Ana SayfaBlogİngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

UNESCO verilerine göre İngilizce dünyada en çok konuşulan diller arasında ikinci sıradadır. Anadili İngilizce olmayan 750 milyonu aşkın kişi İngilizce konuşmaktadır. Bu durum İngilizceyi yabancı dil öğrenme isteği açısından ilk sıraya yerleştirir. Peki, İngilizce nasıl öğrenilir?

İngilizce öğrenme sürecinize yardımcı olacak ipuçlarını paylaşmadan önce merak edilen İngilizce öğrenmek ne kadar sürer konusuna da açıklık getirelim. Öğrenme süresi hem İngilizcenin akademik, iş veya sosyal İngilizce olup olmadığına hem de kişisel faktörlere göre değişir. Genel İngilizce öğrenmek 6-8 ay sürebilir.

İngilizce en kolay nasıl öğrenilir

İngilizce En Kolay Nasıl Öğrenilir?

Eğitim dünyasının duayenleri İngilizce öğrenimi için en iyi yol olarak ana dilin İngilizce olduğu konusunda hemfikirdir. İngilizce dil eğitimi veren kurslar, bu imkânı bulamayanlar için alternatif niteliğindedir. İngilizce kursu hemen her ilde verilir. Online İngilizce kursları da yaygındır.

İngilizce kurslarında açılan programlar Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından belirlenen standartlarda titizlikle hazırlanmıştır. Bu nedenle İngilizceyi öğrenmenin en kolay yoludur. Konuşma pratiği yapma kolay İngilizce öğrenmenin en kritik aşamalarından biridir. Dolayısıyla İngilizceyi kolaylıkla öğrenebilmek için İngilizce kurslarına gitmenizi ve konuşma pratiği yapmanızı öneririz.

Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Kursa gitmeden İngilizce öğrenme biraz zorlayıcı bir süreç olabilir; fakat imkânsız da değildir. Evde İngilizce öğrenme veya İngilizceyi geliştirme için yararlanılabilecek pek çok yöntem vardır. İngilizce seviyeniz fark etmeksizin pek çok tekniği uygulayarak İngilizce dil bilgisini kavrayarak kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

İngilizce Yardımcı Kitaplar Okuyun

İngilizce seviyeniz fark etmeksizin yararlanabileceğiniz çok sayıda kaynak kitap vardır. İngilizce yardımcı kitaplar arasında tercihinizi yaparken CD desteği olan kitaplara öncelik vermelisiniz. Teorik bilgileri ses kayıtları ile desteklemeniz telaffuzunuzu geliştirmeniz açısından fayda sağlayacaktır. İngilizce seviyeniz doğrultusunda hikâye kitapları da okumalısınız. Aşağıdaki kitaplar en iyi İngilizce kitaplar olarak önerebileceğimiz kitaplardır:

 • Hafıza Teknikleri İle İngilizce Kelimeler
 • Kendi Kendine Hızlı İngilizce
 • English Grammar Today (Türkçe açıklamalı)
 • A’Dan Z’Ye Tam Kapsamlı İngilizce Öğrenim Seti

İngilizce YouTube Kanalları İzleyin

İngilizceyi kolay ve en iyi şekilde öğrenmeniz için ilk tavsiyemiz basılı kitaplardan yararlanmanızdı. İngilizce öğrenmek için en doğru yaklaşım 360 derece bakış açısıyla konuya yaklaşmaktır. Bu nedenle kitapların yanı sıra videolar izlemek de faydalı olur. YouTube yerine podcast da dinleyebilirsiniz. YouTube platformundaki en iyi İngilizce eğitim videoları üreten kanallara şunları örnek gösterebiliriz:

 • İngilizce Konu Anlatımı – Özer Kiraz                                                                                                       
 • Etkili Pratik İngilizce
 • FK LANGUAGE

SVO Kuralını Kavrayın

İngilizce nasıl öğrenilebilir sorusuna yanıt niteliğindeki en iyi yöntemlerden biri SVO (SVO = Subject, Verb, Object) kuralını kavramaktır. Dil bilimcilerin geliştirdiği bu teknik İngilizcede fiilin özneden sonra gelmesini ifade eder. Türkçede ise özne fiilden önce gelir. Bu nedenle Türkçe SOV dili olarak ifade edilir. 

İngilizce Öğrenmek İçin Uygulamalar Kullanın

Evde İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek ve dil bilgisi konusunda bilgi sahibi olmak için mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz. İngilizce öğreten mobil uygulamalar arasında en popüler olan uygulamalar şunlardır:

 • Busuu
 • Duolingo
 • Memrise
 • English Central İngilizce Öğren
 • Babbel
 • Tureng kelime defteri
 • Novakid

İngilizce Öğrenmek İçin Şarkılar Dinleyin

Dilin dört temel becerilerinden biri dinlemedir. Dinleyerek hem kelime dağarcığınızı geliştirmeniz hem de doğru telaffuz konusunda kendinizi geliştirmeniz mümkün olur.  Orta seviye İngilizce biliyorsanız İngilizce şarkılar dinlemenizi hatta şarkı sözlerini bir deftere yazmanızı öneririz. İngilizce şarkı dinlerken sözlere de bakın ve eşlik etmeye çalışın. İngilizce öğrenmek için dinlenmesi gereken şarkılara örnek olarak şunları verebiliriz:

