Ana SayfaKurslarKişisel GelişimKendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyenler İçin Altın Değerinde Öneriler

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyenler İçin Altın Değerinde Öneriler

Kişisel gelişim hem iş hayatında hem de günlük yaşamda dengeli ve sağlıklı bir psikoloji için şart. Siz de bu farkındalıkla kendimi nasıl geliştirebilirim diyorsanız doğru sayfadasınız. Sizler için farklı alanlarda kendinizi geliştirme konusunda neler yapabileceğinizi yazdık. Önerilerimiz arasında en az biri, kendim için ne yapabilirim sorunuza yanıt olabilecektir. Şimdi, arkanıza yaslanın ve her bir satırı okuyarak yepyeni kişisel gelişim metotları keşfedin.

Evde Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Zamanının çoğunu evde geçiren bir insan kendini nasıl geliştirebilir? Özellikle de ev hanımları için sorunun yanıtı merak konusudur. Öncelikle belirtmeliyiz ki üniversite okumadan kendini geliştirmek mümkündür. Eğitim hayat boyu devam edebilir.  Evde kendinizi geliştirmek için yararlanabileceğiniz birçok yöntem vardır. İşte, bunların birkaçı:

 • Kitap Okuyun

Kitap okumak size biraz klişe gelebilir; fakat belirli bir alanda kendini yetiştirmiş kişinin özelliği şüphesiz ki çok kitap okumasıdır. Evdeki zamanı olabilecek en iyi şekilde değerlendirebilmek için bol bol kitap okumanızı öneririz. Genellikle kitap önerisi olarak ilgi duyulan alanlarda kaleme alınan kitaplar önerilir. Bu iyi bir seçim olsa da farklı şeyler keşfetmek daha keyifli olacaktır. Bu sayede kendinize özel kişisel gelişim metotları geliştirebilirsiniz. Kendimi geliştirmek için ne okumalıyım diye düşünmeye başladıysanız buraya tıklayarak harika kitap önerileriyle genel kültürünüzü artırabilirsiniz.

 • Belgesel İzleyin

Kişisel gelişim için gün içinde yapılacak şeylerden biri de belgesel izlemek. Bir belgesel sayesinde hayata bakış açınızın tamamen değişebileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Dünyayı ve insanoğlunu elbette biliyorsunuz; fakat daha derin bir farkındalık için belgesel izlemek oldukça iyi bir yoldur.

Bir doğa belgeseli ile doğanın muazzam büyüsüne kapılıp merak duygunuzu tatmin ederken öğrenmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Hayvan belgeselleri ile hayvanların doğal yaşam ortamı ve hayat döngülerini seyrettiğinizde, varoluşu sorgulayacağınız derin bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tarih belgeselleri ile yaşanmışlıkların ardındaki derin duyguları anlayabilirsiniz. Etnografik belgesel izleyerek kültürleri anlayarak empati yetinizi geliştirebilirsiniz. Bilim belgeselleri ile sınırların ötesindeki dünyayı keşfedebilirsiniz.

 • Dergilere Abone Olun

Maddi imkânı ve zamanı dengeli ve doğru bir şekilde kullanmak için yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden biri de dergi okumaktır. Abonelik yöntemiyle sahip olabileceğiniz pek çok kategoride dergi vardır. Dergiler sayesinde günceli yakalayabilir, hayranlık duyulası kişileri keşfedebilir, bilimin gizemlerini keşfedebilir, bir sanat dalını çok daha iyi anlayabilirsiniz. Dijital kimliğin gerçek kimlik kadar değer kazandığı çağımızda online dergi okuyarak da her gün yeni bilgi edinebilirsiniz.

 • Film İzleyin

Kişisel gelişim için yapılacaklar listesi elbette film önerisini de içermelidir. Özellikle de psikoloji ve kişisel gelişim filmleri sayesinde kişisel gelişiminize yatırım yapabilirsiniz. Bir film kimi zaman motivasyon ve ilham kaynağı, kimi zaman doğruyu yanlışı daha iyi görebilme yöntemi kimi zaman da anksiyeteyi hafifletme yöntemidir.

 • Yeni Bir Hobi Edinin

Kişisel gelişimin devamlılığı için hobi edinmenin önemi yadsınamaz. Hobi edinerek yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz. Bu sayede özgüveniniz de artacaktır. Hobi edinmenin dijital detoks (teknolojiden gönüllü olarak uzak kalmak) yapmaya olanak tanıması da avantaj sağlar. Hobi edinmek için hobi kurslarına katılmak, sosyal çevrenin genişlemesi açısından da faydalı olur.

 • Müze Gezin

Kendinize zaman ayırdığınızda yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri de müze gezmektir. Müze gezmenin tek faydası tarih ve dünya hakkında bilgi edinmek de değildir. Müze gezileri sayesinde hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilir ve estetik düşünme becerisi geliştirebilirsiniz. Gezdiğiniz müzelerde ortak noktada buluşabileceğiniz veya zıt düşünceleri seviyeli biçimde tartışabileceğiniz arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Türkiye’de Kültür Bakanlığının girişimi ile birçok müzeyi online olarak gezebilirsiniz. Müzeleri fiziksel olarak gezip yakından gözlem yapmak istiyorsanız müze kart edinmenizi öneririz. Müze kart hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

konuşma konusunda kendimi nasıl geliştirebilirim

Güzel ve Etkili Konuşma Konusunda Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Etkili iletişim özellikle de iş hayatı için olmazsa olmaz becerilerden biridir. Hangi pozisyonda olursa olsun iş ilanlarında aranan özellikler arasında etkili iletişim becerilerini görebilirsiniz. Etkili iletişim, yalnızca Türkçeyi doğru konuşmak ile ilgili değildir. Ses tonumuzu ve beden dilimizi de doğru kullanmalıyız. Bambaşka biri olmak istiyorum diyorsanız kendinizi bu konuda geliştirmelisiniz. Bunun için yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz:

 • Her Gün Mutlaka Kitap Okuyun

Güzel ve düzgün konuşma için birçok farklı etmen vardır. Bunların en önemlisi yazı dili ile konuşma dili arasındaki farklılıkları bilmek ve kelimeleri doğru telaffuz etmektir. İşte bu noktada kitap okumak oldukça önemli. Özellikle de bu alanda kaleme alınmış kitapları okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

 • Dudak Egzersizleri Yapın

Güzel ve etkili konuşmaya yardımcı olacak en iyi etkinliklerden biri de dudak egzersizleri yapmaktır. Diksiyon kurslarında da dudak tembelliğinin giderilmesi için egzersiz yapılması önerilir. Dudak egzersizi dudakları bükme veya dudakların arasına kalem alarak konuşmaya çalışma şeklindedir.

 • Tekerleme Okuyun

Tekerleme okumayı her ne kadar etkili konuşma taktikleri arasında yazmış olsak da tekerleme genel olarak kişisel gelişim için yapılması gerekenlerden biridir. Çünkü tekerleme okumak beynin gelişmesine ve unutkanlığın önlenmesine katkıda bulunur. Güzel konuşma açısından tekerleme okumanın faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Düzgün ve anlamlı konuşmayı sağlama,
 • İfade yeteneğini artırma,
 • Düşünce yeteneğini pekiştirme.

Diksiyon tekerlemelerini sıraladığımız şu yazımızı okuyarak her gün tekerleme çalışabilir ve konuşmanızı geliştirebilirsiniz.

Lisede Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Bir lise öğrencisi için kişisel gelişim için bir şeyler yapmak en az hangi üniversiteyi kazanacaksın testi yapmak kadar önemlidir. Bir lise öğrencisinin kendisini geliştirebilmesi elbette çok kitap okumasına bağlıdır. Aynı zamanda şunları yapmak da lise öğrencisinin gelişimi için önemli bir etki oluşturabilir:

 • Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun

Lise öğrencileri hem fiziksel hem de psikolojik olarak değişim sürecinde olmaları nedeniyle kimse beni anlamıyor şeklinde serzeniş halindeler. Bu nedenle bir lise öğrencisinin olumsuz duygu ve düşüncelerinden arınması gerekir. Bunun için de yapılabilecek en iyi şey motivasyon artırıcı kitaplardan ve filmlerden yararlanmaktır.

 • Olası Mesleğe Hazırlık Yapın

Kendini geliştirme yolları arayışındaki bir lise öğrencisiyseniz size önerebileceğimiz en iyi şey tercih etmeyi düşündüğünüz bölümler için hazırlık yapmanızdır. Peki, bu hazırlık nasıl olabilir? Bir mesleğin kişiye uygun olması meslekte başarılı olmasını sağlar. Yalnızca para için değil, işinizi sevdiğiniz için çalışabilmelisiniz. Bunun için de hangi mesleğin hangi özelliklere sahip olmayı gerektirdiğini araştırmalısınız. Ardından zamanınız varsa meslek için ön bilgi niteliği taşıyacak temel bilgilendirme eğitimlerine katılmalısınız. Bu noktada eğitime erişimde esneklik sağlayan online eğitimler faydalı olacaktır.

 • Yabancı Dil Konusunda Kendinizi Geliştirin

Lise döneminde yoğun bir eğitim sizi bekliyor olacaktır. Bu nedenle 15- 17 yaş tavsiyeleri arasında bu öneriyi görmeyi beklemiyor olabilirsiniz. Ne var ki yabancı dili erkenden öğrenmek hem üniversite eğitim sürecinde hem de iş yaşamında önemli ölçüde faydalı olur. Yabancı dil için sertifikalı kurslara katılarak tüm seviyelerde dil eğitimini tamamlamanızı öneririz.

