Ana SayfaKurslarBilgisayar, Bilişimİş Zekası Eğitimi Kurs Programı

İş Zekası Eğitimi Kurs Programı

İş Zekası Ne Demek?

İş zekası kısaca, ham verilerin anlamlı bilgiye dönüştürülmesiyle iş süreçlerine yarar sağlayan bir kavramdır. İş zekası aracılığıyla verilerin kurumun yararına olacak şekilde düzenlenmesi mümkün hâle gelir. Çeşitli algoritmik sıralamalar ve araçlar eşliğinde stratejik karar ve uygulamaların alınması da sağlanır. İş zekası kavramı, doğrudan veri tabanı yönetimi ile ilgili olup bilişim sektörünü ilgilendiren bir kavramdır. İş zekasını ilgili iş süreçlerinde kullanmak için de bir diğer Power bı olan kurs programları mevcuttur. Kursun temel amacı, ilgili iş süreçlerinde verileri doğru yorumlayarak yapılan iş lehine bilgiler kazandırmaktır.

İş Zekası Eğitimi Nedir?

Kurs programı genel olarak yönetici ve çalışanlara yönelik kurumsal eğitimlerden biridir. Buna bağlı olarak da iş zekası eğitimi sürekli eğitim merkezleri tarafından kursiyerlere sunulur. İş zekası eğitiminde, Microsoft Power Bı kullanımı ve veri analizi-raporlamasına dair detaylar aktarılır. İş zekası kapsamında kullanılan Microsoft Power BI aracılığıyla bağımsız veri kaynaklarının bir arada nasıl düzenlenebileceği konu edinir. Ayrıca iş zekası kavramına yönelik teorik bilgi akışı sunan iş zekası ne işe yarar ve iş hayatının hangi alanlarda nasıl kullanılır konularını da değinilir.

İş zekası eğitiminin genel ders içerikleri de şöyledir:

 • İş Zekası Kullanım Yerleri
 • İş Zekası ile İlgili Kavramlar
 • İş Zekası ve Veri Analitiği
 • Veri Analitiğinin İş Hayatında Kullanımı
 • Power Bı Programında İş Akışı Planlama
 • İhtiyaç ve Gereksinim Analizleri
 • Veri Görselleştirme Nasıl Yapılır?
 • Veri Görselleştirme ve Raporlama Teknikleri
 • İş Sürecinde Karar Verme Teknikleri
 • Microsoft SQL ile İş Zekası Uygulamaları
 • Microsoft SQL Server Analiz Servisleri

Eğitim ders içeriklerini başarıyla tamamlayanları bekleyen bir sonraki adım ise sertifika sınavıdır. Yapılan sertifika sınavı, kursiyerin bilgi kazanımını ölçme amacı taşır. Sertifika sınav uygulaması kurs merkezinin sınav politikasına göre uygulanır. Genellikle en az 45 puan alma durumunda katılım belgesi veya iş zekası kurs bitirme sertifikası verilir.

İş Zekası Eğitimine Kimler Katılabilir?

İş zekası kurs programına, yöneticiler ve iş hayatında aktif olarak çalışan herkes katılabilir. Ayrıca insan kaynakları, üretim yönetimi ve bilişim departmanında çalışanlar da iş zekası eğitimi aracılığıyla gerekli veri görselleştirme ve analizi işlemlerini yapabilirler. Yine iş zekası uzmanı, iş analizi veya veri uzmanı olmak isteyenler, eğitim aracılığıyla mesleğe dair bilgi edinebilirler. Bununla birlikte iş zekası kursuna katılmak için temel bilgisayar kullanımını öğrenmek ve veri analizi ile ilgilenmek gerekir.

Online İş Zekası Eğitimi Var Mı?

İş zekası eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. İş zekası kavramının detaylarını ve kullanım yollarını konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online iş zekası kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online iş zekası eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online iş zekası eğitimi, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online İş Zekası Kursu Faydalı Mıdır?

Online iş zekası kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla iş zekası kapsamında yapılabilecek uygulamalara dair bilgiler öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online iş zekası kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

İş Zekası Sertifika Programı Kazanımları

Eğitimi başarıyla bitirenler;

 • İş zekası kavramının tam olarak neyi ifade ettiğini,
 • İş zekası kapsamında ilgili süreçlerde neler yapılabileceğini,
 • İş zekası kapsamında hangi veri analizlerinin kullanılabileceğini,
 • İş süreçlerinde iş zekası uygulamalarının nasıl kullanılması gerektiğini,
 • Veri görselleştirme ve veri analizinin nasıl yapıldığını,
 • İş zekası uygulamaları aracılığıyla stratejik karar alma tekniklerini,
 • Power Bı ile verileri düzenleme yöntemlerini öğrenmiş olurlar.

İş Zekası Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, iş zekası ile ilgili uygulamalara aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan kurs belgesi, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

İş Zekası Kurs Belgesi Sertifika Geçerliliği Ne Kadar?

Alınan iş zekası kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıklarını gösterirler.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.