Ana SayfaHaberlerMesleki Eğitim Merkezleri Hedefe Çok Yaklaştı!

Mesleki Eğitim Merkezleri Hedefe Çok Yaklaştı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, mesleki eğitim merkezlerinin artışının sağlanması ve istihdam yaratımına katkı sağlaması amacıyla yapılan çalışmalar doğrultusunda mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısının 159 binden 502 bine çıkarak büyük bir artış gösterdiği belirtildi.

Millî Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitim merkezlerini büyük bir hızla arttırmaya devam ederken bir yandan da istihdam alanında artış sağlamaya devam ediyor

2021 yılının aralık ayı sonunda 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan düzenleme ve değişikliklerin ardından mesleki eğitim merkezlerine hem iş arayanlardan hem de işverenle tarafından büyük bir ilgi gösterilmişti.  Düzenleme öncesi mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısı, 159 bin olarak göze çarparken 2021 Aralık sonu itibariyle bu sayı 502 bine yükseldi. Bu şekilde 2022 yılı sonu için belirlenen mesleki eğitim merkezlerinde 1 milyon öğrenci hedefinin yarısına beş ay gibi bir sürede ulaşılmış olundu.

Mesleki eğitim merkezlerinde hedefin yarısına 5 ayda ulaşıldı

Konu ile ilgili değerlendirmelerini paylaşan MEB Bakanı Özer, 25 Aralık 2021’de Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan düzenleme ve değişikliklerin ardından, mesleki eğitimde hem işveren hem de gençler için makul bir oluşumun temellerini sağlamlaştırdık ve piyasasının ihtiyaç duyduğu iş gücü olan insan kaynağının etkin bir şekilde yetiştirilmesi için artık yeni bir döneme başlandığını belirtti.  Bu atılımın ülkedeki istihdamı artıracak unutulmaz bir adım olduğuna belirten Özer, “25 Aralık 2021’de yapılan değişikliklerden sonra mesleki eğitim merkezlerine yönelen ilgi artışının tahmin edilemez derece de fazla olduğunu paylaştı. “Mesleki eğitim merkezlerdeki öğrenci sayısının 5 ay gibi kısa bir sürede, yüzde 300’ün üzerinde bir artış kaydetti. 159 bin olan çırak-kalfa sayısı, an itibariyle 500 bini aştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi, 2022’nin sonuna kadar 1 milyon gencimizi merkezlerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Mesleki ve teknik eğitimi, Türkiye’nin gelecek günleri için bugün stratejik bir mesele olarak görüyoruz. Dolayısıyla mesleki eğitim merkezleri gerek işsizliğin azalmasında gerek mesleki eğitimin güçlenmesinde çok kritik işlev görecek.” dedi.

Kaynak: http://yalova.meb.gov.tr/www/mesleki-egitim-merkezlerinde-1-milyon-ogrenci-hedefinin-yarisina-5-ayda-ulasildi/icerik/4740

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler