Ana SayfaHaberlerZirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi Gerçekleşti!

Zirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi Gerçekleşti!

KartalDernek Başkanı Kayacık, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin de ülkenin önemli okullarından biri olduğunu belirten Kayacık, bu çerçevede hem mezunlarının hem de mensuplarının girişimcilik ve inovasyon alanındaki ilgilerini bir fırsata dönüştürmeyi ve Türkiye’nin milli teknoloji hamlesiyle birlikte girişimcilik ve inovasyon alanında yapılması planlanan bilgi, tecrübe ve duygu aktarımı gibi konulara eğilmek istediklerini ifade etti.

Bu kapsamda, okulun mezunlar derneği olarak hazırladıkları iki günlük programı, buradan mezun olan, şu anda üniversitede okuyan ve girişimcilik alanında faaliyet gösteren gençlerin koordine ettiklerini, programın içeriğinden tasarımına, videolarından konuk katılımcıların kimler olması gerektiğine dair önemli kararların hepsine gençlerin karar verdiğini anlatan Kayacık, dernek olarak sadece onlara karşılaştıkları problemlerin çözümünde destek olduklarını kaydetti.

Mahmut Kayacık, dünyada son dönemdeki teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla devam ettiğini ifade ederek, zirveyi düzenlemedeki temel amaçlarına ilişkin şunları söyledi: Ülkemiz de özellikle son 10 yıllık periyotta teknoloji alanında da ciddi hamlelere imza attı. Bugün itibarıyla baktığımızda 4 ‘Turcorn’, diğer adıyla ‘Unicorn’, 2 de ‘Decacorn’ olmak üzere teknoloji alanında büyük yatırımlar almış, Türkiye’den çıkmış girişimler söz konusu. Genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Demografik yapımız bu ve buna benzer fırsatları değerlendirmek için bize önemli fırsatlar sunuyor. Bulunduğumuz coğrafi konum hakeza. Eğitimli bir nüfusumuz var. Birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla ilköğretimde, lisede, üniversitede öğrencimiz var. Dolayısıyla bizim aslında en önemli kaynağımız insan kaynakları. Buradaki genç insan kaynağının da özellikle girişimcilik ve teknoloji tarafında inovasyon noktasındaki konuları yakından takip edebilmesine yönelik böyle bir etkinlik düzenleyelim istedik.”

“Kapsayıcı, verimli ve herkesin kendine dersler çıkardığı bir etkinlikti”

Zirvenin gençleri motive ettiğini, ileriye yönelik girişimcilik ve inovasyon konularındaki heyecanlarını artırdığını gözlemlediklerini dile getiren Kayacık, etkinliğin açılışında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuşma yaptığını belirtti.

Bakan Varank’ın, Türkiye’de girişimcilik ve inovasyon alanında atılan adımları, gelinen noktadaki hususları anlattığına, gençlere bu anlamda önemli bir ufuk çizdiğine dikkati çeken Kayacık, ayrıca zirvede, 5G, yapay zekâ, makine, siber güvenlik ile girişimlerde dikkat edilmesi gerekenler gibi birçok konuda alanında uzman ve deneyimli kişilerce bilgi aktarımı olduğunu ifade etti.

Mahmut Kayacık, gençlerin etkinliği yakinen takip ettiğini ve toplantıdan sonra katılımcılara akıllarına takılan soruları sorup fikirlerini aldıklarını, zirvenin son sürpriz konuşmacısının da Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli liderlerinden, gençlerin kendine rol model belirlediği, Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar olduğunu kaydetti.

Bayraktar’ın sunumunda ele aldığı başlıklara ilişkin değerlendirme de yapan Kayacık, “Sunumunda, teknolojik gelişmelere sadece işin maddi ve teknoloji boyutuyla değil, işin özellikle ahlaki, etik, manevi boyutunu da dikkate alacak ve üretilen teknolojinin ne olduğundan ziyade nasıl bir teknoloji olması ve neye hizmet etmesi gerektiği, gençlerin olaya sadece bir teknolojik gelişim değil, geliştirdikleri teknolojinin de nasıl bir etki yaratacağı, içinde bulunduğu cemiyete, ülkeye, insanlığa nasıl faydalı olması gerektiği konusunda da önemli hususların altını çizdi. Bu anlamda çok kapsayıcı, verimli, herkesin keyif aldığı ve kendine dersler çıkardığı bir etkinlik oldu.” diye konuştu.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/kartaldernek-baskani-kayacik-zirve-kartal-girisimcilik-ve-inovasyon-zirvesini-degerlendirdi/2713745

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler