Ana SayfaHaberlerOrdu’da 29 Köy Yaşam Merkezi Açıldı

Ordu’da 29 Köy Yaşam Merkezi Açıldı

Ordu’da “Köy Yaşam Merkezleri Projesi” çerçevesinde kullanılmayan okul binaları köy yaşam merkezlerine dönüştürüldü. Altınordu ilçesinde köy yaşam merkezi ise fındık üreticiliği yapmak isteyenler için eğitim yuvası oldu.

Alisayvan Köy Yaşam Merkezi’nde, fındık üreticilerine uygulamalı ve teorik eğitim veriliyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Hayat Boyu Öğrenme Şubesi eğitmenleri, haftanın belli günlerinde fındık tarımında bahçe bakımı, fındık budama gibi konuları anlatarak eğitim veriyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenmeden Sorumlu Şube Müdürü Ayfer Oral Aydın, köy yaşam merkezlerinin Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yürütülen bir proje olduğunu söyledi. Proje kapsamında kapanmış okul binalarını tadilattan geçirerek vatandaşların kullanımına sunduklarını belirten Aydın, şunları dedi:

Eğer köylerimizde öğrenci varsa ilkokul olarak açıyoruz. Eğer o bölgede öğrenci yoksa buraları mahalle sakinlerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu merkezlerde okuma yazma, el sanatları, meslek edindirme, aile eğitimi ve ev hanımlarına yönelik kurslarımız oluyor. Vatandaşın neye ihtiyacı varsa ona göre kurslar düzenliyoruz.”

Aydın, Alisayvan Köy Yaşam Merkezi’ndeki fındık tarımı kursuna yüksek katılım olduğunu ifade etti. Vatandaşların sosyalleşme imkanı da bulduğunu belirten Aydın, “Bu proje sayesinde hem atıl durumda kalan köy okulları korunmuş hem de vatandaşlarımız buradan en iyi şekilde faydalanmış oluyor. Özellikle fındık üreticilerinin bu kursa ilgisini görünce devletimizin çok doğru iş yaptığını anladık.” sözlerini kullandı.

Üreticiler de memnun

Kursa katılan fındık üreticilerden Mukaddes Karahasan, bu tür eğitimlerin faydalı olduğunu vurgulayarak, “İnsanların doğru şekilde bilgilenmesi için açılan bu gibi yerler karşısında mutlu oluyoruz.” dedi ve yetkililere teşekkür etti.

Üretici Şasiye Taşdemir, fındık yetiştiriciliği ve budama üzerine eğitim verildiğini öğrendiklerini belirterek, “Ailecek bu kursa katılım sağladık. Çok da faydalı bilgiler öğrendik. Bu bilgileri bahçemizde uygulayarak kalite ve verimi artıracağız.” dedi. Alisayvan Mahallesi Muhtarı Erol Yıldırım da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a teşekkür etti.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/ordudaki-koy-yasam-merkezi-findik-ureticilerine-okul-oldu/2751810

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler