Ana SayfaHaberlerMilli Eğitim Bakanı Özer: Öğretmenlerimizin Yüzde 97'si Başöğretmen Ve Uzman Öğretmen Oldu

Milli Eğitim Bakanı Özer: Öğretmenlerimizin Yüzde 97’si Başöğretmen Ve Uzman Öğretmen Oldu

Milli Eğitim Bakanı Özer, “Öğretmenlerimizin yüzde 99’u sınava girdi, yüzde 97’si başöğretmen ve uzman öğretmen oldu. Öğretmenlerimiz bir kez daha öğretmenlik yaptı. O siyasi liderlere, o manipülatörlerin hepsine bir kez daha ders verdi” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi Kapanış Töreni”ne katıldı.

“Düşünün bu ülkede eğitim sisteminde evlatların başörtüsü eğitime erişimde bir engel olarak görüldü. Yıllarca başörtülü kadınlarımız, gençlerimiz yüksek öğretim kapılarında çileler çekti, dramlar yaşandı. İmkanı olanlar yurt dışında memleketini terk ederek başka ülkelerde eğitimine devam etmek zorunda kaldı. İşte başörtüsü yasağı bu dönemde kaldırıldı. İmam hatip lisesi ve meslek liselerinin yüksek öğretime erişiminin önünde büyük bir engel oluşturan katsayı uygulaması bu ülkede 12 yıl uygulandı. Katsayı uygulaması da bu dönem kaldırıldı. Bu ülke Müslüman bir coğrafya. İmam hatip ortaokulu veya lisesine gitmeyen çocuklarımızın dinini öğrenmeyle ilgili talepleri üzerine seçmeli dersler eğitim sisteminin tamamına yaygınlaştırıldı. Öğretmenlerin başörtülü olarak çalışabilme imkanı yine bu dönemde getirildi. Yani son 20 yıl eğitimde evrenselleşmenin yaşandığı aynı zamanda eğitim sisteminin toplumun demokratik taleplerine duyarlı hale geldiği bir döneme karşılık gelmektedir.”

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için yapılan ekonomik yardımlar, taşımalı eğitim, yemek, pansiyon, burs gibi sosyal politikaların uygulamaya konulduğunu dile getiren Özer, OECD ülkelerine göre olan 70 yıllık gecikmenin telafi edildiğini, eğitimde “Türkiye yüzyılı “nın taşları döşenerek eğitim sisteminin en verimli hale getirildiğini vurguladı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakani-ozer-ogretmenlerimizin-yuzde-99u-sinava-girdi-yuzde-97si-basogretmen-ve-uzman-ogretmen-oldu/2751039

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler