Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuPompacı Kursu (LPG Pompacı Eğitimi)

Pompacı Kursu (LPG Pompacı Eğitimi)

Pompacı Kimdir?

Pompacı olarak ifade edilen meslek elemanı, araçlara akaryakıt temininde bulunan bir göreve sahiptir. Pompacının bilinen bir diğer meslek unvanı, pompajcıdır. Meslek elemanları iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine dikkat ederek meslek dahilinde etkilendirildikleri işleri yerine getirirler. Genel olarak lpg yetkili işletme personeli olarak bilinen meslek elemanlarının eğitim kaynaklarından biri olarak ise pompacı kursu öne çıkar.

Pompacı Kursu Nedir?

Pompacı kursu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliğine uygun olarak kursiyerlere mesleki bilgiler aktarır. Pompacı kursu genellikle tehlikeli işlere yer veren eğitim kurumları tarafından verilir. Verilen eğitim, pompacının yapması gereken işlere ve uyması gereken kurallara değinir. Ayrıca eğitim sürecinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda da temel bilgilendirmelerde bulunulur. LPG personelinin eğitim kaynaklarından biri olarak pompacı kursunda, mesleki nitelikler ve işler üzerinde durulur.

Genel olarak pompacı kursunun ders içerikleri şu şekildedir:

 • Pompajcı Meslek Tanıtımı
 • LPG’nin Teknik Özellikleri
 • LPG Tesisat Elemanları
 • LPG Depolama Kuralları Nelerdir?
 • Pompaj Çeşitleri
 • Pompaj Uygulaması İçin Gerekli Ön Hazırlıklar
 • Pompa Arıza Tespiti
 • Pompa Arızalarında Bakım ve Onarım İşlemleri
 • Pompa Basınç Düşmesinde Yapılması Gerekenler
 • Müşteri Giriş ve Çıkış Fişlerinin Düzenlenme İşlemi
 • Pompacılıkta İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Akaryakıt ve LPG İstasyon Test ve Muayeneleri
 • Müşteri ile İletişim

Eğitim içerikleri, dikkat edilmesi gereken işlemler ve aşamalar hakkında teorik bilgi akışında bulunur. Ders içeriklerin sona ermesiyle ise kurs merkezi tarafından sertifika sınavı uygulamasına geçilir. Yapılan sınav, kursiyerin bilgi kazanımını ölçme amacı taşır. Kursiyer, belirlenen geçme notunu aşması durumunda katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanarak mesleki bilgi kazanımını belgeler.

Pompacı Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs dersi sunmaktadır.

Pompacı Kursuna Kimler Katılabilir?

Pompacı kurs programına, bu meslek dahilinde ön bilgiler edinmek isteyenler katılabilirler. Ayrıca meslek hakkında bilgi sahibi olup bu alanda çalışmak isteyenler de eğitime katılım gösterebilirler.

Online Pompacı Kursu Var Mı?

Pompacı eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahip tehlikeli kurslar arasındadır. Mesleki bilgileri ve standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online pompacı kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılabilir. Açılan online pompacı-pompajcı, iş ve meslek hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online pompacı kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinmek ve yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Pompacı Eğitimi Faydalı mıdır?

Online pompacı-pompajcı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve gerekli iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online pompacı kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak görülebilir.

Pompacı-Pompajcı Eğitimi Kazanımları

Pompacı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • LPG dolum ve boşaltım aşamalarında uyulması gereken temel kuralları,
 • Pompaj uygulaması için yapılması gereken ön hazırlıkları,
 • Kullanılan pompaj çeşitlerini,
 • Pompa arıza tespitinin nasıl yapılacağını,
 • Pompa arızalarında alınması gereken bakım ve onarım önlemlerini,
 • Müşteri ile iletişiminin nasıl yönetilmesi gerektiğini,
 • Müşterilerinin giriş ve çıkış fişlerinin düzenlenmesini,
 • Pompajcının bilmesi gereken temel işçi sağlığı ve güvenliği uygulamalarını öğrenmiş olurlar.

Pompacı Ne İş Yapar?

Pompacı veya pompajcının başlıca görevi, akaryakıt istasyonunun pompa işlemlerini yürütmektir. Bu kapsamda meslek elemanları, araçlara benzin doldurma ve boşaltma işlemini gerçekleştirirler. Bununla birlikte iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun olarak mesleki dahilinde uyulması gereken kurallara özen gösterirler. Ayrıca meslek elemanları, müşteri iletişimi konusunda da temel bilgilere sahip olarak bilgilendirme ve yönlendirme görevlerini yerine getirirler.

Pompacı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, kalite kontrol elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını ispatlayan belgeler arasındadır.

Pompacı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan pompacı belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.