Japonca Kursu

Japonca Hangi Dil Ailesindendir?

Japonya’nın resmi dili olan Japonca dili, Ural Altay dil ailesi mensubu bir dildir. Altay dilleri teorisi doğrultusunda Japonca ve Korece; Türkçe, Moğolca ve Tunguzca dillerinin Altay dilleri arasında yer alan bir dildir. Bu bağlamda Japonca Türkçe ile akrabalığı bulunan bir dildir.

Altay dil grubu üyesi Japoncada hiragana, katakana ve kanji olmak üzere üç alfabe vardır. Japonca hiragana alfabesi, 46 karakterden oluşur ve yabancı diller arasında tercihi Japonca öğrenmek olanların başlangıç noktasıdır. Katakana, yabancı kökenli kelimelerin yazılışında kullanılan alfabedir. Japonca kanji alfabesi ise 1945 adet harf bulunan Japon alfabesidir.

Japonca yapı bakımından nasıl bir dildir sorusu Japoncanın şu özellikleriyle yanıtlanabilir:

 • İki temel hece sistemi vardır.
 • Sesler okunuşta aynı olsa da yazılışta farklıdır.
 • Kanji kelimeler ve söz öbeklerini sembolize eden şekillerdir. Aşama aşama öğrenilir. İyi seviyede Japonca bilmenin yolu çok sayıda kanji öğrenmektir.

Japonca Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Herhangi bir yabancı dili öğrenme süresi kişisel olarak değişkenlik gösterir. Öğrenmeyi sağlayan en önemli nokta disiplindir. Bununla birlikte her dilin farklı gramer yapısı vardır ve Türkçe dil ailesine akrabalık da öğrenmeyi önemli ölçüde kolaylaştırır. Temel kuralları öğrenmek için en az 3 ay eğitim için zaman ayırmak gerekir.

Japoncayı iyi seviyede öğrenmek için 2000 adet kanji öğrenmek gerekir. 2000 kanji öğrenmek ve Japoncaya tamamen hakim olabilmek için en bir yılık süreçte pratik yapmak gerekir. Nitekim Japonca kursu süreleri de kuruma göre değişkenlik göstermekle birlikte en az 8 aydır.

Japonca Kursu Nedir?

Japonca kursu, Japonca eğitim almak ve Japonca öğrenmek isteyenlere hitap eden eğitim ve sertifika programlarıdır. Japonca dil kursu; halk eğitim merkezleri, belediyelere bağlı eğitim merkezleri, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde hizmet veren eğitim kurumları tarafından verilir. Bu kurumların yanı sıra Türk Japon Vakfı, Japon kültür merkezi gibi kurumlar da Japonca eğitimi verebilir.

Eğitimden önce katılımcılar sınava tabi tutulur. Bu sınav sonucu hangi seviyede eğitime başlamak gerektiğini anlamayı sağlar. Japonca kurslarında eğitim genellikle Japonca ana dili olan kişilerce verilir.  Japonca kurslarında çocuklar, kurumlar, Japonca yeterlilik sınavı hazırlığındaki öğrenciler ve bireysel olarak Japonca öğrenmek isteyenler için ayrı gruplar açılır. Japonca yeterlilik sınavı seviyeleri şöyledir:

 • N5 (temel seviye): Temel Japonca kelimeleri anlama
 • N4 (ilk seviye): Temel Japonca anlama
 • N3 (orta seviye): Günlük hayatta Japoncayı anlama
 • N2 (üst orta seviye): Çeşitli durumlarda Japoncayı belli seviyede anlama
 • N1 (ileri seviye): Her durumda Japoncayı anlama

Japonca kursuna kimler katılabilir sorusu gündeme geldiğinde sınırlama olmasa da belirli eğitim seviyesine gelmiş olmak süreci başarıyla tamamlamak açısından önem taşır. Japonca kursuna okur yazar olup Japonca öğrenmek isteyen herkes katılabilir. Japonca kursuna katılım sağlayanlar genellikle Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü okumayı düşünenler, JLPT N5 sınavı için hazırlananlar, Japonya için öğrenci vizesi almak isteyenler ve akademik Japonca öğrenmek isteyenlerdir.

Japonca Dil Seviyeleri

Yabancı dil kursları eğitimi belirli seviyelerde verilir. Bu seviyeler doğrultusunda kurlar düzenlenir. Japonca kurs seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olmak üzere 6 seviyeden oluşur. Seviyelere göre kursiyerlerin kazanımları şöyledir:

A1 seviye JaponcaJapon restoranında yemek siparişi verme Hava durumunu açıklama Adres tarif etme
A2 seviye JaponcaGeçmişle ilgili cümleler kurma Film konusunu anlatma Bildiği konular hakkında eğitim alma
B1 seviye JaponcaUzmanlık alanında konuşma yapma Bir olayı veya hayallerini anlatma Olay veya durum arasında neden sonuç ilişkisi kurma
B2 seviye JaponcaTeknik tartışmalara katılma Yabancılarla diyalog kurma
C1 seviye JaponcaKarmaşık ve birbirine bağlı cümleler kurma
C2 seviye JaponcaProfesyonel çeviri yapma Sunum yapma Mecazi anlamlar içeren konuşmalar yapma

Online Japonca Kursu İşe Yarar Mı?

Yabancı dil kursları online eğitim olarak da düzenlenir. Uzaktan eğitimin en önemli avantajı bir mekâna veya zaman dilimine bağlı kalma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Online Japonca kursu sayesinde enerjiyi daha iyi kullanmak mümkün olur. Ulaşım gibi ekstra maliyetler de ortadan kalkmış olur. Tüm bu yönleriyle online Japonca kursu özellikle de çalışanlar ve öğrenciler için avantaj sağlar.

Japonca kursu online eğitim de yüz yüze eğitim ile aynı müfredata sahiptir. Eğitim konuları bakımından farklılık yoktur. Dolayısıyla online eğitimlerden de fayda almak mümkündür. Online eğitimlerde önemli olan nokta uygun seviyede dil eğitimi alabilmektir.

Japonca Sertifikası Ne İşe Yarar?

Avrupa Dil Portfolyosu doğrultusunda düzenlenen Japonca kursları çeşitli metotlar ve yardımcı araçlar kullanılarak eğitim verir. Eğitim sürecinin sonunda değerlendirme sınavı yapılır. Sınavdan geçerli notu alanlar kurs bitirme belgesi niteliğindeki sertifikayı almaya hak kazanır. Bu sertifika belirlenmiş olan seviyede dil yeterliliğinin kazanıldığının göstergesidir. MEB onaylı Japonca dil sertifikası alanlar uluslararası faaliyet gösteren işletmelerdeki açık pozisyonlara istihdamda öncelik kazanmış olur.

Japonca Öğrenmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Japonca dahil olmak üzere herhangi bir yabancı dili öğrenmek için en iyi yol her zaman dilin konuşulduğu ülkede pratik yapılmasıdır. Japonya dil okulu ile eğitim almak mümkün olmuyorsa Türkiye’deki Japonca kursları faydalı olur. Sıfırdan Japonca öğrenmek için online veya yüz yüze eğitim almak gerekir. Japonca öğrenmek için şunlara dikkat etmek gerekir:

 • Japon kültürü hakkında bilgi edinmek
 • Japoncada günlük hayatta kullanılan kalıplaşmış kelime ve deyimleri öğrenmek
 • Doğru kaynak bularak temel kelimeleri ve dil bilgisini öğrenmek
 • Özel ders, mobil uygulama gibi yöntemleri kullanarak her gün 1 saat Japonca ana dili olan bir kişiyle görüşme yapmak
 • Japon kültürüne ait olan anime filmleri Türkçe alt yazılı olarak izlemek
 • Japonca öğrenmek için kitap okumak

Japonlar ile ticari ilişkilerin gelişmesi, Japonca dilleri konuşan sayısının fazla olması, popüler kültürün Japon kültürüne yönelimi gibi nedenlerle Japonca öğrenim giderek artmaktadır. Evde Japonca öğrenmek imkânsız olmasa da pek de mümkün değildir. Bu nedenle Japonca kurslarına olan talep artış gösterecektir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.