Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler Kursuİçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Kursu

İçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Kursu

İçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Nedir?

İçme suyunun analizi ve arıtma işlemleri, içme suyu arıtma ve tesis operatörleri tarafından ele alınır. Meslek elemanları, içme suyu arıtma tesislerinde görev alarak suyun arıtma operasyonlarında yer alır. Tesis operatörlerinin mesleki ön bilgi kaynaklarından biri ise içme suyu arıtma ve tesis operatörlüğü kursudur.

İçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Kursu Nedir?

Kurs programı, içme suyu arıtma tesislerinin rutin işlerini merkeze alır. Buna yönelik de içme suyu artırma ve tesis operatörlerin yaptığı işler kurs içeriklerinde bulunur. İçme suyu arıtma ve tesis operatörlüğü kursu, genellikle tehlikeli işleri barındıran yaşam boyu öğrenme merkezleri tarafında verilir.

Genel olarak içme suyu arıtma ve tesis operatörlüğü kursunun dersleri şöyledir:

 • İçme Suyu Arıtma İşlemleri
 • İçme Suyu Arıtma Tesisleri
 • İçme Suyu Arıtma Tesislerinde Laboratuvar Çalışmaları
 • Arıtma Tesisi Operatörlüğü İşleri
 • Atık Su Arıtmada Kullanılan Sistemler
 • İçme Suyu Arıtma İşleminde İş Sağlığı ve Güvenliği

Derslerin sona ermesiyle kursiyerlerin bilgi kazanımlarını ölçen sertifika sınavına yer verilir. Sertifika sınav uygulamasından geçer not alanlara, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası sunulur.

İçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunmaktadır.

İçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Eğitimine Kimler Katılabilir?

İçme suyu arıtma ve tesis operatörlüğü kursuna, bu alanda eğitim görmek isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte içme suyu arıtma tesislerinde yer almak için işin gerekliliklerini karşılamak gerekir. Söz konusu gerekliliklerden biri tehlikeli işlerde yer almak için gerekli olan ruhsal ve bedensel herhangi bir soruna sahip olmamaktır.

Online İçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Programı Var mı?

İçme suyu arıtma ve tesis operatörü eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. İçme suyunun arıtma işlemlerini ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilebilir. Bununla birlikte online içme suyu arıtma ve tesis operatörü kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online içme suyu arıtma ve tesis operatörlüğü eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı taşır. Genel olarak online içme suyu arıtma ve tesis operatörlüğü programı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenler için uygun seçeneklerdendir.  

Online İçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Faydalı mıdır?

Online içme suyu arıtma ve tesis operatörlüğü kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online kalite kontrol elemanı programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Kalite Kontrol Elemanı Kursu Kazanımları

İçme suyu arıtma ve tesis operatörü eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Atık suyun arındırma işlemlerini,
 • Atık su yönetim aşamalarını,
 • Atık su arıtma ve tesis operatörünün yaptığı işleri,
 • İçme suyu arıtma tesislerinde iş sürecinin nasıl planlanacağını,
 • Görevli personellerin alması gereken iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını,
 • Atık su arıtma işlemlerinde kullanılan malzemeleri,
 • Su arıtma tesislerinde yapılan laboratuvar çalışmalarını öğrenmiş olurlar.

İçme Suyu Arıtma Operatörü Ne İş Yapar?

İçme suyu arıtma operatörünün başlıca görevi, kalite standartlarına uygun görev alır. Bu kapsamda içme suyunun arıtma ve analiz işlemlerini gerçekleştirir.  Meslek elemanları iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alarak ilgili aşamaların en verimli şekilde gerçekleşmesine aracılık eder.

İçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, içme suyu arıtma operatörü mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanında öne çıkmak adına gösterme imkânına sahiptir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

İçme Suyu Arıtma ve Tesis Operatörlüğü Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan içme suyu arıtma ve tesis operatörlüğü belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.