Ana SayfaKurslarBilgisayar, BilişimSertifikalı Ağ ve Sistem Uzmanlığı Kursu

Sertifikalı Ağ ve Sistem Uzmanlığı Kursu

Ağ ve Sistem Uzmanlığı Nedir?

Ağ sistem uzmanlığı, bilişim sektörü içerisinde yer alan mesleklerden biridir. Ağ ve sistem uzmanı, ağ altyapısından ve güvenliğinden sorumlu olarak sunucuların yönetimi ve arızalarını ele alır. Ağ ve sistem uzmanlığının bir diğer adı ise Network uzmanlığıdır. Meslek elemanlarının, sunucu sistemi ve ağ güvenliği konusundaki bilgi kaynaklarından biri ise ağ ve sistem uzmanlığı kursudur. Kurs programı, mesleğin uzmanlık gerektiren işlerine dair bilgiler sunar.

Ağ ve Sistem Uzmanlığı Kursu Nedir?

Ağ ve sistem uzmanlığı kursu, farklı adlandırmalarla kursiyer adaylarına sunulur. Kimi kurs merkezi sistem ve network uzmanlığı başlığı altında kimisi de bilgi güvenliği ve ağ uzmanlığı adıyla eğitim verir. Genel olarak ise sunucu ve ağ altyapısına dair yönetim, arıza ve bakım uygulamaları hakkında bilgi sunmak amaçlanır. Kurs programı, ağ ve sistem uzmanları yetiştirmek üzerine ders programı içerir. Ayrıca eğitimi veren çoğu kurs merkezi, Microsoft tabanlı ağ ve sistem bilgileri sunar. Yine Microsoft sistem mühendisliği sertifikasyon konularını kapsayan ağ ve sistem uzmanlığı eğitimleri de mevcuttur.

Ağ ve sistem eğitiminin genel ders içerikleri şu şekildedir:

 • Windows 10 İşletim Sistemi Bilgisi
 • Windows Sistemi (Server) DNS Yapılandırılması ve Sorun Giderme
 • Linux İşletim Sistemi Bilgisi
 • Siber Güvenlik Alanına Giriş
 • Network’e Giriş
 • A+ Donanım ve N+ Donanım Temelleri
 • Network Kavramları
 • Network Cihazları Nelerdir?
 • Ağ Kablo Türleri ve Özellikleri
 • Sunucu Sistemleri
 • Sunucu Kurma ve Sunucu Ayarları
 • Ağ Güvenliği Uygulamaları
 • Ağ ve Güvenlik Tasarımı
 • Bilgi İşlem Departmanı Görevleri
 • Ağ ve Sistem Uzmanı Mesleki Tanıtım

Ders içeriklerinin sona ermesiyle kursiyerin bilgi kazanımını ölçen sertifika sınavına yer verilir. Yapılacak sınav genellikle çoktan seçmeli formata uygun olarak hazırlanır. Kursiyerler, eğitim merkezinin belirlediği geçme notunu elde etmeleri durumunda katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası amaya hak kazanırlar.

Ağ ve Sistem Uzmanlığı Eğitimi Ders Süresi

Bilişim kursları arasındaki ağ ve sistem uzmanı eğitimi, en az 100 saatlik ders süresi içerir.

Ağ ve Sistem Uzmanlığı Kursuna Kimler Katılabilir?

Ağ ve sistem uzmanlığı kursuna, bilişim alanında kariyer hedefleyenler katılabilirler. Ayrıca kamu ve özel sektör dahilinde bilgi işlem departmanında çalışmak isteyenler de eğitim aracılığıyla ağ güvenliği ve sunucu yönetimi konusunda gerekli bilgileri edinebilirler. Çoğu kurs merkezi, ileri düzey uzmanlık bilgileri sunduğu için kursiyer adaylarının en az orta seviye bilgisayar bilgisine sahip olmalarını bekler.

Online Ağ ve Sistem Uzmanlığı Kursu Var Mı?

Ağ ve sistem uzmanlığı eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Ağ ve sistem uzmanlığının aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online ağ ve sistem uzmanlığı kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online ağ ve sistem eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online ağ ve sistem uzmanlığı programı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Ağ ve Sistem Uzmanlığı Eğitimi Faydalı mıdır?

Online ağ ve sistem uzmanlığı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve ağ güvenliği için alınacak önlemleri öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online ağ ve sistem uzmanlığı kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Ağ ve Sistem Uzmanlığı Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla tamamlayanlar;

 • Bilgi sistemi ve network alanının kapsamını,
 • Sistem ve ağ uzmanlığı mesleğinde görev ve sorumlulukları,
 • Windows 10 yapılandırma işlemlerini,
 • Ağ güvenliği ve Windows 10 cihaz güvenliği konularını,
 • Network kablo türlerini ve kablosuz Networkleri,
 • Sunucu (Server) sistemi için donanım ve işletim sistemi özelliklerini,
 • Siber güvenlik ve internet güvenliği kavramlarını ve kullanımlarını öğrenmiş olurlar.

Ağ ve Sistem Uzmanı Ne İş Yapar?

Ağ ve sistem uzmanı; sistem yöneticisi, ağ uzmanı, help desk uzmanı ve bilgi-işlem uzmanı gibi farklı ama birbiriyle ilişkili meslekleri içine alır. Ağ ve sistem uzmanı, ağ güvenliği ve bilgi sistemi hakkında detaylı bilgilere sahip olarak bilişim sektöründe yer alır. Uzmanların yaptıkları temel iş, ağ güvenliği ile ilgili sistemsel arıza ve eksikleri tespit etmektir. Ayrıca ağ güvenliği ve işletim sistemi kurulumu işini de alır.

Sistem ve Ağ Uzmanlığı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, sistem ve ağ uzmanlığı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı bilişim alanında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Sistem ve Ağ Uzmanlığı Belgesi Sertifika Geçerliliği

Alınan sistem ve ağ uzmanlığı kurs belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.