Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeOto Alım Satım Kursu Eğitim Programı

Oto Alım Satım Kursu Eğitim Programı

Oto Alım Satımı Nedir?

Otomobillerin alım-satım faaliyetleri oto alım satım ile ifade edilir. Oto alım satım yetkisine sahip kişiler, galericilik adı altında oto taşıtların alım satım sorumlusu olarak müşterilere bilgi verirler. Oto alım satım işiyle uğraşmak ve ikinci el kara taşıtlarını satmak için ilgili kişilerin mesleki eğitime yönelmeleri gerekir. İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik gereğince oto alım satımları yetki belgesine sahip işletmelerce ele alınır. Oto alım satım sorumlusu olarak yetki belgesi almanın şartlarından biri ise mesleki eğitimdir. Mesleki eğitimin adı da oto alım satım kursudur.

Oto Alım Satım Kursu Nedir?

Oto alım satım kurs programı, kara taşıtları alım satımını detaylandıran bir içerik sunar. Kurs, ikinci el oto alım satım faaliyetlerin güvenli bir şekilde ele alınmasını sağlamaya yönelik meslek elemanları yetiştirme amacındadır. Buna yönelik oto alım satımlarında dikkat edilmesi gereken bilgileri ve aşamalara yer verilir. Ayrıca oto alım satım kursu, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yapılan oto alım satım sorumlusu seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi için gerekli bilgileri sunar. Bundan dolayı da kimi kurs merkezi,

Genel olarak oto alım satım kursunun dersleri şöyledir:

 • Oto Alım- Satımda Satış ile Pazarlama
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Motorlu Araçların Çalışma Şekilleri
 • Araçların Satışa Çıkarılması
 • Araç Değer Belirleme Kriterleri
 • Sektörel Pazar Araştırması
 • Araç Satış Öncesi Ön Hazırlıklar
 • Motorlu Araç Tamiri ve Oto Kuaför İşlemleri
 • Motorlu Araç Alım ve Satımı İdari İşlemleri

Ders içeriklerinin sona ermesiyle sertifika sınavı uygulamasına geçilir. Kurs merkezinin belirlediği geçme notunu aşanlar, oto alım satım konusunda bilgi birikimlerini gösteren kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Oto Alım Satım Eğitimine Kimler Katılabilir?

Oto alım satım eğitimine, oto alım satım aşamalarını merak eden herkes katılabilir. Bununla birlikte oto alım satım faaliyetlerinde yer almak ve sorumlu olarak çalışmak için yetki belgesi alma şartlarını yerine getirmek gerekir. İlgili şartları yerine getirerek kursa katılanlar, gerekli alan bilgisi kazanmış olurlar.

Online Oto Alım Satım Kursu Var Mı?

Oto alım satım eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Oto alım satım aşamalarını ve mesleki bilgileri konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online oto alım satım kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılabilir. Açılan online oto alım satım eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler, ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını taşır. Genel olarak online oto alım satım kursu, işe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Oto Alım Satım Eğitimi Faydalı mıdır?

Online oto alım satım kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online kalite kontrol elemanı programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

 Oto Alım Satım Kursu Kazanımları

Oto alım satım eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Oto alım satım işlerinin kapsamını,
 • Motorlu araçların temel çalışma şekillerini,
 • Oto alım satım sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Araçların satışa çıkarılması için gerekli olan bilgileri,
 • Araç satışında önce yapılması gereken ön hazırlıkları,
 • İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını,
 • Araç değerinin belirlenmesindeki etkenlerini öğrenmiş olurlar.

Oto Alım Satım Sorumlusu İş Yapar?

Oto alım satım sorumlusunun başlıca görevi, müşteriye değeri doğrultusunda kara taşıtı satmaktır. Bununla birlikte oto alım satım sorumluları, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun şekilde alım satımı gerçekleştirirler. Genel olarak meslek elemanları, araçların satış öncesi bakımını ve satış öncesi hazırlıklarını ele alır. Yine alıcı ile satıcılarla iletişime geçerek alım-satımın istenilen şekilde gerçekleşmesine önayak olur.

 Oto Alım Satım Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, oto alım satım sorumlusu mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Oto Alım Satım Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan oto alım satım belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.