Ana SayfaHaberlerYÖK Başkanı, YKS Baraj Puanı Kaldırılması Konusunu Değerlendirdi

YÖK Başkanı, YKS Baraj Puanı Kaldırılması Konusunu Değerlendirdi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS), Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanının kaldırılmasının öğretmenler ve öğrenciler tarafından olumlu karşılandığını belirtti.

Başkan Özvar, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesine gerçekleştirdiği ziyaretin ardından tıp fakültesi öğrencileriyle aralarında güzel bir sohbet gerçekleştiğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı ile Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) kontenjanları konusundaki çalışmanın öğrencileri memnun ettiğini belirten Özvar, TUS kontenjanları sayesinde daha fazla hekimin uzmanlık yapabilecek olmasının önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi.  

Özvar, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) öğrenciler için hayırlı sonuçlanması dileğinde bulunarak şu sözleri kullandı: “Sınavın başarılı bir sınav olduğunu anlamış olduk. Öğrencilerimizin sınav nedeniyle mutlu olması bizi de mutlu etti. 3 milyon 250 bin civarında öğrencinin üniversite kazanmak için sınava katılım sağlaması takdir edilmesi gereken bir çabadır. Sınava giren öğrencilerimizi tebrik ederim. Öğrencilerimizin ailelerini de kutluyorum. Zor bir süreç atlatıldı.”

YKS düzenlemeleri de yapıldığına işaret eden Özvar, Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanı düşürülmesinin yanı sıra sınav süresi için de artış yapıldığını kaydetti.

“Üniversitelerin temel görevi öğrenci koçluğu”

Özvar, YKS ile ilgili yapılan düzenlemelerin olumlu karşılandığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Yaptığımız düzenlemelerin hem öğretmenleri hem de öğrencileri memnun etmesi YKS barajı ve süresi konusunda doğru adımlar attığımızın göstergesidir. Öğrenciler rahatlamış şekilde sınav girdi ve kazanmak için daha çok çabalamış oldu. Bu düzenleme sayesinde öğrenci kitlesini genişletmeyi hedefledik.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yok-baskani-prof-dr-erol-ozvar-yksde-barajin-kaldirilmasini-degerlendirdi/2618898

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler