Ana SayfaBlogEczane Kalfası Nasıl Olunur? Eğitim Şart Mıdır?

Eczane Kalfası Nasıl Olunur? Eğitim Şart Mıdır?

Eczane kalfalığı, sağlık sektöründe çalışmak isteyenlerin hedeflediği meslekler arasındadır. Bununla beraber sağlık sektörü dahilinde çalışmak için nitelikli sağlık elemanı şartlarını karşılamak gerekir. Eczane kalfası olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler biri de budur. Her meslekte olduğu gibi eczane kalfası olmak için de eğitim şarttır. Peki Türkiye’de eczane yardımcısı veya kalfası olarak çalışmak için gerekenler nelerdir? Yazımızda eczane kalfası nasıl olunur sorusundan hareket ederek gerekli eğitim şartlarını irdeleyeceğiz.

Eczane Kalfası Olmak İçin Gerekenler

Eczacı kalfası nasıl olunur sorusunu cevaplamadan önce mesleğe dair kısa bir tanımlama yapalım. Bilindiği üzere eczanelerde, 4 yıllık eczacılık bölümü öncelikli olarak çalışma hakkına sahiptirler. Eczacı kalfaları ise eczanelerin destek elemanları olarak görev edinirler. İş tanımları gereği, eczacının gözetiminde müşteri karşılama, ilaç iadeleri gerçekleştirme, eczanenin genel düzenini tertip etme ve faturaları girme görevlerini yerine getirirler.

Eczane kalfalığı mesleği, eczacı çırağı ve yardımcısı adıyla da bilinir. Eczane kalfası olarak görev almak isteyenlerin de lisans eğitimi dışında kalan 2 yıllık eğitime veya sertifikalı kurslara yönelmeleri gerekir. Burada bilinmesi gereken temel şey de muhakkak alan bilgileri kazanılarak iş ilanlarına başvurulacağını önceden bilmektir. Peki eczane kalfası mesleği için hangi eğitimler verilir, hangi eğitim kimlere yöneliktir?

Eczacı Çırağı Olmak İçin Önerilen Eğitim Seçenekleri

Eczacı teknisyeni veya çırağı olarak çalışmak için mesleki bilgiler edinmek gerekir. Mesleki bilgi kaynağı olarak eğitim sunan iki seçenek mevcuttur. Eğer eczanelerde, eczane yardımcısı olarak çalışmayı hedefliyorsanız ya 2 yıllık eczane hizmetleri bölümünü ya da eczane kalfası kursunu bitirmelisiniz.

Ön lisans bir eğitim programı olan eczane hizmetleri bölümü, eczane teknikeri yetiştirme amacındadır. Bölümün avantajı, kamu ve özel sektör dahilinde eczane hizmetleri alanında çalışma imkânı içermesidir. Bir de Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği tarafından yetkilendirilen halk eğitim ve kurs merkezlerinin sertifikalı programları vardır.

Her iki eğitim seçeneği de eczanelerde çalışmaya yetkili personel yetiştirme hedefi taşır. Buna yönelik hazırlanan ders içerikleri eczacı kalfası ne iş yapar sorusunu yanıtlar. Ön lisans eğitim sürecinde verilen dersler daha kapsamlı olmakla birlikte sertifikalı programlar da eczacı kalfasının temel işlerine değinir. Bölümü okumanın avantajı geniş iş olanaklarıyken sertifikalı programın avantajı ise üniversite eğitimi almaya müsait olmayanlara eğitim sunabilmesidir.

Ayrıca sertifikalı eczane yardımcılığı-kalfası kursları yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine de sahiptir. Sertifikalı eğitim, diploma yerine yetkinlik ifadesi olarak eczacı kalfası belgesi sunar. Alınan belge, eczacı yardımcısı olarak çalışmak için gerekli olan şartlardan birinin karşılandığını gösterir.

Eczası Kalfalık Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Şimdi, eczacı kalfası kursu sonunda verilen kalfalık belgesinin detaylarına göz atalım. Eczası belgesi esasen eğitim sonrasında alınan kurs bitirme sertifikasıdır. Bir yetkinlik ve bilgi kazanımı göstergesi olarak eczacı kalfası belgesi, alana ve mesleğe aşina olunduğunu kanıtlar. Ayrıca iş ilanlarına başvurmak için yönelebileceğiniz nispeten en kolay yol da eczacı kalfa belgesini sunan kurslardan geçer.

Bununla birlikte nitelikli bir eğitim veya ders içeriği ile karşılaşılmadığında sertifikalı eğitimin de bir önemi kalmaz. Bundan dolayı yüz yüze veya online eğitim fark etmeksizin önemli olan alınan ders içerikleridir. Peki hangi eğitim yöntemi kimlere göredir?

Sertifikalı eğitimi tercih edecekseniz online eğitim seçeneklerinin de var olduğunu bilmelisiniz. Özellikle hâlihazırda çalışanlar ve ikinci kariyer hedefi olarak eczane yardımcılığını seçenler için online eğitim daha avantajlıdır. Bununla beraber online eğitimin zaman ve mekân kısıtlaması içermeyen avantajını, ders içeriklerinin nitelikli olmasıyla dengelemek gerekir. Bundan dolayı da öne çıkaracağınız kriterlerden birinin ders programı olmasına dikkat etmelisiniz.

Yeni mezunlar ve zamanı bol olanlar için ise yüz yüze eğitim daha uygun olacaktır. Yüz yüze eğitimlerde de ders içeriklerine göz atmak ve eğitmenin mesleki yeterliliğini incelemek gerekir. Bütün bu eğitim şartları ile beraber eczacı çırağı olmaya hazır olmak da önemli bir ön koşuldur. Meslek dahilinde önemsenen nitelikler, iş bulma sürecini de olumlu yönde etkiler.

Eczacı Çıraklarının Mesleki Özellikleri

Buraya kadar eczacı çırağı olmak için gerekli olan eğitim seçeneğinden bahsettik. Bu bölümde ise eczacı çırağı olarak uzun yıllar çalışmak için gerekli olan mesleki niteliklerden söz edeceğiz.

Eczacılık alanı, diğer sağlık alanlarına göre daha durağan bir çalışma ortamına sahiptir. Fakat bu demek değildir ki bu alanda çalışmak daha kolay olsun. Öncelikle eczaneye gelen müşterileri karşılama görevi, eczacı çırağına da aittir. Bu da eczacı çıraklarının iletişim ve yönlendirme konusunda bilgi sahibi olmaları sonucunu doğurur. Yani eczane kalfası olacak birinin, müşteri ile iletişim konusunda temel iletişim tekniklerine ve becerilerine vâkıf olması gerekir.

İletişim ve temel diksiyon bilgisi haricinde eczane kalfalarının, ekip içi çalışmaya da uyum sağlamaları gerekir. İş dünyasının bir gerekliliği olarak ekip çalışmasına yatkınlık, çoğu iş ilanlarında özellikle vurgulanır. Eczacılık alanında da eczacılar ile uyumlu çalışmak iş ilanlarında istenen özelliklerdendir.

eczane çırağı

Genel olarak ise eczacı çırağının sahip olması gereken özellikler şöyledir:

  • Etkili iletişim becerilerine sahip olmak,
  • Diksiyon ve beden dili kullanım bilgisi,
  • Eczacı işletmeciliği bilgisine sahip olmak,
  • Ekip çalışmasına uyum göstermek,
  • Temel muhasebe ve istatistik bilgisine sahip olmak,
  • Kimya ve biyoloji bilgisine açık olmak.

Eczacı kalfası olmanın en gerekli mesleki özelliklerinden biri mesleki bilgileri uygulayabilme becerisidir. Bu da mesleki gelişime açık olmak, alan bilgisine ve iletişim becerilerine sahip olmaktan geçer.

Eczacı kalfası olma yolunda gerekli görülen eğitim seçeneklerinden bahsettik. Verdiğimiz bilgiler ışığında, zaman kısıtlaması olmadan sertifikalı programı tercih etmek istiyorsanız uzaktaneğitim.com aracılığıyla verilen online eczacı yardımcılığı kursuna yönelebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.