Ana SayfaHaberlerYKS Tercih Sürecinde 11 bin Rehber Öğretmen Hizmet Verecek

YKS Tercih Sürecinde 11 bin Rehber Öğretmen Hizmet Verecek

Milli Eğitim Bakanlığınca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih süreci boyunca, yaklaşık 11 bin rehber öğretmen/psikolojik danışman aracılığıyla 81 ilde “tercih danışmanlığı” hizmeti başlatılacak.

Tercih süreci, EBA Bilişim Ağı üzerinden online olarak yapılacak. Mezun ve internet erişimi olmayan öğrenciler için yüz yüze danışmanlık hizmeti verilecek.

Eğitim kurumları ile rehberlik ve araştırma merkezlerinde görevli rehber öğretmen/psikolojik danışman, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih döneminde tercih danışmanlığı hizmeti sundu.

Bakanlığın çalışmalarıyla LGS tercih sürecinde 18 bin 485 tercih birimi kuruldu. Bu birimlerde rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar görev yaptı. Yaklaşık 500 bin öğrenci ve veli rehberlik hizmetlerinden yararlandı.

YKS adayları, tercih danışmanlığı hizmeti almak için ne yapmalı?

8’inci sınıfların yanı sıra üniversite tercihi yapacak öğrenciler için de “tercih danışmanlığı” hizmeti sunulmasına yönelik yapılan hazırlıklar tamamlandı. Bakanlık, 27 Temmuz 2022 tarihinde başlayıp 5 Ağustos 2022 tarihinde sona erecek YKS tercih aşamasında 10 bin 674 birimde rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarla adaylara yardımcı olacak. Tercih danışmanlığı birimleri ile adayların tamamına rehberlik hizmet verilmesi hedefleniyor. Tercih danışmanlığı birimleri, EBA Bilişim Ağı üzerinden rehberlik ve araştırma merkezlerinde de kuruldu.

Tercih birimlerince, öğrencilerin becerilerine, ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun meslekler ile ilgili bilgilerin yanı sıra veriye dayalı hizmet de sunulacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-yks-tercihleri-yapacak-adaylara-11-bin-rehber-ogretmen-ile-81-ilde-hizmet-verecek/2645915

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler