Ana SayfaBlogDünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri?

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri?

Dünyada en yaygın diller sizin için de merak konusuysa güncel verilere göre hazırladığımız listeye göz atmalısınız. Dünyada en çok konuşulan diller sıralaması detaylarını paylaşmadan önce dünyada kaç tane dil var konusuna da açıklık getirelim: Dünyada 7 binden fazla dil vardır.

Dünyada En Çok Konuşulan 10 Dil

UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından açıklanan verilere göre diller ‘yaşayan bir varlık olarak’ toplumların iletişim kurmasına aracılık ediyor. Bazı diller var ki dünyadaki tüm diller arasında öne çıkıyor. İşte, dünya üzerinde en çok konuşulan diller:

1.Çince

Diller hakkında yapılan araştırmanın sonucuna göre Çince en çok konuşulan yabancı dildir. 900 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan Çince, dünyada en kalabalık nüfusa sahip ülkenin resmi dilidir. Çin ekonomisindeki büyümenin de etkisiyle Çince “geleceğin global dili” olarak görülmektedir. Çince hece dilleriyle diğer dünya dilleriyle farklılık gösterir.

2.İngilizce

İngilizce, dünyada lider konumundaki ülkelerde konuşulan Germen kökenli bir dildir. 700 milyonu aşkın kişinin konuştuğu İngilizce global dildir. Hemen her alanda İngilizce kullanılır. 60’ı aşkın ülkenin resmi ana dili olarak kabul ettiği İngilizce, Türkiye’de en çok öğrenilen dillerin başında gelir.

3.İspanyolca

“Yarının küresel dili” olarak görülen dillerden biri de 442 milyon kişinin konuştuğu İspanyolcadır. Hint-Avrupa dil grubuna ait bir dil olan İspanyolca, iş hayatında İngilizceden sonra en yaygın dillerin başında gelir. Dünyada resmi dili İspanyolca olan 20’den fazla ülke vardır.

4.Hintçe

Hintçe, dünyanın en büyük dil ailesi Hint Avrupa ailesine bağlı bir dildir. Türkçe kelimeler de içeren Hintçeyi konuşan 322 milyonu aşkın kişi vardır. Hintçenin, dünya dilleri arasında çok konuşulan dil olarak sıralamaya girmesinin nedeni Hindistan nüfusudur.

5.Arapça

Çok konuşulan dünya dilleri sıralamasına Arapça ile devam ediyoruz. 313 milyondan fazla insan tarafından konuşulduğu belirlenen Arapça, Afro Asyatik diller ailesine mensuptur. Bağlı bulunduğu dil ailesinin en çok konuşulan dili olan Arapça, İslamiyet’in ana dilidir. İnanç dağılımında Müslümanlığın ön planda olması kadar iş dünyasındaki gelişmeler de Arapçanın çok konuşulmasında etkilidir.

6.Rusça

Slav dilleri arasında yer alan Rusça, UNESCO dünyanın en çok konuşulan dilleri sıralamasında altıncı sıradadır. 258 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulduğu belirlenen Rusça, Rusya’nın dışında 5 ülkede resmi dildir. Rusçanın çok konuşulmasında Rusya’nın ticaret dünyasındaki konumunun da etkisi büyüktür.  

7.Malayca

Malezya, Brunei ve Singapur’un resmi dili Malayca, Avustronezya dillerindendir. Tayland Hindistan kökenli bu dili 170 milyondan fazla insanın konuştuğu belirlenmiştir. Nüfusun yanı sıra Malezya’nın pek çok alanda yatırımcı konumunda olması da öğrenilmesi zor bir dil olan Malaycanın popüler olmasında etkili olmuştur.

8.Bengalce

Bengalce, nüfus yoğunluğuyla dikkat çeken Bangladeş’in resmî dilidir. Hindistan’da en çok konuşulan ikinci dil olması da Bengalcenin çok konuşulan dil olmasının nedenlerinden biridir. 165 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulduğu belirlenen Bengalce, köklü bir geçmişe sahiptir.

9.Portekizce

Hint-Avrupa dil ailesinin Avrupa koluna mensup olup en çok konuşulan dillerinden biri de Portekizcedir. Portekizce, kulağa hoş gelmesi nedeniyle görece en güzel diller arasında bulunur. Yapılan araştırmaya göre dünyada 162 milyonu aşkın kişi Portekizce konuşmaktadır.

10.Fransızca

Fransızca dünyada en çok kullanılan dil sıralamasında onuncu sıradadır. Hint Avrupa Dil ailesinin Avrupa dili olan Fransızca, Latincenin devamı niteliği taşıyan bir dildir. 28 ülkenin ve Avrupa Birliği’nin resmi dilidir. Dünyanın en iyi üniversitelerinin dili olmasıyla da dikkat çeken Fransızca 128 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulmaktadır.

dünya dilleri

Dünya Dilleri Hakkında Merak Edilen Sorular

Türkçe Dünyada En Çok Konuşulan Diller Arasında Kaçıncı Sıradadır?

Milli değerlerimizi göz önünde bulundurduğumuzda şüphesiz dünyanın en güzel dili listesi yapılsa Türkiye ön sıralarda yer alırdı. Ne var ki Türkçe dünyada en çok kullanılan diller arasında yer almıyor. 7 milyar 924 milyon nüfuslu dünyada Türkçeyi 170 milyon kişi kullanıyor.

Dünyada En Az Konuşulan Diller Hangileri?

Dünyada en çok konuşulan diller için yapılan sıralamayı paylaştık. Peki, dünyada en az konuşulan diller hangileri?  Oklahoma’da konuşulan Anaka dili, Meksika’da konuşulan Awakatek dili, Brezilya’da konuşulan Mawayana dili dünyada en az konuşulan dillerdir.

En Hızlı Konuşulan Dil Hangisi?

Brüksel Freie Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre en hızlı konuşulan dil, artikel açısından zengin olan dillerdir. Buna göre özellikle de Japonca ve İngilizcenin hızlı dil olduğu belirlenmiştir. Dilin hızlı olmasında bilginin hafif olması da etkilidir. Yapılan araştırmada 643 hece içeren Japoncada bilgi yoğunluğu 5 bitken; Türkçede yoğunluk 5,5 bittir.

Özetle;

Dünyada en çok kullanılan dil hangisi merak edenler için dünyada en fazla konuşulan diller listesi oluşturduk. Aynı zamanda Türk dili hakkında merak edilen konuya da açıklık getirdik. Listemiz, yabancı dil öğrenmek isteyip hangi dili öğreneceğine karar veremeyenler için de kılavuz niteliği taşıyabilir. Türkiye’nin eğitim portalı olarak hangi alanda meslek sahibi olursanız olun, İngilizce dilini ana diliniz gibi konuşmayı öğrenmenizi öneririz. İngilizce Nasıl Öğrenilir başlıklı yazımızı okuyarak farklı teknik ve ipuçlarını keşfedebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.