Ana SayfaHaberlerSabır Testi Yapan Lise Öğrencileri TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması’ndan Ödülle Döndü

Sabır Testi Yapan Lise Öğrencileri TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması’ndan Ödülle Döndü

Erzurum’da lise öğrencileri 300’ün üzerinde kontrol ve 57 deney grubuyla araştırma yaptı. Öğrenciler uluslararası geçerliliği olan bir desteğiyle sabır testi yaptıkları çalışma ile ödül aldı.

Erzurum’da lise öğrencileri, arkadaşlarında sabır testi uygulayarak yaptığı araştırmayla TÜBİTAK Türkiye Finali’nde üçüncü oldu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi 9. sınıf öğrencileri Zeynep Ece Alay ve Beyzanur Çakır, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri Ümmü Gülsüm Uyanık’ın eğitmenliği eşliğinde sabır konulu bir araştırma yaptı.

Pandemi süreci ve pandeminin etkileri üzerinde araştırma yapan öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan bir ölçekten destek alarak sabır değerlerini test etti.  300’ü aşkın kontrol ve 57 deney grubunu araştırmasında kullanan öğrenciler, araştırma sonucu elde ettikleri verilerle TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması’na katıldı.

Değerler eğitimi alanında bölge finalinde birincilik elde ettikten sonra Türkiye finalinde üçüncülük elde eden öğrenciler, “53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül Töreni”nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan ödül aldı. Öğrencilerden Çakır, pandeminin ardından sabır düzeyinde genel bir düşüş olduğunu gördüklerini ve bunun üzerine çalışma yaptıklarını belirterek şunları söyledi:” İnsanlar bireysel hayata kapanmışlardı ve sosyalleşmekten uzaklardı. Sabır düzeyleri ve tahammülleri azalmıştı. Teknoloji kullanımındaki artış da bunda etkili oldu. Biz de bu durum karşısında sabır konulu proje geliştirmeyi planladık.

“Erkek öğrenciler daha sabırlı”

Öğrencilerden Alay ise, proje öncesinde literatür taraması yaptıklarını söyledi. Proje aşamasında yaptıkları çalışmalardan bahseden alay sözlerini şöyle noktaladı:” Kitap okuma, engel parkuru yapma, sabır ve öfke kontrolü hakkında seminer verme çalışmaları yaptık. Ardından deney gruplarından biri olan okulumuzda öğrencilerin sabır düzeylerini kıyaslamak üzere test uyguladık. Uyguladığımız test sonucunda erkek öğrencilerin kız öğrencilerden daha sabırlı olduğunu, sosyo-ekonomik düzeyi düşük grubun daha sabırlı olduğunu, meslek lisesi öğrencilerinin özel lise öğrencilerine göre daha sabırlı olduğunu saptadık. “

Öğretmen Uyanık da pandemi sürecinde öğrencilerin vaktini sosyalleşmeden kendi odalarında geçirdiklerini vurguladı. Uyanık, öğretmenlerin bu süreçte teknolojiyle daha çok ilgilendiğini aktardı ve sözlerine şöyle devam etti: “Öğrencilerimiz sosyal hayattan tecrit olmuş oldu. Okulların açılmasıyla birlikte sosyal hayata karıştıklarında kaos oluştu. Bu kaos ve kargaşanın nedeni sabırsız davranmalarıydı. Bu fikirden yola çıkarak sabır konulu bir çalışma gerçekleştirdik.”

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/arkadaslarinin-sabrini-olcen-lise-ogrencileri-tubitak-finalinden-odulle-dondu-/2616883

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler