Ana SayfaHaberlerYÖK, Engelsiz Üniversiteleri Bayraklar ile Ödüllendirdi

YÖK, Engelsiz Üniversiteleri Bayraklar ile Ödüllendirdi

Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı ödül töreni, YÖK tarafından sahipleriyle buluştu. YÖK Başkanlığınca düzenlenen törende YÖK Başkanı Özvar, erişilebilirliği; herkesin istediği her yere ve hizmete güvenli bir şekilde ulaşabilmesi olarak tanımladı. Özvar ayrıca, YÖK olarak yükseköğretime girişte ve eğitim sürecinde engelleri ortadan kaldırmak için “engelsiz eğitim” başlığı altında da çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

50 bin Engelli Öğrenci Farklı Kademelerde Eğitim Alıyor

YÖK Başkanı, YÖKSİS verilerini referans alarak farklı engel düzeylerindeki öğrenci sayısını da açıkladı. Özvar, 50 bin civarında öğrenci olduğunu, bu sayının binde 6’sını da yükseköğretimdeki öğrencilerinin doldurduğunu ekledi. Ayrıca YÖK olarak tüm öğrencilerinin yükseköğretime erişiminin önemsendiğini, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımlarının sağlanması için teşvik edici çalışmalarının geliştirildiği de vurguladı.

Engelsiz Üniversite Bayrakları Sahiplerini Buldu

Engelsiz eğitime teşvik ve destek amacıyla ilk kez 2018 yılında düzenlenen Engelsiz Üniversite Bayrakları, bu yıl da sahipleriyle buluştu. YÖK Başkan Özvar, Engelsiz Üniversite Ödüllerinin, Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Engelsiz Program Nişanları olarak iki alanda verildiğini belirtti. Üniversite Bayrakları alanının, Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak), Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak) ve Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) olmak üzere üç kategoriye ayrıldığını da ifade etti.

YÖK Başkanı Erol Özvar, merakla beklenen Engelsiz Üniversiteleri de açıkladı. Engelsiz Üniversite Bayrakları alanında en çok bayrağa sahip üniversite, 29 bayrakla Aksaray Üniversitesi oldu. Onu takiben, 27 bayrakla Sakarya Üniversitesi ve 21 bayrakla Mersin Üniversitesi izledi.

Engelsiz Program Nişanları alanında öne çıkan ilk üç üniversite de açıklanmış oldu. Ege Üniversitesi 8 nişan ile birinci olurken Dokuz Eylül Üniversitesi 7 nişan ile ikinci oldu. Üçüncülüğü ise Başkent Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi, 5 nişan ile paylaştı. Özvar, ödül alan ve katılım gösteren üniversitelere de tebriklerini ve teşekkürlerini sundu.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yok-engelsiz-universiteleri-odullendirdi/2626755

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler