KPSS Kursu

KPSS Nedir?

KPSS, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri doğrultusunda ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan bir sınavdır. KPSS açılımı, Kamu Personeli Seçme Sınavı şeklindedir. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki kadro ve pozisyonlarına yerleştirme için yapılır.

KPSS A Grubu Nedir?

KPSS A grubu Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Hukuk, İktisat, Maliye, İşletme, Muhasebe ve İstatistik bölümlerinden mezun olan adayların katıldığı KPSS oturumunu ifade eder. KPSS A grubu meslekleri nedeniyle bu grup için açılan kadrolar kariyer kadroları olarak bilinir.

KPSS B Grubu Nedir?

KPSS B grubu genel kültür ve genel yetenek oturumlarına katılabilen orta öğretim, ön lisans veya lisans mezunlarıdır. B grubu kadrolar düz memurluk olarak bilinir. Hemşire, ebe, mühendis, mimar, sosyolog ve psikolog KPSS B grubu meslekler için örnek teşkil eder. B grubu kadrolarına merkezi ve kurumsal olmak üzere iki farklı şekilde atama yapılır. P3 puan türüne sahip olan lisans mezunları çiftli yıllarda sınava katılım sağlayabilir. Ön lisanstan mezun olanlar P93, ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ise P94 puan türü ile atanır.

KPSS Eğitim Bilimleri Nedir?

KPSS eğitim bilimleri, devlet okullarındaki öğretmen kadrolarına atanmak isteyenlerin katıldığı KPSS oturumudur. Bu oturuma eğitim ve fen edebiyat fakültelerinden mezun olanlar katılabilir.

KPSS’ye Kimler Girebilir?

Sınav devlet memuru olmak isteyen lise (ortaöğretim), ön lisans ve lisans mezunlarına yöneliktir. Lise ve ön lisans mezunları çiftli yıllarda yapılan sınava girebilirken; lisanstan mezun olan adaylar her yıl sınava girme hakkına sahiptir. KPSS dersleri mezuniyet seviyesi doğrultusunda farklılık gösterir.

KPSS başvuru sürecinde henüz lisans mezunu olmayıp KPSS geçerlilik süresi olan 2 yıllık süreçte mezun olabilecek durumda olan adaylar lisans düzeyinde sınava katılım sağlayabilir. Bu durum ön lisans ortaöğretim sınavına girecek olan adaylar için de geçerlidir. Ön lisans 2. sınıf öğrencileri mezun olmadan önce sınava girebilir. Mezuniyet belgesi olmayanların KPSS ile atanması mümkün değildir.

KPSS Kursu Nedir?

KPSS kursu, devlet memuru olmayı isteyenlerin bu hedefini gerçekleştirmek üzere açılmış eğitim programlarıdır. Sınava hazırlık kursları arasında en popüler kurslardan biri olan KPSS kursları ortaöğretim, ön lisans ve lisans eğitim kademelerinden mezun olanlar ve sınava katılmak isteyen kişilerin eğitim aldığı kurslardır.

KPSS kurslarında eğitim programları mezuniyet seviyesi doğrultusunda gruplandırılır. Bunun nedeni, KPSS derslerinin her mezuniyet kademesi için farklılık göstermesidir. KPSS hazırlık sürecini kolaylaştıran kurslarda sınava yakın tarihlerde hızlandırılmış KPSS kursu düzenlenir. Yoğunlaştırılmış ibaresiyle de düzenlenebilen bu kurslar sayesinde hızlıca konu tekrarı yaparak konulara ilişkin testler çözmek mümkün olur.

KPSS Kursu Ders İçerikleri

KPSS kurslarında A ve B grubuna yönelik programlar oluşturulur. KPSS dersleri, adayın KPSS oturumları arasında hangisine gireceği doğrultusunda değişkenlik gösterir. KPSS konuları şu şekildedir:

KPSS Genel Yetenek KonularıKPSS Genel Kültür KonularıKPSS Alan Bilgisi KonularıKPSS Eğitim Bilimleri Konuları  Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi Konuları
Türkçe  TarihHukukGelişim psikolojisiLise matematik
Türkçe mantıkCoğrafyaİktisatÖğrenme psikolojisiİlkokul matematik
MatematikVatandaşlık bilgisi ve güncel konularMaliyeRehberlikTarih
Sayısal mantık MuhasebeÖlçme ve değerlendirmeSosyal Bilgiler
   Program geliştirmeCoğrafya
   Öğretim yöntem ve tekniklerKimya
    Fizik
    Biyoloji
    Türkçe
    İngilizce
    Fen ve teknoloji
    Türk dili ve edebiyatı
    Sınıf öğretmenliği
    PDR-rehberlik

Online KPSS Kursu İşe Yarar MI?

KPSS hazırlığında süreç adayın tek başında hazırlanması şeklinde ilerleyebilir; fakat KPSS dersleri geniş kapsamlı olduğu için yardım almak tercih edilir. Üniversite öğrencileri veya mezun eğitmenlerden özel ders almak mümkündür. Daha çok tercih edilense KPSS konuları üzerine eğitim veren kurumdan yardım almaktır. Her KPSS kursu yüz yüze eğitim vermeyebilir. Online KPSS kursu hizmeti veren kurumlar yaygınlaşmıştır.

Online eğitim KPSS için ekstra verimli olabilen bir süreçtir. Zamanla yarışılan KPSS hazırlık sürecinde online eğitim alan adaylar zamandan tasarruf edebilir. Mekâna bağlı olmadan eğitim alabilmek online kursların en önemli avantajıdır. Online KPSS kurslarında da deneme sınavı veya konu testi çözmek mümkündür. Video dersler tekrar tekrar izlenebilir. Video derslere ek olarak yapılan canlı dersler sayesinde soru da sorulabilir. 

KPSS Kursu Ne İşe Yarar?

KPSS kursu, adayların sınava hazırlık sürecini kolaylaştırır. Kuruma göre değişmekle birlikte KPSS kurslarında genellikle soru çözüm sınıfları olur. Bu sayede daha çok soru biçimi görmek mümkün olur. Belirli dönemlerde kurum içi veya Türkiye geneli deneme sınavı yapılır. Bu sayede adaylar rakipleri arasındaki durumunu tespit ederek çalışmalarını eksik olduğu konularda artırabilir. KPSS kurslarında hem konu anlatımı hem soru bankası hem de yaprak test şeklinde basılı kaynaklar da verilir. Bu sayede adaylar aldığı bilgileri desteklemiş olur.

KPSS’ye Nasıl Hazırlanmalı?

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans eğitim kademelerinden mezun olanlar ve sınava başvuru yapanlar KPSS’ye nasıl hazırlanmalı sorusuna yanıt arar ve en pratik yöntemleri araştırır. Bu noktada en iyi yöntem olarak genellikle en iyi KPSS kursu arayışına girilir. Kurslara katılmak faydalı olur; fakat tek çalışma yöntemi değildir. Evde KPSS ders programı hazırlayarak da sınava iyi şekilde hazırlanmak mümkündür.

Aday ön lisans ortaöğretim sınavına da girecek olsa lisans sınavına da girecek olsa yapması gereken disiplinli çalışmaktır. KPSS hazırlık sürecinde avantaj sağlayabilecek yöntemleri şöyle sıralamak mümkündür:

  • Günde en az 4-6 saati ders çalışmak için ayırmak
  • Dijital detoks yaparak sosyal ağlardan ve mobil oyunlardan uzak durmak
  • Her konu çalışmasının ardından ilgili konuda test çözmek
  • Tarih ve coğrafya derslerinde harita, Türkçe dersinde yazıl ve imla kılavuzu kullanmak
  • Her ders için önemli yerleri not almak
  • Özellikle sınava az vakit kaldığında cep boyda satılan özet şeklindeki kaynak kitaplardan yararlanmak
  • Son 1 ayda KPSS çıkmış sorular çalışması yapmak ve her gün deneme testi çözmek

Kamu personeli olmak iş gücünün çoğunluğunun hayalidir. Bu nedenle KPSS hazırlık kursu için talep fazladır. Türkiye’deki nüfus artışı ve genç nüfustaki yoğunluk nedeniyle KPSS eğitim kurumları ilerleyen süreçlerde daha çok gündeme gelebilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.