 • Bilgisayar İşletmenlik Eğitimi Alın

Kendini geliştirmek ibaresi ile kastettiğimiz şey insanın sorunlar için kendi başına çözüm üretebilmesidir. Bu beceriyi kazanmak için öğrenmek kritik önem taşır. Bilgisayar eğitimi maddesini okuduğunuzda ‘şimdiki çocuklar bile bilgisayar biliyor’ diye düşünmüş olabilirsiniz; fakat bilgisayar işletmenlik eğitimi temel kullanım bilgisine ek olarak öğrencilik ve iş hayatı için kritik önem taşıyan ofis programlarını da öğrenmenizi sağlar. Üstelik lise düzeyinden devlet memurluğu sınavına girecekseniz bilgisayar işletmenlik sertifikasına sahip olmak faydalı olur.

 • Sanatsal Etkinliklere Katılın

Kişisel gelişimde sanatın etkisi büyüktür. Lise döneminde hem stres atmak hem de genel kültürü artırmak için sanatsal etkinliklere katılmanızı öneririz. Bu etkinlik bir müzikal olabileceği gibi bir seminer de olabilir.

 • STEM ve Robotik Kodlama Projelerine Katılın

Lise eğitim kademesinde problem çözme yeteneği ve kreatif düşünme becerisi kazanmak için STEM ve robotik kodlama eğitimi almak faydalı olur. İnovasyon dolu bir öğrenme ortamı için TÜBİTAK gibi kurumların projelerine katılabilirsiniz. Araştırma projeleri yarışmaları kişisel gelişim için değerli bir hamle olacaktır.

yazılım alanında kendimi nasıl geliştirebilirim

Yazılımda Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

İyi bir gelecek için yapılması gerekenler sıralaması yapsak şüphesiz birkaç madde yeterli olamazdı. Alanında otorite kişiler tarafından paylaşılan gelecek öngörülerinde yazılım alanının öne çıkması nedeniyle yazılım için kişisel gelişim yöntemlerinden bahsetmek istedik.

 • İngilizcenizi Geliştirin

Yazılım demek programlama dili demektir. Yazılımın bel kemiği programlama dillerinin çoğu İngilizcedir. Bu nedenle bir yazılımcının İngilizce bilmemesi söz konusu olamaz. Her ne kadar belli bir seviyeye kadar İngilizce yeterli olsa da İngilizceyi olabildiğince iyi seviyede bilmeniz yazılım bilginizi daha iyi kullanabilmeniz anlamına gelecektir.

 • Ekstradan Programlama Dilleri Öğrenin

Programlama dili yazılımın en kritik unsurudur. Bir yazılımcı bildiği programlama diline göre gelirini artırabilir. Bu nedenle özellikle de Python ve Java Script’i öğrenmenizi öneririz. Programlama dillerini öğrenmek için ücretli ve ücretiz olarak verilen tüm eğitimleri takip edin. Özellikle de sertifikalı eğitimler güçlü bir özgeçmiş ile sektörde önde gelen firmalara başvurmanız için faydalı olur.

 • Açık Kaynak Kodlu Projeleri İnceleyin

Yazılım alanında kişisel gelişim için mutlaka farklı projeleri inceleyin. Özellikle ilgi duyduğunuz bir alanda açık kaynak kodlu bir proje seçin. Projeyi detaylıca ele alın. Eksik olduğunu düşündüğünüz yönleri ve iyi yönleri not alarak üzerinde düşünün. Sadece kod yazmayıp problemlere uygun çözüm algoritmaları geliştirmek mesleki gelişim için önem taşır.

 • Deneyimli Yazılımcılarla İletişim Halinde Olun

Yazılım alanında çalışan kişiler birbirleriyle iletişim halindedir. Özellikle de yeni başlayan bir yazılımcıysanız deneyimli kişilerin görüşlerinden yararlanmalısınız. Twitter grupları ve iRC kanallarından ulaşabileceğiniz uzmanlardan kodlarınızı gözden geçirmesini isteyebilirsiniz. Alacağınız yorumlara göre daha iyisini yazabilmek için fırsat oluşturarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Özetle;

Kendimi geliştirmek istiyorum, nereden başlamalıyım diyenler ve kendimi nasıl geliştirebilirim diyenler için pek çok öneride bulunduk. Elbette kendini geliştirmek için yapılacaklar listesi uzar gider. Tüm bu önerileri hayata geçirebilmek ve farklı yöntemler türetebilmek için gelişmeye açık olmalı ve hatalarınızdan ders çıkarmayı öğrenmelisiniz. En önemli noktanın beden sağlığınıza ve zihin sağlığınıza dikkat etmeniz olduğunun altını çizerek yazımızı sonlandırıyoruz. Mutlu kalın! 💖

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.