Ana SayfaBlogTercih Yapmak İsteyenlere Özel: Türkiye’deki En İyi Üniversiteler 2022

Tercih Yapmak İsteyenlere Özel: Türkiye’deki En İyi Üniversiteler 2022

Son yıllarda bilinçli tercihe yönelik çok fazla tavsiye önümüze düşer oldu. Bu tavsiyeler arasında, üniversitenin bölümden de ön planda olduğu görüşüne sıkça yer veriliyor. Biz de önemli olduğunu düşündüğümüz tercih kriterlerinden biri olan Türkiye’deki en iyi üniversiteler sıralamasına yer vereceğiz. Baştan notumuzu düşelim. Listemiz URAP’ın son verileri, memnuniyet anketleri sıralamasına dayanıyor. Bu hatırlatmayı da yaptığımıza göre şimdi, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri ile tanışma zamanı.

Türkiye En İyi Üniversiteler Sıralaması Listesi

Listemizde yer vereceğimiz ilk veri, her yıl Türkiye ve dünya üniversiteleri sıralamaları yayımlayan URAP olacak. URAP, (University Ranking by Academic Performance) ODTÜ Enformatik Enstitüsü aracılığıyla en iyi üniversiteler kriterlerini detaylandırarak sıralamaları yayımlıyor. Son olarak 2021-2022 sıralamasını da yayımlayan kurumun göz önüne aldığı kriterlere göre Türkiye’nin en iyi üniversiteleri şöyle:

Hacettepe Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Koç Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
Ankara Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
Cerrahpaşa İstanbul Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
Gebze Teknik Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi
Selçuk Üniversitesi
Çukurova Üniversitesi

URAP’ın 2022 en iyi üniversiteler sıralamasında dikkat çeken noktalar mevcut. Geçen yıllara göre bazı üniversitelerin sıralamaları değişmezken, kimi üniversitelerin yükselme, kimisinin ise gerileme eğiliminde olduğu görülüyor. Örneğin, listenin ilk 10’una giremeyen Boğaziçi Üniversitesi, geçen yılın verilerinde 11. sıradayken bu yıl 13. sıraya gerilemiş. Yükselme grafiğini sürdüren Koç Üniversitesi ise geçen yıl, ilk 5’te yer alırken bu sene en iyi 3. Üniversite olmayı başarmış. Yükselme ve gerileme eğilimindeki üniversitelerin genel durumuna görmek için URAP’ın çalışmasına göz atabilirsiniz.

Yine URAP tarafından yayınlanan bir başka alan çalışması ise Türkiye’deki üniversiteleri sıralamak açısından önemli bilgiler sunuyor. Üniversitelerin genel sıralamaları haricinde öne çıktıkları alanları gösteren çalışmaya göre:

İstanbul Teknik Üniversitesi, Polimer bilim alanında dünya 44’üncü olarak ilk 50 listesine girmeyi başardı.

Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında 316. Sırada yer alarak ilk 500 içinde yer aldı.

Teknoloji alanında; İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi,  Bilkent Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi, ilk 800’de yer aldılar.

Hacettepe Üniversitesi, Diş Hekimliği ve Pediatri alanında dünya 135.cisi olurken ilk 150’e de girmiş oldu.

Tıp ve Sağlık Bilimleri alanında ise Hacettepe ve İstanbul Üniversitesi, ilk 500 arasındaki yerini alan üniversiteler oldu.

URAP 2021-2022 verilerinde gözettiği kriterleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Makale ve Atıf Sayısı
 • Bilimsel Doküman Verisi
 • Toplam Bilimsel Doküman Sayısı
 • Doktora Öğrenci Oranı
 • Doktora Mezun Sayısı
 • Öğretim Üyesi Başına Düşen Öğrenci Sayısı
 • Öğretim Üyesi Başına Düşen Makale ve Atıf Sayısı

Görüldüğü üzere URAP’ın verileri, daha çok akademik bilgi birikimine ve çalışmalarına yöneliktir. Bu kriterlerin tümü, gözden kaçırılmaması gereken bir noktaya işaret eder. Nitelikli bir alan eğitimi almak istiyorsanız o alanda çalışanların akademik geçmişlerine ve toptan üniversitenin akademideki yerine tekrar tekrar bakmalısınız. Şimdi yönümüzü, uluslararası niteliğe sahip bir başka üniversite araştırmaları çalışmasına çevirelim.

RUR Üniversite Performansına Göre Türkiye En İyi Üniversiteler Sıralaması

RUR (Round University Ranking) çeşitli kriterleri gözeterek üniversitelerin spesifik ve genel performansını ölçen çalışmalarından biridir. RUR’un Türkiye en iyi üniversiteler sıralamasında performansını öne çıkardığı ve ilk 500’e giren üniversiteler de şu şekildedir:

ÜniversiteYer Aldığı En İyi Üniversite SıralamasıToplam Performans Puanı
Orta Doğu Teknik Üniversitesi  336.66.225
Koç Üniversitesi  362.64.504
İstanbul Teknik Üniversitesi384.62.908
Sabancı Üniversitesi  434.59.753
Boğaziçi Üniversitesi  437.59.369
Bilkent Üniversitesi  485.56.248

Peki RUR hangi unsurları ön plana çıkararak üniversiteleri sıralıyor? RUR’un dikkate aldığı dünyanın en iyi üniversiteleri kriterleri şöyledir:

 • Öğretim,
 • Uluslararası Çeşitlilik,
 • Finansal Sürdürülebilirlik,
 • Araştırma.

Üniversite Memnuniyetine Göre Türkiye’deki En İyi Üniversiteler Sıralaması

Son yılların öne çıkan üniversite tercih kriterlerinden biri de öğrenci memnuniyet göstergeleri oldu. Bunu temel alan en güvenilir veri kaynaklarından biri ise TÜMA-ÜniAR kurumu. Biz de en iyi üniversite kriterinde yeri olan öğrenci memnuniyetine de yazımızda yer verdik. Ayrıca yine TÜMA- ÜniAR’ın hazırladığı öğrenci dostu şehirler adlı yazımızı da daha önce paylaştık. Şimdi 2022 öğrenci-üniversite memnuniyeti çalışmasına göre ilk 20’de yer alan üniversiteler şöyledir:

 1. Abdullah Gül Üniversitesi
 2. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 3. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 4. Yıldız Teknik Üniversitesi
 5. Sabancı Üniversitesi
 6. Özyeğin Üniversitesi
 7. MEF Üniversitesi
 8. Piri Reis Üniversitesi
 9. Bezmialem Vakıf Üniversitesi
 10. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
 11. Koç Üniversitesi
 12. Ege Üniversitesi
 13. Hasan Kalyoncu Üniversitesi
 14. Gebze Teknik Üniversitesi
 15. Yaşar Üniversitesi
 16. Galatasaray Üniversitesi
 17. İzmir Ekonomi Üniversitesi
 18. TED Üniversitesi
 19. Türk Alman Üniversitesi
 20. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Ayrıca çalışmaya bağlı olarak bilgi ve verisi paylaşılan bir diğer kriter de kariyer olanakları oldu. Buna göre kariyer desteği açısından öne çıkan üniversiteler de şöyle sıralandı:

 • Sabancı Üniversitesi
 • İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 • Özyeğin Üniversitesi
 • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 • Abdullah Gül Üniversitesi
 • Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • MEF Üniversitesi
 • Bezmialem Vakıf Üniversitesi
 • Koç Üniversitesi

Peki bu çalışma tam olarak neyi ifade ediyor? Üni-AR raporu, öğrenci açısından üniversitenin genel durumunu gösteren kriterleri içerir. Raporda yer verildiği üzere üniversite genel sıralamasında etkili olan faktörler şöyle sıralanır; öğrenim deneyiminin tatminkârlığı, kampüs, kariyer olanakları, kurumun yönetiminden memnuniyet ve öğrenme imkânlarının-kaynaklarının zenginliği.

Tüm sıralama listelerinde ilk 5’te yer alan üniversitelerin, kısa akademik yolculuklarına ve tanıtımlarına da bir göz atalım.

Bilkent Üniversitesi

Parmakla gösterilen vakıf üniversiteleri arasındaki İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, 1984’de kuruldu. Eğitim kalitesi ve geniş olanaklarıyla öne çıkan Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olarak ardından geleceklere kapı açmıştır. Öğretim kadrosuyla köklü ve kaliteli eğitim anlayışını gösteren üniversite, 1.000’i geçen öğretim elemanına sahip olarak öğrencilere ulaşır. Kampüsü, burs olanakları ve iş dünyası ile temas hâlindeki iş birliği organizasyonuyla Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasındaki yerini de sağlamlaştırır.

Sabancı Üniversitesi

Türkiye’nin en köklü üniversiteleri arasındaki Sabancı Üniversitesi, öne çıkan vakıf üniversitelerindendir. Üniversite, 1994’de eğitim dünyasındaki yerini aldığında, Türkiye’de daha önce yerleşmeyen bir ideali sundu. Dünya üniversitesi olma idealini taşıyan üniversite, geçmişten bugüne bu ideali koruyan akademik çalışmaları, iş birlikleri ve kariyer olanaklarıyla öne çıkıyor. Üniversitenin paylaştığı veriye göre de mezunların %96’sı işe veya lisansüstü programlara yerleşerek kariyer yolcuklarına başlayabiliyor.

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi, kurulduğu 1993 yılında bugüne, Türkiye’den dünyaya açılan üniversite imajını sürdürüyor. İtibarı yüksek vakıf üniversitelerden biri olarak bilime ve teknolojiye ışık tutan çalışmalara kaynaklık ediyor. Bunun yanında üniversite, özel sektör ile bağlantısı olan üniversiteler arasında öne çıkarak öğrencilere iş imkânı yaratır. Ayrıca Koç Üniversitesi, lisans eğitimi yanında, kaliteli eğitim anlayışına sahip lisansüstü programlarıyla da öğrencilerin tercihleri arasındadır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Dünyanın en iyi üniversitelerinde adını sıkça duyduğumuz ODTÜ, 1956’dan beri öğrenci dostu uygulamalarıyla adayların ilk tercihlerinden biri olmuştur. Çoğu öğrencinin hayali olan ODTÜ, devlet üniversitesi statüsünde yer alarak üstün yetenekli, idealist ve çalışkan öğrencilerinin de vazgeçilmez adreslerindendir. ODTÜ bugün, çeşitli bilim dallarındaki araştırma ve çalışmalarıyla da dünya sıralamasında kendine yer edinir. Üniversite, teknik alandaki öne çıkan başarısıyla beraber yavaş yavaş oturmaya başlayan sosyal bilimler eğitimiyle de öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi

Köklü mazisi ile aşina olduğumuz devlet üniversitelerinden, İTÜ ise mühendisliğin kalbi olarak bilinir. Geçmişten bugüne alanında yetkin mühendisler yetiştirmeyi hedefleyen İTÜ, bu hedefini akademik çalışmalar ve çalışmalar doğrultusundaki başarılar ile gösteriyor. Üniversite, mühendislik programları dışında, doğa bilimlerini ve sanatı destekleyen lisans-lisansüstü bölümleriyle de vizyonunu genişletiyor. Akademik çalışmalara ışık tutan 2.241 öğretim görevlisiyle de köklü mazisini taçlandırıyor.

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listemizin sonuna geldik. Sıraladığımız tüm veri ve genel olarak listeler, tercih döneminde gözetilmesi gereken kriterlere uygundur. Türkiye’deki en iyi üniversiteler ve bölümleri hakkında daha fazla detay istiyorsanız da blog yazı dizimizi takip edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.