Ana SayfaHaberlerTürkiye Dünyada En Çok Uluslararası Öğrenciye Sahip İlk 10 Ülkeden Biri Olacak

Türkiye Dünyada En Çok Uluslararası Öğrenciye Sahip İlk 10 Ülkeden Biri Olacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Yaptığımız hesaplamalar, UNESCO verilerinin önümüzdeki yıl güncellenmesi durumunda, Türkiye’nin dünyada en çok uluslararası öğrenciye sahip ilk 10 ülkeden biri olacağını göstermektedir.” dedi.

Özvar, “Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Türkiye’deki Üniversitelerin Uluslararası Görünürlülüğünü Artırma Çalıştayı”nın açılışındaki konuşmasında, Türk yükseköğretim alanında uluslararasılaşmayı müzakere etme ve Türkiye’deki üniversitelerin uluslararası görünürlüğünü artırma doğrultusunda görüş alışverişinde bulunmak için bir araya geldiklerini ifade etti.

Artan rekabet ortamında küresel üniversite sıralamalarının tüm metodolojik sorunlarına rağmen hem öğrencilerin hem araştırmacıların hem de idarecilerin dikkatini çekmeyi başarabildiğini dile getiren Özvar, bu kapsamda, üniversitelerin birçok üniversite sıralamasında bir kriter olarak kullanılan uluslararası yayın sayısı ile uluslararası öğrenci ve araştırmacı payını yükseltme gayreti içine girdiğini anlattı.

Özvar, üniversitelerin, kendilerini daha görünür kılmak için çeşitli kampanyalar yaptığını, değişim programlarının sayısını ve çeşidini artırdığını, müfredatlarını gözden geçirdiğini, uzaktan eğitim imkanları sunduğunu, fuarlara katıldığını ve daha fazla uluslararası öğrenci çekmeye çalıştığını ifade etti.

OECD ülkelerinde yükseköğretimdeki kitleselleşme sürecini aktaran Özvar, Türkiye’de ise ancak 21. yüzyılın başından itibaren daha cesur şekilde bu alanda kitleselleşme yaşandığını söyledi.

Erol Özvar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yükseköğretime sağladığı büyük desteklerle, Türkiye’nin günden güne büyüyen ve gelişen bir uluslararası akademisyen ve öğrenci topluluğuna sahip olduğunu belirtti.

Bu yılki istatistiklere göre, Türkiye Burslarına 178 ülkeden, rekor bir düzeyde 165 bin civarında başvuru yapıldığını aktaran Özvar, bursların kapsamının da önemli oranda çeşitlendiğini anlattı.

Dünya genelinde 2000 yılında 2,1 milyon olan toplam uluslararası öğrenci sayısının 2021’de üç katına

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yok-baskani-ozvar-turkiye-dunyada-en-cok-uluslararasi-ogrenciye-sahip-ilk-10-ulkeden-biri-olacak/2749950

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler