Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuYangın Yalıtımı Kursu Eğitim Programı

Yangın Yalıtımı Kursu Eğitim Programı

Yangın Yalıtımı Nedir?

Yangının yıkıcı etkilerini önlemek ve azaltmak amacıyla ısı ve ses yalıtımına ek olarak yangın yalıtımı da yapılır. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik gereğince de olası can ve mal kayıplarının önüne geçmek için yangın yalıtımı şarttır. Yangın güvenliği çerçevesinde ele alınan yalıtım işlemleri, yangın yalıtım malzemeleri eşliğinde yapılır. Yapı yalıtım işinin bir parçası olarak yangın yalıtımını, profesyonel meslek çalışanları ele alır. Meslek çalışanları yangın yalıtımı konusunda bilgilenerek tehlikeli iş kapsamındaki yangından korunma yalıtımını yaparlar. Yangın yalıtımı hakkındaki bilgi kaynaklarından biri ise yangın yalıtımı kursudur.

Yangın Yalıtımı Kursu Nedir?

Yangın yalıtımı kursu; yapı yalıtımının bir işi olarak yangın güvenliğini ve yatılım malzemeleri bilgisini içerir. Kurs, 3661 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca mesleki eğitim bilgisi kazandırır. Tehlikeli iş olarak bilinen yangın yatılım işini, ısı ve ses yalıtımcısı veya yapı yalıtımcısı gerçekleştirir.

Yangın yalıtımı kursunun genel ders içerikleri şu şekildedir:

 • Yangın Güvenliği
 • Yangın Yalıtımının Yararları
 • Yangın Yalıtımında Kullanılan Ekipman ve Araçlar
 • Yangın Yalıtımında İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Yangın Yalıtım İşlemleri
 • Binalarda ve Çelik Yapılarda Yangın Yalıtım Uygulaması

Dersler genellikle bina yatılım işlerini konu edinir. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri doğrultusunda yangın yalıtımında dikkat edilmesi gerekenler de kursiyere aktarılır. Kurs sonunda ise katılımcının mesleki bilgilerini kanıtlama imkânı sunan kurs bitirme sertifikası verilir. Verilen sertifika türü, kurs merkezinin genel sertifika politikasına göre değişiklik gösterir.

Yangın Yalıtımı Eğitimi Kurs Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi eşliğinde eğitim verir.

Yangın Yalıtımı Kursuna Kimler Katılabilir?

Yangın yalıtımı hakkında mesleki bilgi edinmek isteyenler, spesifik olarak yangın yalıtımı kursunu tercih edebilirler. Isı ve ses yalıtımına ek olarak yangın yalıtımı konusunda bilgilenmek isteyenler sertifikalı programları tercih edebilirler.

Online Yangın Yalıtımı Kursu Var Mı?

Yangın yalıtımı eğitimi, genel olarak yüz yüze eğitim aracılığıyla verilir. Bununla beraber yeterli katılımcının olmadığı durumlarda kursun açılması mümkün olmaz. Kimi kurs merkezi ise mesleki bilgiyi belgelemek amacıyla online sertifikalı kurslar verir.  

 Online yangın yalıtımı kursu da meslek hakkında ön bilgiler edinme amacı taşır. Gerekli mesleki bilgileri öğrenmek isteyenler için online eğitimler daha uygundur. Ayrıca mesleki bilgisini sertifika aracılığıyla kanıtlamak isteyenler de online kurs programlarına başvurabilirler. Fakat, yüz yüze kurslarda olduğu gibi online kurslarda da yeterli katılımcının olması gerekir.

Online Yangın Yalıtımı Kursu Faydalı Mıdır?

Online yangın yalıtımı kursu, mesleğe dair ön bilgiler edinmek isteyenlere yöneliktir. Online eğitim neticesinde edinilen bilgiler, kursiyerin mesleği icra edip edemeyeceği görmesi açısından fayda sağlar.

Yangın Yalıtımı Kursu Kazanımları

Yangın yalıtım kursunu başarıyla tamamlayanlar;

 • Yangın yalıtımının ne işe yaradığını,
 • Yangın yalıtımında dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Yapı ve yangın yalıtımında kullanılan ekipmanları,
 • Yangın yalıtım işi için ön hazırlık yapmayı,
 • Bina ve çelik yapılarda yangın yalıtım işlemlerini,
 • Yangın yalıtımında alınacak iş sağlığı ve güvenliği adımlarını öğrenmiş olurlar.

Yangın Yalıtımı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs sonunda edinilen belge, yangın yalıtımı işlemleri hakkında bilgi sahibi olunduğunu gösterir. Yine mesleği yerine getirmek için gereken niteliklerden biri, eğitim sertifikasıdır. Alınan belge, kursiyerin yapı yalıtımcısı mesleğini tanıyarak işi yerine getirebileceğini gösteren unsurlardan biridir.

Yangın Yalıtımı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan yangın yalıtımı sertifikası; MEB, üniversite veya kurum onaylı olarak kursiyere verilebilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan sertifikalar, e-devlet üzerinden sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği ve işi yerine getirmek için gerekli olan koşullardan birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.