 • The Beatles – Blackbird
 • Amy Jade Winehouse – Back to Black
 • Sia –  Thunderclouds
 • Adele –  Hello
 • Elvis Presley –  Can’t Help Falling in Love

Dizi veya Film Seyredin

İngilizce öğrenmek için dizi veya film seyretmek de iyi bir yöntemdir. Bunun için filmleri orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak seyretmelisiniz. İngilizce öğrenmek için izlenebilir diziler veya filmler arayışındaysanız şu yapımlara göz atmalısınız:

 • Friends
 • The 100
 • Game of Thrones
 • Misfits
 • Sherlock
 • The Social Network
 • The Crown

İngilizce Türkçe Sözlük Okuyun

İngilizce kelime öğrenmek için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız öncelikli önerimiz İngilizce Türkçe sözlük almanızdır. Her gün düzenli olarak sözlük çalışması geniş bir kelime haznesi demektir. Bu da İngilizce öğrenmenin yarısıdır diyebiliriz. Sözlük kullanarak İngilizce çalışmaları yaparken bazı sözcüklerin altını çizmeniz hatta özellikle bazı sözcükler için kelime listesi yapmanız faydalı olacaktır.

Cihazların Dilini İngilizce Yapın

Telefon dilini İngilizce yapmak veya bilgisayarda kullanılan programları İngilizce dilinde kullanmak İngilizce öğrenmek için en verimli yöntemler arasında bulunur. Bu yöntem sayesinde hem kelime dağarcığınız gelişir hem de yabancı dile göz aşinalığınız olur.

İngilizce Kelime Oyunu Oynayın

İngilizce seviyeniz daha ileride olsun istiyorsanız kelime öğrenmek için çabalamalısınız. İngilizce kelime öğrenme için en iyi yöntemlerden biri de kelime oyunu oynamaktır. Bunun için pek çok kaynak vardır. Oyunların yetişkinler için değil, çocuklar için geliştirilmiş olması da önemli değildir. İngilizce oyunlar sayesinde öğrenirken eğlenerek yabancı dil öğrenme sürecini daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kelime Kağıtlarından Havuz Oyunu

Eğlenceli İngilizce kelime öğrenme teknikleri arayışındaysanız bu önerimiz çok hoşunuza gidecektir. Bilmediğiniz İngilizce kelimeleri Türkçe karşılığıyla küçük renkli not kağıtlarına yazın. Her bir kelimeyi ayrı kağıtlara yazıp kağıtları kelime görünmeyecek şekilde derin bir kaba yerleştirin. Ardından bir arkadaşınızdan kağıtlardan bir tane alıp size İngilizce kelimeyi veya Türkçe kelimeyi söylemesini isteyin. Kağıttaki kelimenin karşılığını bulamadıysanız ayrı bir yere koyun ve bilemediğiniz sözcükleri yeniden çekin. Kelimeleri öğrendikten sonra unutmamak için duvara da yapıştırabilirsiniz.

İngilizce Konuşmaya Çalışıp Sesinizi Kayda Alın

Ders çalışırken kullanılabilecek en iyi araçlardan biri ses kayıt cihazıdır. Özellikle de İngilizce çalışırken telefonunuzun ses kayıt uygulamasından veya ses kayıt cihazından yararlanmanızı öneririz. Konuşmalarınızı kaydettikten sonra dinleyerek hatalarınızı daha kolay fark edip düzeltmek için önlem alabilirsiniz.

İngilizce Günlük Tutun

İngilizceyi unutmamak ve bilginizi geliştirmek için İngilizce dilinde günlük tutabilirsiniz. Bu yöntem pratik yapmak açısından oldukça etkilidir. Günlük yerine belirli konularda yazmayı da tercih edebilirsiniz.

Yabancı Dil Forumları Kullanın

İngilizceyi öğrenmek veya geliştirmek için yararlanabileceğiniz yöntemlerden biri de yabancı dil forumlardır. Bu forumların bazıları daha çok öneri şeklinde ilerler. Bazı platformlar ise yabancı dil öğrenmek için eğitime odaklanır.

İngilizce Sohbet Edin

İngilizcede seviyenizi geliştirmek ve bildiklerinizi unutmamak için konuşma pratiği yapmalısınız. Bunun için de İngilizce bilen bir arkadaşınızla İngilizce sohbet etmenizi öneririz. Böyle bir imkânınız yoksa anadili İngilizce olanların öğrenme sürecindeki kişilerle sohbet etmesini sağlayan mobil uygulama veya platformlardan yararlanabilirsiniz.

Özetle;

İngilizce nasıl öğrenebilirim, kendi kendine İngilizce öğrenmek mümkün mü? İngilizce öğrenme kararı alındığında gündeme gelen bu soruların yanıt bulabilmesi için çeşitli ipuçlarını derledik. Bu sayede İngilizce nasıl öğrenilir konusundaki merakı gidermeye çalıştık. Paylaştığımız tüm bu bilgilere ek olarak İngilizce öğrenmeyi zor bir süreç olarak görmemeniz gerektiğinin altını çizelim. Doğru teknikleri uygulayarak disiplinli bir çalışma programıyla İngilizceyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İngilizce öğrenme veya geliştirme teknikleri uygulamadan önce İngilizce seviye tespit testi yapmanızı öneririz.

      

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.