Ana SayfaKurslarKişisel GelişimAmigurumi Kursu Eğitim Programı

Amigurumi Kursu Eğitim Programı

Amigurumi Bebek Yapımı Nedir?

Japonca kökenli bir kelime olarak amigurumi, içi doldurulmuş ve tığ ve şiş örgüyle yapılan bir bebek yapımını ifade eder. Amigurumi veya tığ-şiş örücülüğü ile bebek yapımı, her türlü iple uygulanabilecek bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte amigurumi ile oyuncak bebek yapmanın bazı püf noktaları mevcuttur. Amigurumi ile ilgilenmek isteyen kişilerin yararlanabileceği bilgi kaynaklarından biri ise amigurumi bebek yapımı kursudur. Kursun temel amacı bazı püf noktalara sahip olan amigurumi yapımına dair gerekli bilgileri kursiyerlere aktarmaktır.

Amigurumi Kursu Nedir?

Amigurumi kursu, tığ ve iş örücülüğü kapsamında oyuncak bebek yapımının temel tekniklerini konu edinir. Şiş ve tığ örgü ile oyuncak bebek yapımı olarak da ifade edilen kurs, genellikle halk eğitim merkezleri ile bazı sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir. Amigurumi kursu kapsamında, tığ ile yapılacak oyuncak bebek yapımında hangi malzemelerin gerekli olduğuna yer verilir. Buradan hareketle de amigurumi yapımına geçilir. Kurs merkezinin belirlediği ders içerikleri teorik bilgilere dayandığı gibi pratik uygulamaları da kapsayabilir.

Genel olarak amigurumi kursunun dersleri şöyledir:

 • Amigurumi İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Amigurumi Bebek Yapımında Alınacak Önlemler
 • Şiş ve Tığ Tutuş Teknikleri
 • Örücülükte İpi Tutma Yöntemleri
 • Şiş ve Tığ Örücülükte Şekillendirme İşlemleri
 • İşi ve Tığ Örücülüğünde Oyuncak Yapım Teknikleri
 • Oyuncak Bebek Doldurma ve Dikimi İşlemleri
 • Şiş ve Tığ Örücülüğünde Oyuncak Giysi Kalıbı Hazırlama
 • Örgü Ürünlerinin Bakımı

Derslerin tamamlanmasıyla kursiyerin bilgi kazanımını ölçme amacıyla proje veya sertifika sınavı uygulaması yapılır. Halk eğitim merkezlerinde sınav yerine yapım projesine yer verilebilir. Sertifika sınav uygulaması ise genellikle çoktan seçmeli formata sahiptir. Kursiyerler, eğitim merkezinin belirlediği geçme notunu elde etmeleri durumunda katılım belgesi veya Amigurumi kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Amigurumi Kursu Ders Süresi

Amigurumi kursuna yer veren çoğu kurs merkezi için eğitim süresi en az 100 saattir.

Amigurumi Bebek Yapımı Kursuna Kimler Katılabilir?

Amigurumi kursu, oyuncak bebek yapımını öğrenmek isteyen herkese açıktır. Özellikle hâlihazırda çalışmayıp bebek yapımı ile gelir elde etmek isteyenler, kurs aracılığıyla bebek yapımına dair detayları öğrenebilirler.

Online Amigurumi Kursu Var Mı?

Amigurumi eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Verilecek eğitim temel olarak  amiguruminin yapım aşamalarını ve ve oyuncak bebek yapımında dikkate alınması gerekenleri konu edinir. Bununla beraber online Amigurumi kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online Amigurumi eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online Amigurumi bebek yapımı kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Amigurumi Bebek Yapımı Eğitimi Faydalı mıdır?

Online amigurumi kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video, canlı ders ya da PDF içerik aracılığıyla oyuncak bebek yapımında dikkat edilmesi gerekenleri ve oyuncak bebek ekipmanları hakkında bilgi edinmiş olur. Bu bakımdan online Amigurumi kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Amigurumi Eğitimi Kazanımları

Kursu başarıyla tamamlayanlar;

 • Amigurumi yapımında kullanılması gereken araç ve gereçleri,
 • Şiş ve tığ örücülüğünde tutuş tekniklerini,
 • İpi tutma yöntemlerini
 • Amigurumi oyuncak bebek yapımında kullanılan temel teknikleri,
 • Şiş ve tuğ örücülükte yapılan şekillendirme işlemleri,
 • Örgü ürünleri için gerekli olabilecek bakım unsurlarını,
 • Amigurumi oyuncak doldurma ve dikimi aşamalarını,
 • Şiş ve tığ örücülüğünde dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmiş olurlar.

Amigurumi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, mesleki açıdan Amigurumi işiyle uğraşacakların faydasına olan belgelerden biridir. Kursiyer, edindiği Amigurumi sertifikası ile bu iş hakkında bilgi ve fikir sahibi olduğunu gösterir. Ayrıca sertifikalı eğitim, Amigurumi konusunda yol gösterisi bilgiler sunarak oyuncak bebek yapımından nasıl gelir elde edilebileceği aktarmış olur.

Amigurumi Oyuncak Bebek Yapımı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan Amigurumi kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite ya da kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan kurs belgeleri, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, amigurumi yapımı konusunda bilgi ve fikir sahibi olduğunu belgeler.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.