Ana SayfaKurslarMEB OnaylıDokuma Desinatörlüğü Kursu Eğitim Programı

Dokuma Desinatörlüğü Kursu Eğitim Programı

Dokuma Desinatörlüğü Nedir?

Dokuma desinatörlüğü, tekstil teknolojisi kapsamında ele alınan işlerden biridir. Tekstil sanayi ürünleri olan dokumalarının üzerine desen tasarımları çizen dokuma desinatörleri, kumaş ve örgü analizi işini de ele alırlar. Dokuma desinatörlüğü mesleği hakkında tanıtıcı bilgi kaynakları arasında ise halk eğitim ve sürekli eğitim merkezleri tarafından verilen dokuma desinatörlük eğitimleri vardır. Hazırlanan kurs programı, dokuma desinatörü ne iş yapar sorusunu yanıt veren dersler içerir.

Dokuma Desinatörlüğü Kursu Nedir?

Dokuma desinatörlüğü eğitimi, alana ve mesleğe dair bilgi edinmek isteyenlere yöneliktir. Açılan dokuma desinatörlüğü kursunda; dokuma desinatörünün görevleri ve dikkat etmesi gereken işlemler konu edinir. Eğitim, tehlikeli ve çok tehlikeli iş kapsamında olan dokuma desinatörlüğü alanında dikkat edilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine de değinmiş olur. Dokuma desinatörlüğü kursu çoğunlukla sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir.

Genel olarak dokuma desinatörlüğü kursunun dersleri de şu şekildedir:

 • Dokuma Desinatörü Ne İş Yapar?
 • Dokuma Kumaş Analizi Nasıl Yapılır?
 • Havlı Kumaş Örgüsü ve Analizi
 • Bilgisayar Destekli Desen Çizimi
 • Dokuma Örgü Çizimleri
 • Dokuma İşlemlerine Hazırlık
 • Dokuma Desinatörlüğünde İş Sağlığı ve Güvenliği

Derslerin tamamlanmasının ardından kursiyerlerinin bilgi kazanımlarını ölçen sertifika sınavını yer verilir. Kurs merkezinin belirlediğini geçme notunun üstünde puan alanlara da katılım belgesi ya da dokuma desinatörlüğü kurs bitirme sertifikası verilir.

Dokuma Desinatörlüğü Kursu Ders Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde yer alan dokuma desinatörlüğü programının ders süresi en az 40 saattir.

Dokuma Desinatörlüğü Kursuna Kimler Katılabilir?

Dokuma desinatörlüğü kursuna, bu alanda bilgi edinmek isteyen herkes katılabilir. Kurs aracılığıyla gerekli bilgileri öğrenip dokuma desinatörü olmak isteyenlerin ise çizim, tasarım ve dokuma konusunda kendilerini geliştirmeleri beklenir. Ayrıca dokuma desinatörü olma yolunda, işin tehlikeli iş kapsamında olduğunu bilmek de gerekir.

Online Dokuma Desinatörlüğü Kursu Var Mı?

Dokuma desinatörlüğü eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Tekstil dokumacılığı aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online kalite kontrol elemanı kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online kontrol elemanı eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online dokuma desinatörlüğü, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Dokuma Desinatörlüğü Faydalı Mıdır?

Online dokuma desinatörlüğü kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göre bir programdır. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online dokuma desinatörlüğü programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Dokuma Desinatörlüğü Kursu Kazanımları

Dokuma desinatörlüğü eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Dokuma desinatörlüğü mesleğinin kapsamını,
 • Dokuma desinatörünün görev ve sorumluluklarını,
 • Dokuma desinatörü olmak için gereken nitelikleri,
 • Tekstil teknolojisinde kullanılan ekipmanları,
 • Bilgisayar aracılığıyla dokuma çizimi ve tasarımı yaratmayı,
 • Dokuma kumaş analizlerinin nasıl yapılması gerektiğini,
 • Havlı kumaş örgülerinin analizin nasıl yapılacağını,
 • Dokuma aşamasına hazırlıkta yapılması gereken işlemleri,
 • Dokuma makinelerinin nasıl çalıştığını,
 • Dokuma desinatörlüğü işinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar.

Dokuma Desinatörü Ne İş Yapar?

Dokuma desinatörlerinin başlıca görevi, kalite standartlarına uygun olarak dokuma kumaşların desen çizimlerini yapmaktır. Meslek elemanları, teknik desen çizimini referans alarak kıyafet, deri ya da ayakkabı kapsamındaki tekstil ürünlerinin dokuma kumaş tasarımını yapar. Edindiği görevlere uygun olacak şekilde gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini de alır.

Dokuma Desinatörlüğü Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, dokuma desinatörü mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlayan unsurlardan biridir.

Dokuma Desinatörlüğü Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan dokuma desinatörlüğü kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Unity Kursu (Oyun Programlama Eğitimi)
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.