Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTekstil Baskı ve Desencilik Kursu Sertifika Programı

Tekstil Baskı ve Desencilik Kursu Sertifika Programı

Tekstil Baskı ve Desencilik Kursu Nedir?

Tekstil sektöründe, kumaşın belirli kısımları renklendirilir veya desen baskısı yapılır. Baskı öncesi, sırası ve sonrasında yapılan tüm işlemlerde temel iş sağlığı ve güvenliği kuralları uygulanır. Tekstil teknolojisi alanında baskı ve desencilik işlemlerini yapmakla sorumlu kişilerin tehlikeli işler kapsamında düzenlenen eğitimi almış olması zorunludur.

Tekstil Baskı ve Desencilik Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tekstil baskı ve desencilik kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim sürecinin uzaması da mümkündür.

Tekstil Baskı ve Desencilik Kursu Eğitimi Nedir?

Tekstil baskı ve desencilik kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kurs programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin, tekstil sektöründe baskı ve desen yapımı için öğrenmesi gereken bilgiler aktarılır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği kanununun konu ile ilgili bilgilerinin öğretilmesi de eğitim programının amaçlarına dahildir.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran tekstil baskı ve desencilik kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Tekstil Teknolojisi Alanında İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Tekstil Baskı ve Desenciliğinde Temel Kavramlar
 • Tekstil Baskı ve Desen İşlemlerine Hazırlık
 • Tekstil Baskı ve Desen İşlemlerinde Kullanılan Ekipmanlar
 • Tekstil Sektöründe Baskı Teknikleri
 • Kumaş Çeşitleri

Tekstil Baskı ve Desencilik Kursuna Kimler Katılabilir?

Tekstil baskı ve desencilik kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Tekstil Baskı ve Desencilik Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tekstil baskı ve desencilik eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir. Uzaktan eğitim programında temel bilgiler aktarılır. Yeterli katılımcı sayısına ulaşılmadığında kurs programı açılmaz.

Online Tekstil Baskı ve Desencilik Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tekstil Baskı ve Desencilik Kursu Kazanımları

Tekstil baskı ve desencilik kursu ile kursiyerlerin tekstil sektöründe baskı ve desencilik işlemlerinden sorumlu meslek elemanı olarak çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Tekstil baskı uygulaması nasıl yapılır?
 • Tekstil baskı ve desenciliğinde kullanılan malzemeler nelerdir?
 • Tekstil alanında hangi baskı yöntemleri kullanılır, hangi teknik nasıl avantaj sağlar?
 • Boya ve desen işlemleri yapılırken hangi unsurlara dikkat etmek gerekir?
 • Hangi kumaş türünde hangi tür boya ve desen kullanılabilir?
 • Tekstil teknolojisi alanında iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tekstil Baskı ve Desenci Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tekstil baskı ve desenci olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Tekstil Baskı ve Desencilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tekstil baskı ve desencilik sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tekstil Baskı ve Desencilik Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tekstil baskı ve desencilik sertifikası, bireyin tekstil sanayisinde işletme atölyelerinde baskı ve desen işlemleri yapabileceğini gösterir.

Tekstil Baskı ve Desencilik Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tekstil baskı ve desencilik sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.