Ana SayfaKurslarBilgisayar, BilişimCatia Kursu Sertifika Programı

Catia Kursu Sertifika Programı

Catia Nedir?

Catia, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi olan IBM tarafından pazarlanan ileri seviye gelişmiş bir tasarım programıdır. Catia programı, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli imalat için kullanılır. Makine mühendisleri, tasarımda CAD, imalatta ise CAM olarak Catia yazılım sürümünü kullanırlar.

Catia programında, diğer çizim programlarından farklı birçok özellik vardır. Bu özellikler sayesinde tasarımdan üretime her aşama desteklenmiş olur. Catia’nın en önemli özelliği, katı parça modellerini daha kolay ve kısa sürede oluşturmaya imkân tanımasıdır. Program, bilgisayar destekli tasarımın yapıldığı her alanda kullanılır.

Catia Kursu Nedir?

Catia kursu, sürekli eğitim merkezleri ve MEB bünyesinde eğitim hizmeti veren kurumlar tarafından verilen Catia eğitim programıdır. Catia eğitimi hem makine eğitimleri hem de bilgisayar bilişim eğitimleri kategorisinde sunulur. Eğitim programının amacı, kursiyerlerin endüstriyel tasarımlardaki ihtiyacı karşılamak üzere Catia programını kullanma yeterliliği kazandırmaktır.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve programı A’dan Z’ye öğrenmeyi sağlayan eğitim içeriği, eğitimin temel veya ileri seviyede verilip verilmediğine göre farklılık gösterir. Temel seviyede eğitim içeriği şöyledir:

 • Catia Giriş Eğitimi
 • Skech (2D Tasarım)
 • Parça Tasarımı
 • Generative Shape Design (Yüzey Modelleme)
 • Sheet Metal Design (Sac Tasarım, Montaj, Generative Drafting, Teknik Resim)
 • Structure Design (Profil Yapılar)

Catia Eğitim Programına Kimler Katılabilir?

Catia programı, üretim esnasında gerçekleştirilen yüzey modelleme, parça tasarımı gibi tasarım süreçlerinin sanal ortamda gerçekleştirilebilmesini sağlar. Dolayısıyla bu program üzerine eğitim alıp programı kullanabilecek kişiler, söz konusu süreçten sorumlu olan kişilerdir. Kursun hedef kitlesi ve katılımcı profili şu meslek gruplarından oluşmaktadır:

 • Mühendis
 • Mekanik tasarımcı
 • Otomotiv sektörü, uçak üretim, kalıpçılık ve endüstriyel tasarım sektörlerinde üretim süreçlerinde çalışan beyaz yakalılar
 • Saç metal design, kalıp tasarım işlerinden sorumlu olan çalışanlar

Temel Catia kursu eğitim programına katılmak için önceden Catia kullanmış olmak gerekli değildir; fakat ileri seviye Catia eğitimi alabilmek için programa aşina olmak gereklidir. Hem temel hem ileri seviye eğitim programına katılacak kursiyerlerin, teknik resim bilgisine sahip olmaları beklenir. Kursiyerlerin, analitik düşünme yeteneğine sahip olmaları da önem taşır. Öğrenim kademesi olarak ise zorunluluk olmamakla birlikte kursiyerlerin en az lise ve dengi okul mezunu olmaları ya da sac metal kalıp tasarım eğitimi almış olmaları beklenir.

Online Catia Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Catia kursu, temelinde bir bilgisayar programının öğretilmesine dayandığından online eğitim için zaten uygundur. Yalnız uzaktan eğitim modelinde, eğitim programlarının açılması için yeterli katılımcı sayısına ulaşılması beklenebilir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılım sağlayabilir. Online programda teorik bilgiler aktarılır.

Online Catia Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Ücretsiz Catia Kursu Var Mı?

Catia eğitimi, video paylaşım platformlarda veya eğitim platformlarında ücretsiz olarak verilebilir. Ancak kapsamlı bilgi edinebilmek ve eğitim sürecinin sonunda sertifika sahibi olabilmek için ücretli eğitim almak gerekir. Ücretsiz eğitimlerde, takip edilmesi gereken eğitim sırasına uyulması da pek mümkün olmayabilir.

Catia Kursu Kazanımları

Catia eğitim programı ile kursiyerlerin program hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmaları sağlanır. Bu amaca yönelik aktarılan kulanım ipuçları sayesinde kursiyerlerin Catia çalışma mantığını kavrayarak şunları yapabilmeleri mümkün olur:

 • Sketch profilleri katı modele dönüştürme,
 • Katı modeli makyajlama,
 • Katı modeli, yüzey tabanlı unsurlar kullanarak modifiye etme,
 • 3 boyutlu tasarımları ek bir dosyada birleştirme,
 • Parça resimlerini otomatik olarak alma,
 • CAM işleme tezgâh kodları alma.

Kursiyerler CAD/CAM/CAE/PDM aşamalarının tümünde programın işlevselliğinden yararlanabilirler. Yukarıdaki yeterliliklere ek olarak diğer bilgisayar destekli tasarım programlarını öğrenme kolaylığı kazanmak da mümkündür. Tasarım, montaj, yapısal analiz, ACM süreçlerini bilgisayar ortamında simule etme olanağı sunulan kurs programında, kursiyerlerin özellikle de şu sorulara yanıt bulmaları sağlanır:

 • Catia hangi amaçla hangi alanlarda kullanılır?
 • Catia programı hangi modüller oluşmaktadır?
 • Catia ile operasyon geliştirilebilen unsurlar nelerdir?
 • Catia ile ne yapılır?
 • Catia programında menü düzeni nasıldır?
 • Hangi işlem için hangi modülü kullanmak gereklidir?

Catia Kursu Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için Catia sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler başarılı sayılarak Catia sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Üniversite onaylı sertifika için sınav geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Catia Kursu Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Catia sertifikası, bireyin programı kullanabilecek yeterliliğe sahip olduğunun göstergesidir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar mühendislik ve mimarlık şirketlerinde, şu unvanlarda çalışan kişilerdir: Endüstriyel ürün tasarımcısı, mimar, sistem mühendisi.

Catia Kursu Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı Catia sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.