Ana SayfaBlogNasıl Youtuber Olunur?

Nasıl Youtuber Olunur?

Popüler bir sosyal ağ olan YouTube; Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed tarafından 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Bu sayede bugün milyarlarca video bulunan bu güçlü ağ dijital platformlar arasındaki yerini aldı. Üstelik zaman içerisinde öngörülemez bir şekilde büyüyen platform kurucularını dahi şaşırtarak yeni bir küresel meslek kolu oluşturdu.

Şimdi gelin bugün dünyanın en gözde mesleklerinden biri haline gelen “Youtuberlık” kavramı nedir ve nasıl youtuber olunur sorusuna birlikte yanıt bulalım.

Yotube Macerası Nasıl Başlar?

Youtube platformu için içerik üreten kişilere Youtuber ismi verilmektedir. Youtube dünyasında kendi ilgilendikleri konularla ilgili videolar çeken ve yayınlayan Youtuberlar aynı zamanda videolarını diğer tüm kullanıcılar ile paylaşabilmekte.

Youtube üzerinden video paylaşmak için ilk olarak yapılması gereken şey Youtube platformunda bir kanal açmaktır. Şu an platformun geldiği son nokta doğrultusunda bu içeriklerin sadece eğlence değil maddi bir kazanç olarak da paylaşılabilmesi mümkündür. Süreç yönetimi için ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Başarılı Bir Youtuber Olmak İçin Takip Edilmesi Gereken 7 Adım

  1. Kendiniz İçin Başarının Anlamını Belirleyin
  2. Kanalınızın Amacını Belirleyin
  3. Kanalınızın İçeriğini Belirleyin
  4. Bir Planlama Yapın
  5. Arama Motoru Optimizasyonundan Faydalanın
  6. Tutarlı Olun
  7. Yotube’a Dair Tüm Gelişmeleri Takip Edin

Sırada Youtube’da başarının altın anahtarı olan bu 9 maddeyi yakından incelemek var.

Kendiniz İçin Başarının Anlamını Belirleyin

Pek çok insan için başarı kelimesinin karşılığını maddiyat oluşturmaktadır. Korkunç bir yanılgı olan bu durum kişisel gelişim açısından yanlış bir tutum olmakla birlikte başarı kesinlikle bundan çok daha fazlasıdır. Sevmediğiniz, çalışırken mutlu olmadığınız bir işten elde edeceğiniz kazanç sizi başarı kapsamında ne kadar tatmin edebilir? Evet, pek değil. Bu sebeple Youtube serüveninize başlarken doğru bir hedef belirlemeniz gerekmektedir.  Daha fazla izleyiciye ulaşmak ya da çok fazla etkileşim almak bu hedeflerden biri olabilir. Pekâlâ sadece Youtube’dan para kazanmak da hedeflerden biri olabilir. Önemli olan istediğiniz şeyin ne olduğuna karar vermek.

Kanalınızın Amacını Belirleyin

Youtube kanalınızı oluştururken sosyal medyadaki gücün büyüklüğünü hafife almamanızda fayda var. Bildiğiniz gibi artık sosyal medya platformlarında içerik üretmek sadece eğlenceden ibaret değil, ciddi bir iş kolu.  Bu noktada belirli bir alana yönelerek süreci net bir perspektif ile yürütmek yararlı olacaktır. Amacınızı belirlerken kendinizden emin olun. Kanal adının amacınızı yansıtmasını sağlayın.

Kanalınızın İçeriğini Belirleyin

Yotuber bir diğer ismiyle Youtube fenomeni olarak izleyicilerinize her zaman kaliteli içerikler sunmalı fakat bunu yaparken de özgün ve eğlenceli olmalısınız. Youtube kanalınıza yüklediğiniz her içerik sizi temsil edecek bunu sakın unutmayın. Başarılı bir Youtuber olma yolunda hedef kitlenizin kim olacağını belirleyip bu eksende içerikler paylaşmaya özen gösterin.

Bir Planlama Yapın

Video içerik türüne karar verdikten içerik üreticilerinin yapması gereken en önemli şey bir aksiyon planı hazırlayarak bu planı hayata geçirmek için adımlarını planlamaktır.

Bu süreçte kanalınızda size eşlik edecek birinin olup olmayacağına karar vererek başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yapmanız gereken işler ve almanız gereken ekipmanlar için gerçekçi bir iş takvimi oluşturabilirsiniz. İçeriğiniz için başlıklar belirleyebilir ve zaman çizelgenize uygun bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonundan Faydalanın

Doğru SEO kullanımı YouTube videoları için oldukça önemlidir.  YouTube oldukça gelişmiş bir arama motorudur. Bu özelliği sayesinde yeni içerik keşfetmek için de kullanılabilmektedir. Bu noktada özgün içerik üretmenin yanı sıra doğru SEO kullanımı da YouTube videoları için bir o kadar önemlidir.

Yani doğru anahtar kelimeleri seçerek YouTube’da görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

Tutarlı Olun

Ürettiğiniz içerik türünden bağımsız olarak videoların üzerinde yarattığınız imajınız ve yayın aralığınız konusunda tutarlılık olması gerekmekte. Bu yüzden ne aralıkla yeni video yayınlayacağınıza dair bir çizelge oluşturmanızda ve bu programa sadık kalmanızda fayda var.

Tutarlı bir şekilde aynı gün ve saatte video yayınlamak hem takipçilerinizde bir beklenti oluşturur hem de sizin kendinizi daha iyi planlamanıza yardımcı olur.

Yotube’a Dair Tüm Gelişmeleri Takip Edin

İzleyicilerinizle video paylaşırken videonuzdaki konuya ve videonuzu kapsayan alana hâkim gözükmeniz gerekmekte. Bunun için de mevcut konuyla ya da alanla ilgili gelişmeleri oldukça sıkı takip etmeniniz önemli. Bu süreçte hem yazılı kaynaklardan yararlanabilir hem de bu alanla ilgili içerik üreten diğer Youtuberların videolarından rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Youtube Yolculuğuna Hazırsınız!

Yukarıdaki adımlar takip ederek başlayacağınız YouTube maceranız insanlar tarafından sevilen ve sıkı bir şekilde takip edilen bir YouTuber olma yolundaki ilk adımlarınız olabilir. Başarılı bir Youtuber olmak için ihtiyacınız olan temel bilgileri aldığınıza göre heyecan ve azimle yürürseniz yolunuz size mutlaka başarı getirecektir.

Şimdiden bol şans!

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.