Ana SayfaKurslarTermik Santral Türbin Bakımcılığı Kurs Programı

Termik Santral Türbin Bakımcılığı Kurs Programı

Türbin Bakımı Nedir?

Termik santrallerde yer alan türbinler, üretim sahasının genel düzeni için çeşitli bakımlara ihtiyaç duyar. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında türbin ekipmanların bakımı ve kontrolleri ele alınır. Bununla beraber ekipmanlarının gerekli montajının yapılması ve su ve buhar tesisinin genel bakımı da bakım kapsamındadır. Termik santral türbin bakımında başlıca faaliyet, valflerin bakımı, buhar ve göz türbininin generatör bakım ve onarımını ele almaktır. Bu kapsamda iş sağlığını ve önlemlerini dikkate alarak bakım-onarım işini üstlenecek meslek çalışanlarına ihtiyaç vardır. Termik santral türbin bakımcılığı kursu da mesleki yeterlilik kazandırmaya yönelik ders içerikleri sunar.

Termik Santral Türbin Bakımcılığı Eğitimi Nedir?

Termik santralin en önemli işlerinden birini ele alan türbin bakımcıları, eğitim aracılığıyla gerekli bilgileri öğrenirler. Termik santral türbin bakım eğitimi, bakım hizmeti kapsamında hangi işlerin yapıldığını aktarır. Buna yönelik de kursun içerikleri, tehlikeli bir iş olan türbin bakımı için nasıl hareket edilmesi gerektiğine değinir.

Ayrıca kurs, tehlikeli iş kapsamındaki iş sahası için hangi işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması gerektiğini de ele alır. Ders içeriklerinde termik santrallerin çalışma sistemine değinilir ve türbin bakımında gerekli olanlar sıralanır.

Termik santral türbin bakımcılığı eğitiminin genel ders içerikleri şöyledir:

 • Termik Santrallerde İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Termik Santral İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
 • Termik Santral Türbin Bakımı Nedir?
 • Türbin Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Türbin Bakım İşleri
 • Türbin Bakımında Kullanılan Malzemeler

Türbin bakımı ile ilgili ders içerikleri sunan eğitim, çoğunlukla örgün eğitim yoluyla kursiyerlere ulaşır. Bununla beraber yeterli katılımın olması durumunda online termik santral türbin bakımcılığı kursu da açılabilir. Kursiyerler, örgün eğitimle verilen termik santral türbin bakımını tamamladıktan sonra katılım belgesi almaya hak kazanırlar.

Termik Santral Türbin Bakımcılığı Kursuna Kimler Katılabilir?

Termik santral türbin bakımı kursu, tehlikeli iş dahilindedir. Tehlikeli iş olarak türbin bakımı ile ilgilenmek için tehlikeli işlerde çalışabilir raporu gereklidir. Meslek için gerekli olan sağlık raporu dışında, mesleki işleri yapabilecek bedensel yeterliliğe sahip olmak gerekir. Bu gereksinimleri karşılayan ve en az ilkokul mezunu olanlar eğitime katılabilirler.

Termik Santral Türbin Bakımcılığı Eğitimi Ne İşe Yarar?

Termik santraller, tehlikeli çalışma koşullarını barındırır. Bundan dolayı her bir meslek çalışanlarının kendi alanlarıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliğini içeren eğitimler almaları gerekir. Termik santralin türbin bakımını üstlenen kişilerin de bakım ve onarım eğitimi alarak kendi yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir. Bu kapsamda termik santral türbin bakımcılığı eğitimine yönelmek lazımdır. Kursiyerler, katıldıkları eğitim aracılığıyla alana ve mesleğe dair gerekli bilgileri edinirler. Yine kimi kurs merkezinin verdiği sertifika veya katılım belgesini alarak işe alımda kendilerini öne çıkarabilirler. Genel olarak eğitim, uzmanlık bilgileri sunarak mesleki bilgi ve yeterlilik kazandırır.

Termik Santral Türbin Bakımcılığı Kursu Kazanımları

Termik santral türbin bakımcılığı kursunu tamamlayan kursiyerler;

 • Termik santrallerde uygulanan iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları,
 • Termik santrallerde bakım ve onarım işlerinin ne olduğunu,
 • Türbin- geniratör bakımı ve onarımında kullanılan ekipmanlar,
 • Türbin ekipmanlarının nasıl kullanacağını,
 • Termik santral üretim üniteleri ile ilgili kalite iş sağlığı yönetim sistemlerini,
 • Termik santral bakım işlerinin nasıl ele alınacağını,
 • Türbin arıza bakımının nasıl yapılacağını,
 • Türbin bakım ve onarım işlerinde dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmiş olurlar.

Türbin Bakımı Nasıl Yapılır?

Türbin bakım çalışmaları, uzman bir ekip dahilinde ele alınır. Türbin çeşitlerine göre bakım ve onarım işleri de değişir. Termik santrallerdeki türbin bakım ve onarım işi, buhar türbini kapsamındadır. Buhar türbini bakım ve onarımında; yüksek basınç, orta basınç ve alçak basınç türbin rotorlarının montaj ve demontajı ele alınır. Yine basınç kademelerinin bakımları, türbin yağının değiştirilmesi ve generatör bakımı da yapılması gerekenler arasındadır.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.