Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTekstil Mekatroniği Kursu Sertifika Programı

Tekstil Mekatroniği Kursu Sertifika Programı

Tekstil Mekatroniği Nedir?

Mekatronik, mekanik ve elektronik kelimelerinin birleşiminden türemiş bir kavramıdır. Kavramın anlamına göre tekstil mekatroniğini tekstil sektöründe kullanılan cihazların bakım ve onarımı ile işletilmesi olarak tanımlamak mümkündür.

Tekstil Mekatroniği Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tekstil mekatroniği kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim sürecinin uzaması da mümkündür.

Tekstil Mekatroniği Kursu Nedir?

Tekstil mekatroniği kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan eğitim sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin sektörde kullanılan cihazların bakım ve onarımı ile iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgi edinmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran tekstil mekatroniği kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Tekstil Uygulamaları
 • Tekstil Lifleri
 • Elektrik Devre Uygulamaları
 • Elektrik Makineleri
 • Endüstriyel Kontrol
 • Arıza Analizi
 • Mekanik İşlemleri
 • Hidrolik Pnömatik Sistem Denetimi

Tekstil Mekatroniği Kursuna Kimler Katılabilir?

Tekstil mekatroniği kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Tekstil Mekatroniği Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tekstil mekatroniği kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılım sağlayabilir.

Online Tekstil Mekatroniği Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tekstil Mekatroniği Kursu Kazanımları

Tekstil mekatroniği kurs programı ile kursiyerlerin tekstil sektöründe mekanizmalar ile çalışma ve makinelerin periyodik bakımlarını yapma yeterliliğine sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Tekstil mekatroniği ne demek?
 • İplik makinesi nasıl çalışma sistemine sahiptir?
 • Tekstil sektöründe kullanılan elektrikli cihazların bakımı nasıl ve hangi periyotta yapılır?
 • Örme, dokuma ve terbiye makinesi nasıl çalışır?

Tekstil Mekatroniği Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tekstil mekatroniğinden sorumlu meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Tekstil Mekatroniği Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tekstil mekatroniği sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tekstil Mekatroniği Kursu Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tekstil mekatroniği sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Tekstil mekatroniği sertifikası olanlar da tekstil sektöründe istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Tekstil Mekatroniği Kursu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tekstil mekatroniği sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.