Ana SayfaKurslarMEB OnaylıEtkin ve Verimli Sulama Sistemleri Kursu Eğitim Programı

Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Kursu Eğitim Programı

Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Nedir?

Tarımsal faaliyetlerinin verimli bir şekilde uygulanmasına yönelik en önemli adımlardan biri, sulamaya dikkat etmektir. Bitki, meyve ve sebze yetiştiriciliğinde uygulanan sulama, bitki gelişiminin başlıca unsurlarından biridir. Bu kapsamda ele alınan sulama sistemleri; tarlanın durumuna, yetiştirilen mahsulün cinsine, toprağın özelliklerine ve sulama suyunun miktarı ve kalitesine göre değişir. Ayrıca bölgenin iklim koşullarına göre de sulamanın şekli değişebilir durumdadır. Tarımsal üretimde yer alacak kişilerin de sulama sistemlerine yönelik bilgiler edinmesi gerekir. Meslek elemanlarının bilgi kaynaklarından biri ise etkin ve verimli sulama sistemleri kursudur. Kurs programı, temel işleri merkeze alarak sulama adımına yönelik uygulanabilir bilgiler sunar.

Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Kursu Nedir?

Kurs programı, tarım teknolojileri kapsamında ele alınan verimli sulama sistemlerine yönelik bilgi aktarır. Bu kapsamda da sulamada verimliliği artırmak için neler yapılabilir sorusuna yanıt verilir. Etkin ve verimli sulama sistemleri kursu, genellikle halk eğitim ve Tarım-Orman Bakanlığına bağlı İl Müdürlükleri tarafından açılır. Bununla beraber yeterli talebin olması durumunda bazı sürekli eğitim merkezleri de kursu açabilir. Açılan etkin ve verimli sulama sistemleri kursu, tarımsal faaliyetlerde yer alacakların muhakkak bilmesi gereken sulama yöntemlerini konu edinir.

Genel olarak etkin ve verimli sulama sistemleri kursunun dersleri şu şekildedir:

 • Tarımda Sulamanın Önemi
 • Su ile Toprak ve Bitki Arasındaki İlişki
 • Bitkilerin Su Tüketimi
 • Sulama Sistemini Oluşturan Unsurlar
 • Damla ve Yağmurlama Sulama Sistemleri
 • Yanlış Sulama Yöntemleri
 • Sulamada Pompa Seçimi
 • Sulamada Drenajın Önemi
 • Sulamada Kullanılan Araç ve Gereçler

Ders içeriklerinin sona ermesiyle kursiyerlerinin bilgi kazanımlarını ölçmeye dayalı sınav uygulamasına geçilir. Hazırlanan sınav aynı zamanda sertifika verme amacı da taşır. Kurs merkezinin belirlediği geçme notu ve üzerinde puan alanlar da katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Kursuna Kimler Katılabilir?

Kurs programına, tarımsal üretim aşamasında yer alıp sulama yöntemleri hakkında bilgi edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte tarımsal üretim alanında yer alacak kişilerin sulama yöntemleri hakkında ileri düzey bilgilere de açık olmaları gerekir.

Online Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Kursu Var Mı?

Etkin ve verimli sulama sistemleri eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Etkin ve verimli sulamaya yönelik aşamaları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online etkin ve verimli sulama sistemleri kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online etkin ve verimli sulama sistemleri eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online etkin ve verimli sulama sistemleri kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Kursu Faydalı Mıdır?

Online etkin ve verimli sulama sistemleri kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere uygundur. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerik aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve alınması gereken iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online etkin ve verimli sulama sistemleri kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla bitiren katılımcılar;

 • Tarımsal üretim için sulamanın önemini,
 • Sulamada dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Bitkilerin su tüketmesi için yapılması gerekenleri,
 • Verimli ve etkili bir sulama için uygulanan sulama yöntemlerini,
 • Yanlış ve etkisiz sulama yöntemlerini,
 • Damla ve yağmurlama sulama yönteminin nasıl uygulandığını,
 • Sulama için uygun boru ve pompa seçimini öğrenmiş olurlar.

Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, etkin ve verimli sulama yöntemlerine aşina olunduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlayan unsurlar arasındadır.

Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Alınan etkin ve verimli sulama sistemleri kurs belgesi ; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler