Ana SayfaHaberlerFen ve Mühendislik Öğrencilerine Eğitim Desteği Verildi

Fen ve Mühendislik Öğrencilerine Eğitim Desteği Verildi

YÖK yaptığı açıklamayla 2021-2022 yılı bahar dönemi için 31 devlet üniversitesinde eğitim gören fen ve mühendislik öğrencilerine iş yeri destek ücreti verdiğini bildirdi.

5 Bin 447 Öğrenciye İş Yeri Desteği

Yükseköğretim Kurulu, üniversite-sanayi iş birliğini geliştirmek için yürütülen iş yeri destek eğitiminin verilerini paylaştı. Buna göre 2021-2022 yılı bahar döneminde İŞKUR’un uygulamalı iş yeri eğitimini tamamlayan ve eğitime en az yüzde 80 katılım gösteren öğrencilere, asgari ücret net tutarının yüzde 35’i kadar eğitim ücreti ödendi.

YÖK’ün paylaştığı verilere göre eğitime yüzde 80 katılım gösteren 5 bin 447 öğrenciye 26 milyon 785 bin 680 lira uygulamalı iş yeri ücreti aktarıldı. YÖK ayrıca 8 dönemlik eğitiminin 1 dönemini sanayi kuruluşunda ya da Ar-Ge merkezinde tamamlayan bir öğrencinin 5 bin 412 TL ücret almaya hak kazandığını paylaştı.

Fen ve Mühendislik Lisans Öğrencileri İçin İş Birliği Çalışmaları Devam Edecek

Paylaşılan veriler arasında, üniversite-sanayi eğitimine en çok öğrenci aktaran üniversiteler de vardı. Buna göre iş birliği kapsamında sanayi eğitiminden en çok yararlanan öğrenci sayısına sahip olan üniversite, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (1059) oldu. Manisa Celal Bayar Üniversitesi ise sırasıyla Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi takip etti. YÖK yaptığı yazılı açıklamayı, üniversite ve sanayi iş birliği çalışmalarının devam edeceğini ve teşvik edileceğini bildirerek noktaladı.

Kaynak: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2022/yok-fen-ve-muhendislik-lisans-ogrencilerinin-sanayi-egitim-desteklerini-yapti.aspx

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler