Ana SayfaBlogGüçlü Bir Özgeçmiş İçin En İyi Ön Yazı Örnekleri

Güçlü Bir Özgeçmiş İçin En İyi Ön Yazı Örnekleri

Bir iş ilanını gördünüz ve pozisyon için uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz; fakat ön yazı nasıl yazılır bilmiyor musunuz? Öyleyse ön yazı örnekleri derlemesi yaptığımız bu yazı tam da size hitap ediyor. Gelin, iş başvurularında bir adım öne geçmenizi sağlayacak ön yazının nasıl özelliklere sahip olması gerektiğini irdeleyelim.

İş dünyasında rekabet her geçen gün artarken istihdamda öncelik kazanmak zorlaşmıştır. Ön yazı aslında bu noktada devreye giren bir yazıdır. Güçlü bir özgeçmiş güçlü bir ön yazı ile desteklendiğinde binlerce başvuru arasında işverenin dikkatini çekmek mümkün olur.

Cv ön yazı örnekleri

CV Ön Yazı Örnekleri

CV ön yazı olmadan tamamlanmış sayılamaz. Bir ön yazının özgeçmişin en önemli bölümü olduğunu söyleyebiliriz. Ön yazının bu denli önemli olması yazımın nasıl olması gerektiği konusunda soru işaretlerine neden olmuştur. Sizler için başarılı sonuç alma olasılığı yüksek ön yazı örnekleri arasında yer alan ön yazıları derledik.

Yeni Mezun Ön Yazı Örnekleri

Yeni mezunların iş başvurusunda dezavantajı deneyimin eksikliğidir. Bu noktada açığı kapatmak için eğitime odaklanmak faydalı olur. Yeni mezunsanız şu ön yazı formatı örneklerinden yararlanabilirsiniz:

Sayın Kemal Arslan,

Kişisel özelliklerim ile uyumlu, şirketinize faydalı olabileceğim bir pozisyonda çalışmak istiyorum. Özellikle satış pazarlama departmanı için katkıda bulunabileceğimi düşünüyorum.

2018 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Üniversite eğitimi sırasında satış ve pazarlama alanında kendimi geliştirme fırsatı buldum. Birçok projede yer aldım ve staj deneyimi elde ettim. Eğitimim sırasında İngilizceye ek olarak Fransızca öğrendim.

Analitik düşünme, stresle başa çıkma ve etkili iletişim kurabilme becerilerimin iş hayatında bana katkısı olacağını düşünüyorum. Şirketinize değer katmayı ve faydalı olurken kendimi de geliştirerek kariyerimde yükselmeyi hedefliyorum.

Ekteki özgeçmişimi değerlendirmenizi rica ediyorum. Daha detaylı bilgi eşinmek isterseniz karşılıklı görüşmek isterim. İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Elif Burgucu

Staj Ön Yazı Örnekleri

Staj kısa bir dönem zorunlu veya gönüllü olarak çalışmak demektir. Üniversitelerde staj zorunludur. Staj başvurusu için ön yazı yazmak gerekli olabilir. Bu durumda aşağıdaki örneklerden faydalanabilirsiniz:  

Sayın Erhan Keskin,

Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim. Yaz stajınızı şirketinizde yapabilmem için ekteki özgeçmişimi ve başvurumu değerlendirmenizi rica ediyorum.

Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde edindiğim teorik bilgileri staj sırasında pratik bilgi ile harmanlamak istiyorum. Eğitimin sürekli olması gerektiğine inanan, öğrenmeyi ve çalışmayı seven biri olarak staj dönemim boyunca şirketinize değer katabileceğimi ve kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum.

Ekteki özgeçmişimi staj başvurusu olarak değerlendirmenizi rica ediyorum. Gerekli görmeniz durumunda detaylı bilgi vermek üzere karşılıklı görüşmek isterim. İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ali Bekçi

Deneyimli Ön Yazı Örnekleri

İşverenler deneyimli adaylara, deneyimsiz adaylara göre daha çok şans verir; fakat deneyimin önemli bir handikabı vardır: rekabet. Bu durumda önemli olan kendini doğru şekilde ifade edebilmektir. Siz de deneyimli bir aday olarak istihdamda öncelik avantajı elde etmek istiyorsanız aşağıdaki ön yazı örneklerinden yararlanabilirsiniz:

Sayın Hande Taşkıran,

Eğitim ve iş hayatım süresince oluşturduğum birikim sayesinde şirketiniz için faydalı olabileceğim bir pozisyonda çalışmak istiyorum. Özellikle de muhasebe alanında katkı sağlayacağımı düşünüyorum.

1996 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra sağlık sektöründe faaliyet gösteren SEDİMA adlı işletmede 5 yıl boyunca Pazar araştırması uzmanı pozisyonunda görev aldım.

2001 yılından bu yana SEDİMA işletmesinde araştırma müdürü olarak çalışmaktayım. Pazar araştırması yöntemleri konusunda detaylı bilgi sahibiyim. Ayrıca İngilizce, İspanyolca ve Almanca bilgisine sahibim. Mesleğimi icra edebilmem için önemli olan yeteneklerim ve insan ilişkilerinde empati yaklaşımımın başarılı bir iş hayatı için katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Deneyimim sayesinde değer katabileceğim bir şirkette yönetici unvanıyla iş fırsatı yakalamayı amaçlıyorum. Ekteki özgeçmişimi değerlendirmenizi ve yüz yüze görüşme fırsatı vermenizi rica ediyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımızla,

Buse Yaman

ön yazı hakkında merak edilen sorular

Ön Yazı Hakkında Merak Edilen Sorular

Ön Yazı Nedir?

Ön yazı; giriş, başlangıç, ilk, orta ve son paragraf bölümlerinden oluşan başvuru yazısıdır. İş başvurusu sırasında özgeçmiş ile birlikte verilir. Özgeçmiş kendini ifade etmeye yardımcı ön bilgidir. Bir nevi tanıtım yazısı niteliği taşır. Bu nedenle özgeçmiş ile uyumlu olmak zorundadır.

Ön Yazı Adı Ne Olmalı?

Ön yazının dikkat çekebilmesi başlığın dikkat çekici olmasına bağlıdır. Ön yazı ‘sayın yetkili’ gibi ifadelerle başlayabilir; fakat bu pek de yaratıcı olmayacaktır. Farklı algısını oluşturabilmek için ‘yetkili’ ifadesi yerine iş başvurusunu alacak kişinin adı ve soyadını kullanmak faydalı olur.

Ön Yazı Yazarken Nelere Dikkat Edilir?

Ön yazının etkili olabilmesi ve rekabet ortamında avantaj sağlayabilmesi için ön yazı başlığı başta olmak üzere birçok noktaya dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle hangi pozisyonla ilişkili iş ilanına yönelik ön yazı hazırlayacağınıza karar vermelisiniz. İş başvurusunda bulunmak üzere ön yazı hazırlama sürecindeyseniz şunları göz önünde bulundurmalısınız:

  • Basit bir dil kullanın.
  • Kısa ve net bir yazı yazın.
  • Yazım kuralları ve noktalama işaretlerine dikkat edin.

İş Başvurusunda Ön Yazı Nasıl Yazılır?

İş başvurusunda diğer ön yazılar arasında öne çıkabilmek için ön yazının etkili olması gerekir. Ön yazı yazılışında profil farklı olsa da temel kural aynıdır: Anlatımın net olmasıdır. Ön yazı stajyer aday, yeni mezun aday ve tecrübeli aday olmak üzere üç farklı profile uygun olarak oluşturulur. Ön yazı yazarken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • İletişim bilgilerinizin açık ve net olmasına dikkat edin.
  • Direkt olarak işe alım yöneticisine hitaben yazın.
  • İş deneyiminiz varsa başarılarınızdan ve ödüllerinizden mutlaka bahsedin.
  • Başvurduğunuz işe uygun olduğunuzu vurgulamak için hedeflerinizden bahsedin.
  • Ön yazınızda maaş beklentinize ve iş beklentilerinize yer vermeyin ve maddeleme işaretleri kullanmayın.

Özetle;

İş için ön yazı yazma hazırlığında olup iş başvurusu ön yazı adı ne olmalı gibi sorulara yanıt arayanlar için ön yazı örnekleri derlemesi yaptık. Ön yazılar farklı profiller için farklı şekillerde hazırlanır. Bu nedenle deneyimli ön yazı örnekleri ile yeni mezun ön yazı örnekleri arasındaki farklılıkları ortaya koyan örnekler paylaştık. Ön yazı ile ilgili bilgi daha kapsamlı olsun istiyorsanız cv hazırlama eğitimi almanızı öneririz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.