Ana SayfaHaberlerKütüphaneler Yazın Açık Kalacak Mı? Bakan Açıkladı!

Kütüphaneler Yazın Açık Kalacak Mı? Bakan Açıkladı!

Fatih Vefa Lisesindeki İlber Ortaylı Kütüphanesi açılışında konuşan Bakan Özer: “17 Haziran sonrası ilk defa  yazın Tüm Türkiye’de kütüphanelerimiz açık kalacak.” sözlerine yer verdi. MEB Bakanı ayrıca öğrencilerin 81 ilde, 922 ilçe dahilinde kütüphaneleri aktif olarak kullanabileceklerini belirtti.

Yıl Sonuna Kadar Hedef, 100 Milyon Kitabı Öğrencilerle Buluşturmak

Kütüphanelerle ilgili ikinci bir hamleyi daha yaptıklarını açıklayan Mahmut Özer, 26 Ekim 2021 yılında tüm eğitim sistemi dahilindeki kütüphanelerde 28 milyon kitap bulunduğunu aktardı. Özer, öğrenci başına düşen kitap sayısı hakkında da bilgi verdi. Bakanın açıklamasına göre öğrenci başına düşen kitap sayısı 1,6 olduğunu, bugün ise bu kitap sayısının 3,9’ya yükseldiğini açıkladı.

Bakan ayrıca yıl sonuna kadar hedeflerinin 100 milyon kitabı, tüm kütüphanelerdeki öğrencilerle buluşturmak olduğunu da ekleyerek “Kütüphaneyi basit bir proje olarak başlatmadık, Aslında dil, tarih, coğrafya, kültür ve medeniyet hareketinin merkezi ve okulların kalbi olarak kütüphaneleri düşündük ve zenginleştirmeye, güçlendirmeye ve okulun merkezi yapmaya da adım adım ilerliyoruz.” dedi.

Kütüphaneler Yazın Açık Kalacak

Özer, kütüphanelerle ilgili son güncel bilgiyi de kamuoyu ile paylaştı. Özer konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“ 17 Haziran’dan sonrasında kütüphanelerimiz ilk kez yaz döneminde tüm Türkiye’de açık kalacak. Öğrenciler yaz döneminde kütüphaneleri aktif olarak kullanabilecekler. İşte biz kütüphanelerimizi bu şekilde öğrencilerimizin nitelikli vakit geçirdikleri mekânlara dönüştürdükçe, kitapla teması arttırdıkça, Türkçeyle güçlü bağı kurdukça, yıllardan beri şikayet ettiğimiz tarihle, medeniyet ve coğrafya bilinciyle ilgili çoğu problemin de tedrici bir şekilde azaldığını göreceğiz.”

MEB Bakanı Özer, açılışı yapılan kütüphanenin hayırlı olmasını diledi ve bu açılış teklifini kabul ettiği için Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya da şükranlarını sunduğunu belirtti.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakani-ozer-17-hazirandan-sonra-kutuphanelerimiz-ilk-defa-yazin-tum-turkiyede-acik-kalacak/2613363

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler