Ana SayfaHaberlerTarım Liseleri İyi Model Uygulamalar ile Yeniden Şekillendirilecek

Tarım Liseleri İyi Model Uygulamalar ile Yeniden Şekillendirilecek

Milli Eğitim Bakanı Özer, tarım liselerine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında, alanda dünyanın en iyi üniversitesi olarak kabul edilen World Horti Center’da incelemelerde bulunmak için Hollanda’ya ziyarette bulunacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, tarım alanında nitelikli iş gücü yetiştirilmesi ve Türkiye’nin tarımsal üretim üssü olabilmesi amacıyla tarım liselerinin aktif rol almasına yönelik olarak yeni projeler hayata geçiriliyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uygulamaları yerinde görmek amacıyla Hollanda’ya gidiyor. Bakan Özer, Hollanda’da tarım alanında en iyi üniversite olan Wageningen Üniversitesi ile yenilikçi tarım uygulamalarının yapıldığı, sektörün öncüleri ile eğitim kurumlarının bir arada bulunduğu World Horti Center’ı 19-20 Ekim’de ziyaret edecek.

Son dönemde gıda tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntıların tarım ve hayvancılık alanını kritik bir sektör haline getirdiğini belirten Özer, “Ülkemizi tarım üssü haline getirmek, kriz anlarında ülkemizi avantajlı konuma taşıyabilmek için tarım liselerimizi yeniden yapılandırmaya karar verdik. 123 tarım listesine ek olarak 23 tane daha tarım lisesi açtık ve alandaki lise sayısını 146’ya ulaştırdık.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile kapsamlı iş birliği protokolü geliştirdiklerini anımsatan Özer, “Tarım liselerimizin müfredatının güncellenmesi, son teknoloji laboratuvarların tesisi, Tarım ve Orman Bakanlığının önceliklerine göre eğitimin yeniden tasarlaması ile ilgili kapsamlı bir iş birliği yaptık. Liselerimizin uygulama alanı olan 4 milyon metrekarede de Ar-Ge merkezleri kurarak, tarım ve hayvancılık ile ilgili yeni yaklaşımları gerçekleştirme olanağına kavuşmuş olduk.” şeklinde konuştu.

Tarımda dünyanın en iyi uygulamaları incelenecek

Bakan Özer, tarım alanında dünyada önemli başarılara imza atan Hollanda’daki tarım uygulamalarını görmek istediklerini vurgulayarak şunları aktardı:

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz ile iki günlük Hollanda’yı ziyaret edeceğiz. Orada dünyaca ünlü üniversitelerde tarım eğitiminin nasıl yapıldığı ve yeni teknolojilerle tarımın nasıl gerçekleştiğine dair yeni gelişmeleri görme ve Türkiye ile Hollanda arasında bu iş birliği yapmak üzere yeni yaklaşımları deneme imkânımız olacak. Hollanda’daki çalışmalarla Türkiye’de tarım alanındaki yeni yaklaşımı çok daha güçlü hale getirebileceğimizi umuyorum.”

Ziyaret planı

Bakan Özer, Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Robbert Dıjkgraaf ve Wageningen Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Sjoukje Heimovaara ile görüşecek ve tarım alanında örnek teşkil eden okul ve kuruluşları ziyaret edecek. Özer’in Hollandalı mevkidaşı Dıjkgraaf ile yapacağı görüşmede, iki ülke arasındaki iş birliklerinin ele alınması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanı Özer, inovasyon odaklı ortaklaşa çalışmalar yürütülen bir araştırma merkezi olan World Horti Center’ı da ziyaret ederek bilgi alacak. Özer’in, Hollanda’da “sağlıklı gıda ve yaşam ortamı” temasına odaklanan Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sjoukje Heimovaara ile de görüşmesi planlanıyor.

Hollanda ziyaretinde, tarım eğitimi tecrübeleri ve iyi uygulamalara ilişkin bilgi edinilmesi ve eğitimin farklı alanlarında iş birliği olanaklarının değerlendirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/tarim-liseleri-dunyadaki-iyi-model-uygulamalarla-yeniden-sekillendirilecek/2714190

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler