Ana SayfaBlogNasıl Yapılır?Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

DataReportal’ın “Dijital 2022: Türkiye” raporuna göre, Türkiye’de nüfusun %82’sini oluşturan 69,95 milyon kişi internet kullanıyor. TÜİK tarafından enflasyona ilişkin açıklanan veriler ise pek iç açıcı değil. İşte tam da bu noktada internetten nasıl para kazanılır sorusu gündeme geliyor. Biz de hem evdeki hesabı çarşıya uymayanlar hem de öğrenciler için internetten para kazanma yolları konusunda araştırma yaptık. İşte ulaştığımız sonuçlar 👇

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Her ne kadar başlığımızda ‘öğrenciler için’ ifadesini kullanmış olsak da Türkiye koşullarında herkes en iyi para kazanma yolları arayışı içinde. İnternet kullanımında ise birçok gelişmiş ülkeyle yarış halindeyiz. Nitekim eğitimden alışverişe, spordan beslenmeye kadar birçok ihtiyacımız için interneti kullanıyoruz. Öyleyse interneti neden para kazanmak için de kullanmayalım ki?

İnterneti para kazanmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz; fakat öncesinde altını çizmemiz gereken bir konu var: Ücretsiz kazanç yolları arayışındaysanız bu yazımız size hitap etmiyor olabilir. “Emek olmadan yemek olmaz” deyimini arkamıza alarak internetten para kazanmanın kesin yolu olduğunu bildiğimiz yöntemleri derledik.

internetten nasıl para kazanılır,

Yazı Yazarak Para Kazanma Siteleri

İnternette farklı konular hakkında yazdığınızı ve bu yazılar sayesinde hem insanların bilgi sahibi olmasına katkıda bulunduğunuzu hem de kazanç sağladığınızı hayal edin. Bu fikirden hoşlandıysanız hayalinizi gerçekleştirmek için bir adım atabilirsiniz. Bu yöntem, başlangıç aşamasındakiler için çok para kazanmanın yolları arasında bulunmayacaktır; fakat işi öğrendikten sonra internet dünyasında aranan yazar olmanız işten bile değildir.

İçerik üreterek para kazanmak sizin için uygun seçenek mi? Öyleyse öğrenmeniz gereken ilk şey SEO. SEO hakkında bilgi edindikten sonra Google algoritmaları ile savaşınız başlar. Bu noktada dijital içerik ajansları iyi bir başlangıç olur. Sosyal medya aracılığıyla kendi siteleri için yazar arayışı bulunan kişilere de ulaşabilirsiniz.

Online İçerik Editörlüğü Yaparak Para Kazanmak

Esasında içerik editörlüğünü bir önceki para kazanma yönteminden (içerik üreticiliği) ayrı tutmak çok da doğru değildir. Ne var ki editörlük, yazı yazma becerisini geliştiren kişilerin yapabileceği bir iştir. Online içerik editörlüğünün sorumluluğu yalnızca içeriklerin üretilip panele girişinin yapılması değildir. Editörler;
• Yüksek çözünürlüklü görsel bulmak ve gerekirse tasarım araçları kullanarak görseller üzerinde düzenleme yapmaktan,
• Metin yazarlarından gelen yazıları SEO bilgisinin yanı sıra imla hatası ve noktalama işaretleri bakımından değerlendirmekten sorumludurlar.

SEO Danışmanlığı Yapmak

İçerik yazarlığı ve editörlüğü ile yayıncılık dünyasına adım attıysanız sizin için en iyi aşama SEO danışmanı olmaktır. Freelance olarak SEO danışmanlığı hizmeti vererek para kazanabilirsiniz. Elbette SEO danışmanı olmak için SEO uyumlu içerik üretme becerisine sahip olmak veya SEO ile ilgili bilgi sahibi olmak yeterli değildir.

SEO’nun hem içerik hem de teknik SEO kısmına hakim olmanız gerekir. SEO danışmanı olabilecek kadar SEO’ya hâkim olmak için en güzel başlangıç sahibi olduğunuz site üzerinde çalışmalar yapmaktır. SEO danışmanlığının uzun soluklu bir aşama olduğunu ve Google ADS, Google Search Console gibi Google hizmetlerini iyi kullanabilmeniz gerektiğini de hesaba katmalısınız.

Web Sitesi Kurarak Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanmanın yolları derlememize web sitesi ile devam ediyoruz. Arama motorları hakkında bilginiz olmasının veya bilgisayarı kullanabiliyor olmanızın web sitesi ile para kazanmak için yeterli olmayacağını belirtelim. Sahibi olduğunuz web sitesinden para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. İnternet sitelerinden nasıl para kazanılır sorusuna yanıt olarak şu yöntemleri verebiliriz:

 • Google Adsense ile tıklama başına ödeme almak,
 • Reklam alanı satmak,
 • Satış ortaklığı yapmak,
 • Bağış ile para kazanmak,
 • Ürün veya hizmet satışı yapmak,
 • SEO uyumlu blog içerikler yayımlamak,
 • Sponsorlu içerik yaratmak.

Web sitesi sayesinde yüksek miktarlarda para kazanmak mümkün olabilir. Bununla birlikte web sitesi belirli bir trafik alana kadar reklam masrafları olacaktır. Üstelik domain (alan adı) ve hosting (sunucu barındırma) için de ödeme yapmak gerekecektir. Bu bağlamda web sitesi kurmak uzun vadede para kazandıran bir yöntemdir diyebiliriz.

Sermayesiz E-ticaret Yapmak

İnternet üzerinden sermaye olmadan e-ticaret yapmak da para kazanmak için en iyi yöntemlerden biridir. Sermayesiz e-ticaret, stoksuz e-ticaret veya dropshipping olarak da adlandırılır. E-ticarete yeni adım atmaya hazırlanıyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Stoksuz e-ticarette üretme, stok takibi ve masrafı, teslimat stresi ve maliyeti olmaz; fakat bu para kazanma yönteminin şu dezavantajlarını da göz önünde bulundurmanızda fayda var:

 • Tedarikçinin hatalarından satıcı sorumludur.
 • Ödeme altyapısı sağlayıcıları ve sanal pazar yerleri için komisyon ödemek karın düşmesine neden olur.
 • Ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olunmaması destek sürecini olumsuz etkiler. Bu da müşteri sadakati sağlamanın önünde engel oluşturur.
 • Envanter yönetimi zordur.
 • Rekabet yoğundur.

YouTube Hesabı ile Para Kazanma

YouTube sayesinde 1.000 izleyici tıklaması başına 3-10 dolar kazanç elde edebilirsiniz. Elbette para kazanabileceğiniz oldukça bu popüler yöntemde belirli şartlara uymanız gerekir. YouTube’a video yüklemeyi bilmek para kazanmak için yeterli değildir. Gerekli ekipmanlara sahip olmak ve video analiz istatistiklerini yorumlamayı bilmek önem taşır.

YouTube kanalınızı yönetirken “kanalıma hoş geldiniz” derken ne kadar içten olsanız da eleştirilerle karşılaşmanız olasıdır. Psikolojik yönden güçlü hissetmiyorsanız online hızlı para kazanma için farklı alternatifleri değerlendirmenizi öneririz. YouTube kanalından para kazanma konusunda kararlıysanız youtuber nasıl olunur yazımızı da okumanızı öneririz.

Twitch ile Para Kazanma

İnternetten para kazanmak söz konusu olduğunda ilk akla gelen yöntemlerden biri de dijital canlı yayın platformu Twitch ile para kazanmak. Twitch para kazanmak için iyi bir yol olmakla birlikte hızlı para kazanmanın yolu olmayabilir. Çünkü bu platform ile ortaklık kurabilmek için en az 5000 aboneye ulaşmanız gerekir.

Instagram’dan Para Kazanmak

Çok para kazanmanın yolları arayışındaysanız Instragram iyi bir seçenek olabilir; fakat sabırlı olmalısınız. Çünkü bu pek de kolay bir yöntem değildir. Doğru zamanda kaliteli içerik yayımlamak para kazanmak için önemlidir; fakat yeterli değildir. Bu platformda iyi bir gelir elde etmek için şunları yapmak gerekir:

 • Uzmanlık alanında bir ürün veya hizmet satışı yapmak,
 • Canlı yayınlarda rozet kullanmak,
 • Markalarla ortaklık anlaşması yapmak,
 • Satış ortaklığı programlarına katılmak.

Yazılım ile Para Kazanma

İnternette para kazanmak için en iyi yollardan biri de yazılım ve kodlama ile para kazanmak. Yazılım alanında para kazanabileceğiniz seçenek de çoktur. En çok para kazandıran yazılım dallarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Oyun yazılımları
 • Telefon yazılımları
 • Otomotiv yazılımları
 • WordPress eklentisi
 • Web tasarım
 • Oyun ve yazılım testi

Online Ders Vererek Para Kazanma

Eğitim sektörü teknoloji ile büyük bir dönüşüm yaşadı. Özellikle de pandemiden sonra online eğitimde ciddi bir artış oldu. Bu durum öğretmenler ve üniversite öğrencileri için gelir kapısı oluşturdu. Udemy gibi platformlarda eğitmenlik yaparak para kazanabilirsiniz. Elbette bunun için online dersi verimli hale getirebileceğiniz birtakım teknikler kullanmanız gerekir. Online eğitimle para kazanmak özellikle de kadınlar için kolay para kazanma yolları arasında bulunur. Eğitim vererek para kazanmanız için konuya ilgili olmanız değil bilgi birikiminizin iyi olması ve diksiyonunuzun düzgün olması gerektiğinin de altını çizmeliyiz.

İnternetten Seslendirme Yaparak Para Kazanma

Evde ek iş yapmak için seslendirme yapmayı tercih edebilirsiniz. Yalnız sektör biraz rekabetçi. Yani, tatmin edici bir kazanç elde etmek için hem etkileyici ses tonuna hem de düzgün diksiyona sahip olmalısınız. Hatta dublaj için tiyatral yetenek bile gerekli olacaktır. Seslendirme sesli kitap için de gerekli olur. Profesyonel olarak seslendirme sanatçılığı yapmak için ise eğitim almanız şart. Online seslendirme yapabileceğiniz siteler şunlardır:

 • Vocebros
 • Voiser
 • Sesizi
 • Storytel

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Yatırımsız para kazanma için en iyi yöntemlerden biri stok fotoğraf satarak para kazanmaktır. Çektiğiniz fotoğraflardan para kazanmak için yapmanız gereken;

 • Stok fotoğraf sitelerine üye olmak,
 • Çözünürlüğü, netliği ve keskinliği yüksek fotoğrafları stok fotoğraf satma sitesine yüklemektir.

Yüklemesi onaylanan fotoğraflar otomatik olarak satışa sunulacaktır. Bu para kazanma yönteminde makinenin ve fotoğrafların kalitesi oldukça önemlidir. Stok fotoğraf ile para kazanabileceğiniz sitelere şu örnekleri verebiliriz:

 • Shutterstock (dünyanın en çok kullanılan stok fotoğraf ajansıdır)
 • Adobe Stock
 • Depositphotos
 • Dreamstime
 • Getty Images (iStock)

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında şüphesiz en iyilerden biri de online çeviri yaparak para kazanmaktır. Elbette bu yöntem bir yabancı dili iyi seviyede bilen öğrenciler için geçerli bir para kazanma yöntemidir. Yalnız çeviri sitelerinde komisyon ücreti vardır. Online kolay para kazanma avantajı sunan çeviri sitelerine şu örnekleri verebiliriz:

 • cevirimvar.com (Türkiye’nin ilk ISO sertifikalı online tercüme bürosu)
 • proz.com
 • tercümanbul.com
 • cevirihavuzu.com

Domain Alıp Satarak Para Kazanmak

İnternetten para kazanma yöntemleri arasında en yaygın olanlar içerik üreticiliği ve blog sitelerinin oluşturulmasıdır. Durum böyle olunca domain yatırımcılığı da yeni bir yatırım yöntemi haline gelmiştir. Domain al sat yaparak para kazanmak için;

 • Gerçek değer olan ve arama hacmi yüksek (Google’da çok aranan) isimleri bulmak,
 • Satın alınma potansiyeli olan domainleri bulmak
 • Adil bir fiyat belirlemek önem taşır.

Grafik Tasarım Para Kazanma

Evden çalışarak para kazanmanızı sağlayacak bir başka güzel yöntem ise grafik tasarımdır. Hem sanatsal hem de reklamsal tasarımlar sayesinde para kazanabilirsiniz. Grafik tasarım ile para kazanmak için şu programları bilmeniz gereklidir:

 • Adobe İllustrator
 • Adobe Photoshop
 • Adobe İndesign
 • Corel Draw

İnternetten hızlı para kazanma yolları bu yazdıklarımız ile sınırlı değildir. İkinci el kıyafet veya eşya satmak, okul notlarını satmak, forum sitelerinde moderatör olmak gibi yöntemler de para kazandırabilir. Ne var ki listemizdeki yöntemler daha garantili para kazanma yöntemleridir.

İnternetten Para Kazanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazımızın bu aşamasına kadar internetten nasıl para kazanılır sorusunun birçok farklı yanıtı olduğunu gördük. Para kazanabileceğiniz yöntemler arasında seçim yaparken hangi becerilere sahip olduğunuzu ve ilgi alanlarınızın ne olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Esasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta internetten para kazanmak için kolay yolu bulurken aynı zamanda doğru yolu bulmak. Peki, bu nasıl mümkün olabilir?

İnternet bilgi kirliliğinin yoğun olduğu adeta bir derya deniz. Bu denizde boğulmamak için ilk yapmanız gereken kişisel verileri paylaştığınız platformlara dikkat etmek. İnternetten en kolay para nasıl kazanılır sorunuza yanıt ararken şu birkaç noktaya özellikle dikkat etmelisiniz:

 • Reklam izleyerek para kazanma doğru bir yöntem olsa bile bu yöntemi kötüye kullanmak isteyenler vardır. Tıkladığınız bir link bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza virüs girmesine sebebiyet verebilir.
 • Anket doldurarak para kazanma siteleri güvenilir olmayabilir. Güvenilir site bulsanız bile anket doldurmak hızlı para kazanmak için pek de iyi bir seçim değildir. Nitekim anket üzerinden yapılan ücretlendirme oldukça düşüktür.
 • Yatırım merakınız varsa ve borsa hakkında bilginiz varsa elbette para kazanabilirsiniz; fakat bunu online ortamda gerçekleştirmek bir risktir. Özellikle kripto para işleri yapmayı planlıyorsanız internet üzerinde kripto para dolandırıcılığının yaygın olduğunu ve bu iş için bilgisayar sistem gereksiniminin farklı olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.
 • İnternetten hızlı para kazanma arayışınızda karşınıza “1 saatte para kazanma ibaresi çıkabilir. Bu yazımızda bahsettiğimiz yöntemlerle mümkün olsa bile kazancın hesabına düşmesi için belli bir süreye ihtiyacınız olacaktır. Üstelik, insanların zaman kaybetmeden para kazanmaya ihtiyaç duymasını kötü amaçlı kullanan birçok web sitesinin varlığından bahsetmek mümkündür.

Özetle;

Simit ve makarna gibi yiyecekler “öğrenci yemeği” sıfatını kaybetmişken öğrenciler internetten nasıl para kazanılır sorusuna yanıt arıyor. İşsizlik oranı ise aslında yalnızca öğrencilerin değil; memurların, işçilerin ve emeklilerin de internet başında para kazanmanın yolları arayışında olabileceğinin göstergesi. Biz de özellikle öğrenciler için internetten para kazanma yolları derlemesi yaptık. Meslek seçimi yaparken de iş imkânı ve tatmin edici maaş unsurunu göz önünde bulundurmalısınız. En çok para kazandıran meslekler yazımızı okuyarak bu konuda fikir edinebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.