Ana SayfaBlogKadın Asker Nasıl Olunur? Kadın Asker Olma Şartları 2022

Kadın Asker Nasıl Olunur? Kadın Asker Olma Şartları 2022

Türkiye’de yüzlerce kadın askerin Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yaptığını biliyor musunuz? Siz de bir kadın olarak kadın asker nasıl olunur öğrenmek istiyorsanız kadın asker olma şartları hakkında yazdığımız rehber minvalindeki yazımızın devamını okumalısınız.

Bayan Asker Nasıl Olunur?

Kadınlar asker olabilir mi konusunda bilgiye ihtiyaç duyanlar olumlu yanıt buldukları şu soru gündeme gelir: Kadın asker nasıl olunur. Fiziki şartlar dışında erkekler ile kadınların asker olma şartları arasında farklılık yoktur. Kadınların asker olması için sağlaması gereken öncelikli koşul Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarıdır.

Kadınların Asker Olması İçin Şartlar

Kadınların asker olmaları için önem taşıyan pek çok detay vardır. Öncelikle Türk vatandaşı olmayanların askerlik yapması mümkün değildir. Hukuki bir engelin olması, adli sicil kaydının temiz olmaması, arşiv soruşturmasının olumsuz sonuçlanması da askerlik yapmaya engel durumlardır. Genel olarak kadın asker olma şartları şöyle sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Üniversite mezunu olmak
 • 27 yaşını doldurmuş, 32 yaşını tamamlamamış olmak (astsubaylık başvurusu için 15 yaşından küçük olmamak)
 • Asker olmanın şartları olarak önceden belirlenmiş olan boy ve kilo aralığında olmak
 • Türk Ceza Kanunu 53.Fıkra gereği temiz adli sicil kaydına sahip olmak (Kadın asker adayının evli olması durumunda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi gereği eşinin de hukuki engelinin olmaması gerekir)
 • Siyasi parti üyeliği veya bağlantısı bulunmamak (yazılı ispat gerekir)
 • Terör örgütü ile ilgili olmamak
 • Herhangi bir tarihte kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik ve ahlaki değerlere aykırılık gibi nedenlerle çıkarılmamış olmak
 • Kamu haklarından men edilmemiş olmak
 • Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisi görmemiş olmak (başvuru yapılan tarihte tedavi görüyor olmak da askerliğe engel bir durumdur)
 • Askerlik yapmaya elverişlidir raporuna sahip olmak (herhangi bir hastalığa sahip olmamak)

Askerlik yapmak isteyenlerin renk körlüğü, şaşılık gibi görmeyi olumsuz etkileyen rahatsızlıklarının olmaması ve bulaşıcı hastalarının olmaması özellikle önem taşır. Yaş koşulu başvuru yapılan yılın Ocak ayı itibarıyla geçerlidir. Mezuniyeti başvurunun son günü olan adaylar da şartları sağlayabilmesi durumunda asker olma fırsatına sahip olur.

Kadınların jandarma eri olabilmesi için diğer koşullara ek olarak en az lise mezunu olması yeterlidir. Sağlık ve sicil açısından engeli bulunmayan adaylar taban puanına göre Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine başvuruda bulunabilir. 1 Ocak 2022 itibarıyla 21 yaşını bitirmiş olanların jandarma eri olmak için başvuruda bulunması mümkün değildir.

Kadın Asker Olmak İçin Gereken Fiziki Şartlar

Asker olmak için fiziksel olarak da sağlanması gereken koşullar vardır. Kadın asker olmak için gereken fiziki şartlar şunlardır:

 • Vücutta dövme izi, yara izi ve jilet izi olmaması
 • Boy ve kilo endeksinin uyumlu olması
 • 165-190 cm (dahil) boy ölçülerine sahip olmak

15 yaşında astsubaylık başvurusu yapanların boyunun 1.48 ile 1.71 cm arasında, kilosunun ise 40 ile 68 arasında olması gerekir. Astsubay olmak isteyen kadınların boyunun 1.58 cm’den az olmaması gerekir. Koşulları uygun olan adayları fiziki yeterlilik sınav süreci bekler. Bu süreçte kadın subay olmak isteyenlerin çabukluk, çeviklik ve kondisyonu ölçülür.

TSK tarafından yapılan mühendis subay alımı için KPSS puanı şartı da aranır. Sözleşmeli subay olmak isteyen adaylar süreçleri başarıyla tamamladığında sözleşme imzalar. Gülhane Tıp Fakültesi’ni kazanan kadınlar tabip subay olabilirler.

Kadın Asker Olma Şartları Hakkında SSS

Kadınlar Askere Gider Mi?

Dünyanın birçok ülkelerinde kadın asker olmak mümkündür. Norveç, İsrail, Hollanda, Libya, Nepal gibi ülkelerde kadınlar için askerlik hizmeti zorunludur. Türk kadınları, Kurtuluş Savaşının kazanılmasında büyük rol oynamıştır. Türk ordusunda kadın askerlere halen yer verilmektedir.  Aksi yönde kanun çıkmadığı sürece askerlik yalnızca erkeklerin yapabileceği bir meslek olmayacaktır.

Türkiye’de Kadın Asker Var Mı?

Türkiye’de kadınlar için askerlik zorunlu değildir. Bununla birlikte çok sayıda kadın asker Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmaktadır. Çoğu kadın da askerlik yapma konusunda isteklidir. Millî Savunma Bakanlığının 2019 yılında yaptığı 2 bin 330 kadın askerlik başvurusu açıklaması da bunun göstergesidir. Türkiye’de askerliğin kadınlar için zorunlu olmamasının nedeni, kadınların fiziksel ve psikolojik açıdan yetersiz ve hassas görülmeleridir.

Kadın Asker Olmak İçin Hangi Okullara Gidilir?

Kadınların askerlik yapması için belirli fiziki şartlara sahip olması gerekir. Aksi halde asker olmak üzere eğitim alınması mümkün değildir. Asker olmak isteyen kadınların Milli Savunma Üniversitesi’nde öğrenim görmesi gerekir. Askeri liseler 15 Temmuz Darbe Girişimi nedeniyle kapatılmıştır.

Kadınlar Askeriyede Ne Olabilir?

Kadınlar ilgili şartları taşıması durumunda asker olabilir. Askeriyede kadınların sahip olabileceği rütbeler subay ve astsubay şeklindedir. Kadınların jandarma olması da mümkündür.

Kadın Subay Nasıl Olunur?

Kadın subay olmak için ilgili şartların sağlanması önem taşır. Subay olma şartları uyan kadınlar Millî Savunma Bakanlığının personeltemin sitesinden online olarak başvuru yapabilirler.

Özetle;

Askerlik Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla asker olmak için şartlar yalnızca erkekler için merak konusu değildir. Biz de bu gerçekten yola çıkarak kadın asker nasıl olunur sorusunu yanıtladık. Kadın asker olmak için gereken fiziki şartlar gibi konuya dair merak edilen tüm detayları titizlikle ele aldık. Şartlarınız uyuyorsa son derece değerli bu mesleği yerine getirme şerefine nail olmanızı öneririz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.