Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTabaka Ofset Baskı Kursu Sertifika Programı

Tabaka Ofset Baskı Kursu Sertifika Programı

Tabaka Ofset Baskı Nedir?

Tabaka ofset baskı, matbaa sektöründe kullanılan bir baskı çeşididir. Bu baskı türünü diğer baskı tekniklerinden ayıran en belirgin farklılık baskı materyali olarak tabaka kâğıt kullanılmasıdır. Tabaka ofset baskı kursu, kâğıt yüzeyine görüntü baskısı yapmayı sağlar. Gazete, broşür, kırtasiye, dergi basımı bu baskı yöntemiyle yapılır. Tabaka ofset baskı elemanı görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmek için;

 • Baskı türleri,
 • Tabaka ofset baskı,
 • Baskı süreci gibi konularda bilgi sahibi olmalıdır.

Tabaka Ofset Baskı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tabaka ofset baskı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Tabaka Ofset Baskı Kursu Nedir?

Tabaka ofset baskı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kurs programı; matbaalarda ve cilt atölyelerindebazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin matbaa sektöründe kullanılan baskı türlerini tanımaları ve tabaka ofset baskı yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran tabaka ofset baskı kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Renk Karışımları
 • Forma Montajı
 • Fabrikasyon Kalıp
 • El İşlemleri
 • Kâğıt Kesme
 • Ofset Baskı Hazırlığı
 • Kâğıt Akış Ayarı
 • Tek Renkli Baskı
 • Ofset Baskı Hataları
 • Kazan Ayarı

Tabaka Ofset Baskı Kursuna Kimler Katılabilir?

Tabaka ofset baskı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Tabaka Ofset Baskı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tabaka ofset baskı kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Uzaktan eğitim yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve temel bilgiler ele alınır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir.

Online Tabaka Ofset Baskı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tabaka Ofset Baskı Kursu Kazanımları

Tabaka ofset baskı kursu ile kursiyerlerin matbaa sektöründe baskı işlemleri yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Tabaka ofset baskı nasıl bir baskı tekniğidir, diğer baskı tekniklerinden farkı nedir?
 • Tabaka ofset baskı makinesi kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Tabaka ofset baskı yapmadan önce makineyi hazırlamak için yapılması gereken işlemler nelerdir?
 • Renk ayarı nasıl yapılır?
 • Kurutucu ve püskürtme tozu nasıl ayarlanır?
 • Makinenin su ayarı nasıl yapılır?
 • Tabaka ofset baskı işlemi yaparken alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemleri nelerdir?

Tabaka Ofset Baskı Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Matbaa sektöründe tabaka ofset baskı makinesi kullanan meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Tabaka Ofset Baskı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tabaka ofset baskı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tabaka Ofset Baskı Kursu Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tabaka ofset baskı sertifikası, bireyin tabaka ofset baskı işlemleri yapabilecek yeterliliğe sahip olduğunu gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Tabaka ofset sertifikası olanlar da matbaa sektöründe istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Tabaka Ofset Baskı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tabaka ofset sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.