Ana SayfaKurslarKişisel GelişimCV Hazırlama Eğitimi Kurs Programı

CV Hazırlama Eğitimi Kurs Programı

Cv Hazırlama Nedir?

Latince Curriculum Vitae’nın kısaltması olan CV, Türkçede özgeçmiş adıyla da kullanılır. CV’ler işe alımın bir parçası olarak kişinin eğitimini, iş deneyimini ve yetkinliklerini gösteren bir belgedir. Ayrıca cv mülakat öncesi kişinin işe uygun olup olmadığını ölçen de bir belge özelliği taşır. Bundan dolayı da CV hazırlamaya yönelik pek çok bilgi ve eğitim bulmak mümkün oluyor. Cv hazırlık aşamasını temel alan eğitimler ise genellikle Cv-Özgeçmiş hazırlama kursu olarak ifade edilir. Kurs aracılığıyla insan kaynakları departmanının dikkat ettiği kriterlere yer verilir.

CV Hazırlama Eğitimi Nedir?

Cv hazırlamak, kimileri için basit bir işlem olsa da yeni mezunlar ile bu konuda geniş bilgi sahibi olmayanlar için zorlayıcıdır. Cv hazırlama eğitimi ise kursiyerlerin bu zor gördüğü aşamada yapmaları ve yapmamaları gereken kriterlere yer verir. Bu kapsamda da etkili bir cv nasıl hazırlanır sorusu yanıtlanır.

Kimi kurs merkezi cv hazırlama ile birlikte mülakat aşamasına da yer vererek cv hazırlama ve mülakat teknikleri eğitimi sunar. Genel olarak kurslar, özgeçmişte olması gereken unsurların nasıl yazılması ve sunulması gerektiğini aktarır. Kurs sürecinde, cv hazırlamanın püf noktalarına dair tavsiyelere de yer verilir. Özellikle insan kaynakları departmanının dikkat ettiği Cv kriterlerinin nasıl eksiksiz yazılması gerektiğine değinilir.

Genel olarak Cv hazırlama eğitiminin dersleri şöyledir:

 • CV Nasıl Değerlendirilir?
 • CV Hazırlama Aşamaları
 • CV’de Yer Alan Bilgiler Nasıl Yazılır?
 • CV Hazırlama Teknikleri
 • CV’de Nerelere Dikkat Edilmeli?
 • Mülakat Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ders içeriklerinin tamamlanmasıyla kursiyerin bilgi kazanımını ölçen sınav aşamasına geçilir. Yapılan sınav ayrıca sertifika verme hedefi de taşır. Başarılı bir sınav süreci geçiren kursiyerlere katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

CV Hazırlama Eğitimine Kimler Katılabilir?

Kurs programı, genel olarak herkese açıktır. Özellikle yeni mezun ve CV hazırlama konusunda nereden başlayacağını bilemeyeneler, kursun asıl hedef kitlesidir. Yine insan kaynakları departmanında çalışmaya hazırlananlar da bilgi birikimlerini artırmak amacıyla kursa katılabilirler.

Online CV-Özgeçmiş Hazırlama Kursu Var Mı?

CV hazırlama eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Ayrıca seminerler aracılığıyla da cv hazırlamanın püf noktalarına değinen eğitim seçeneklerini mevcuttur. Online kurs yoluyla da verilen CV hazırlama eğitimleri, özgeçmiş hazırlama noktasında dikkat edilmesi gerekenleri konu edinir. Bununla beraber online cv hazırlama eğitimi, yeterli katılımcı sayısına bağlı olarak açılır. Açılan online cv hazırlama kursu, sertifika verme amacından önce işe yarar bilgiler sunma amacındadır. Yine başarılı olan kursiyerlere de katılım belgesi ya da kurs bitirme sertifikası verilmiş olunur.

Online CV Hazırlama Eğitimi Faydalı mıdır?

Online Cv hazırlama kursu, zaman ve mekân sınırlaması içermeden CV hazırlamaya yönelik bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video veya PDF içerik aracılığıyla CV’de dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online cv hazırlama eğitim programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak tercih edilebilir.

 CV-Özgeçmiş Hazırlama Kursu Kazanımları

Cv hazırlama eğitimi sonunda kursiyerler;

 • İş başvurularında öne çıkmak için CV’nin nasıl hazırlanması gerektiğini,
 • Şirketler tarafından istenen CV türlerini,
 • İş başvurularında kendini ifade et sorusuna nasıl yanıt verileceğini,
 • Cv ile önyazı arasındaki farkı
 • İyi bir cv ve önyazı için dikkat edilmesi gereken unsurları,
 • CV yazımında olmaması gereken gereksiz unsurları,
 • Etkili CV hazırlama tekniklerini,
 • Belli başlı mülakat tekniklerini,
 • İnsan kaynakları ve işe alım departmanının önceliklerini öğrenmiş olurlar.

CV Hazırlama Eğitimi Ne İşe Yarar?

Cv hazırlama eğitimi, her şeyden önce CV’de hangi kısımların olup olmayacağına yönelik bilgi aktarır. Bu bakımdan da kurs, CV nasıl yazılır sorusuna püf noktaları açıklayarak yanıt verir. Eğitim sürecinde, CV’nin ve mülakatın işe alımda nasıl etkili olduğu vurgulanır ve kursiyerin etkili bir CV’de yer vereceği kısımlar açıklanır. Bilhassa yeni mezunlar ve staj ilanı arayanlar eğitim aracılığıyla yeni mezun CV’sinin nasıl yazılacağını öğrenerek iş başvurularında öne çıkmanın bir yolunu denemiş olurlar.

CV Hazırlama Kurs Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan cv hazırlama kurs belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.