Ana SayfaKurslarSanat, Spor, HobiDoğa Fotoğrafçılığı Kursu Sertifika Programı

Doğa Fotoğrafçılığı Kursu Sertifika Programı

Doğa Fotoğrafçılığı Nedir?

Fotoğrafçılıkta birçok farklı alan vardır. Doğa fotoğrafçılığı da bu alanlardan biridir. Doğa fotoğrafı çekim teknikleri, diğer fotoğrafçılık alanlarında kullanılan tekniklerden farklılık gösterir. Doğa fotoğrafçılığı doğanın unsurlarının farklı çekim teknikleri kullanılarak fotoğraflanmasıdır.

Doğa Fotoğrafçılığı Kursu Nedir?

Fotoğrafçılık kursu olarak açılan programlar, fotoğrafçılığın farklı alanlarında kullanılan tekniklerin öğretildiği eğitim programlarıdır. Bu eğitim programlarından biri de doğa fotoğrafçılığı kursudur. Bu kurs sürecinde manzara fotoğraf çekiminde gereken teknik bilgilerin yanı sıra her koşulda doğada güvenli şekilde yürümeye dair ipuçları paylaşılır.

Doğa ve manzara fotoğrafçılığı alanında verilen fotoğrafçılık eğitimi sayesinde kursiyerler doğal ışığı en iyi şekilde kullanarak doğada yakın plan fotoğraf çekebilirler. Doğal ışıkla güvenliği de sağlayarak çekim yapabilmek için nereden başlayacaklarını öğrenirler. Aynı zamanda temel fotoğrafçılık teknikleri hakkındaki bilgilerini tazeleme imkanına sahip olurlar. Manzara fotoğrafçılığı sürecini başarıyla tamamlayan kursiyerler üniversite onaylı sertifika verilir. Sertifika sınavına konu olan eğitim içeriği şöyledir:

 • Doğa Fotoğrafı Çekim Teknikleri
 • Kadraj ve Konu Oluşturma
 • Hava Durumuna ve Zaman Aralığına Göre Fotoğraf Çekimi
 • Doğa ve Manzara Fotoğrafçılığında Kullanılan Ekipmanlar
 • Manzara ve Doğa Fotoğrafçılığı Türleri
 • Çekim Planı Ayarlama

Online Doğa Fotoğrafçılığı Kursuna Kimler Katılabilir?

Doğa fotoğrafçılığı eğitimi almak ve sertifika ile mesleği icra etmek için özellikle mezun olmak gereken bir bölüm yoktur. Bununla birlikte profesyonel fotoğrafçı olarak çalışacak kişilerin en az lise mezunu olmaları beklenir. Doğa fotoğrafçılığı kursu bir hobi kursudur. Bu nedenle doğayı yansıtan fotoğraf kareleri çekmek isteyen herkesin eğitime katılması mümkündür.

Doğa fotoğrafçılığı eğitimine katılacak kişilerin temel fotoğraf çekim tekniklerine hakim olması ve fotoğraf makinesi çalışma prensibi hakkında bilgili olması önem taşır. Kursun katılımcı profili şöyledir:

 • Doğa fotoğrafçılığı dalında uzmanlaşmak isteyen fotoğrafçılar,
 • Fotoğraf ve doğa tutkusunu birleştirerek doğa fotoğrafları çekmeyi öğrenmek isteyenler,
 • Fotoğraf ve video gibi alan ile ilişkili bölümlerde okuyan öğrenciler.

Online Doğa Fotoğrafçılığı Eğitimi Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Doğa fotoğrafçılığı eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir.

Online Doğa Fotoğrafçılığı Eğitimi Faydalı Mıdır?

Doğa fotoğrafçısı nasıl olunur sorusuna yanıt niteliğindeki doğa fotoğrafçılığı kursu online olarak da verilir. Yeterli katılımcı ayısına ulaşılması durumunda açılan uzaktan eğitim programında kursiyerlerin temel teorik bilgiler hakkında detaylı bilgi edinmeleri sağlanır. Online eğitim faydalı olmakla birlikte fotoğraf makinesi üreticileri veya fotoğraf stüdyoları tarafından verilen uygulamalı eğitimler daha faydalı olabilir.

Doğa Fotoğrafçılığı Eğitimi Kazanımları

Doğa fotoğrafçılığı kursu eğitim programı doğa ve manzara fotoğrafı çekmek için gerekli teknikler hakkında bilgi sahibi olmayı sağlar. Manzara fotoğrafçılığı sürecini başarıyla tamamlayan kursiyerler üniversite onaylı sertifika verilir. Manzara ve doğa fotoğrafçılığı kursu sayesinde bireyler bağımsız olarak fotoğrafçılık yapabilecek donanıma sahip olurlar. Profesyonel doğa fotoğrafçıları, fotoğraf ve film stüdyolarının yanı sıra;

 • Organizasyon firmalarında,
 • Reklam ajanslarında,
 • Gazete ve dergilerde,
 • Haber ajanslarında çalışabilirler.

Doğa Fotoğrafçılığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için doğa fotoğrafçılığı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir. MEB onaylı doğa fotoğrafçılığı sertifikası için 100 puan üzerinden en az 50 puan almak gereklidir.

Doğa Fotoğrafçılığı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Doğa fotoğrafçılığı sertifikası, bireyin doğa ve manzara fotoğrafçısı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Doğa fotoğrafçılığı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Doğa Fotoğrafçılığı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı doğa fotoğrafçılığı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.