Ana SayfaHaberlerMEB’den 1 Milyon 800 Bin Öğrenciye Ücretsiz Yemek Servisi

MEB’den 1 Milyon 800 Bin Öğrenciye Ücretsiz Yemek Servisi

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin eğitime erişimini artırmaya yönelik sosyal politikalar geliştirmeye devam ediyor. Şartlı eğitim yardımı, öğrenci bursları, taşımalı eğitim, ücretsiz yemek imkânı, ücretsiz ders kitapları ve çeşitli projeler kararlı şekilde uygulanıyor. Bu kapsamda MEB, yaptığı projeler sonucunda ücretsiz yemek yiyen öğrenci sayısını da 1,5 milyondan 1 Milyon 796 bin 985’e çıkarmış oldu.

Okul Öncesinde Yer Alan 400 Bin Çocuğa Ücretsiz Yemek Desteği

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan MEB Bakanı Mahmut Özer, bakanlığın çok sayıda sosyal politikayla eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeye çalıştığını belirttir. Özer sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kapsamda öğrencilerimize ücretsiz yemek, önemli bir destek programıdır. Her geçen gün bu programın kapsamını genişletmeye çalışıyoruz. Taşımalı eğitimden yararlanan yaklaşık 1 milyon öğrencimiz ücretsiz öğle yemeği imkânından da yararlanıyorlar. Son bir yılda okul öncesi eğitime erişimi artırmaya odaklandık. Bu nedenle ücretsiz yemeği özellikle okul öncesi eğitim kademesine yaygınlaştırmayı hedefledik. Bu çerçevede şu ana kadar 400 bin okul öncesi çocuğumuzu ücretsiz yemek imkânından faydalandırıyoruz.”

Öte yandan Bakan Özer, ücretsiz yemek programı kapsamını artırmaya yönelik hedeflerinin de olduğunu ve 2023 yılında bu sayıyı 2,5 milyon öğrenciye çıkaracaklarını, burada da okul öncesine ağırlık verileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/mebden-1-milyon-800-bin-ogrenciye-ucretsiz-yemek/haber/28336/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler