Ana SayfaKurslarAhşap Boyama Kursu

Ahşap Boyama Kursu

Ahşap Boyama Nedir?

Ahşap boyama eşyaların güzelleştirilmesi ve dış etkilerden korunması amacı ile yapılan boyama, özellikle de vernikleme işlemine verilen isimdir. Ahşap boyama, hemen hemen her dönemde karşımıza çıkmış bir sanat olmakla birlikte özellikle Osmanlı dönemi ile birlikte oldukça yaygınlaşmıştır.

Ahşap üzerine oluşturulan desenler ve motifler geçmişten günümüze kadar gelirken Osmanlı döneminde deyim yerindeyse altın çağını yaşamıştır. Ahşap Boyama sanatı içinde bulduğu dönemlerin izlerini çizilen desenlerle o dönemin sanatsal bakış açısına uygun bir şekilde yansıtmıştır. Birçok insanın uğraş edindiği ve günümüzde de hala severek yapılmaya devam edilen ahşap boyama sanatı hem önemli bir iş kolu hem de Geleneksel Türk Sanatları içerisinde büyük öneme sahiptir.

Ahşap Boyamanın Tarihi

Ahşap boyamanın kökenine baktığımızda bu kıymetli sanatın tarihinin M.Ö. 200 yılına kadar uzandığını görmekteyiz. O döneme ait eserlere baktığımızda çalışmalarda genellikle kırmızı ve siyah renk kullanılmaktadır.16.yy da ahşap boyama sanatı hakkındaki ilk bilgiler Avrupa’daki hanedanlara ulaştığında oldukça büyük ilgi görmüş ve merakla takip edilmeye başlanmıştır. Başta İtalya olmak üzere Hollanda, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinde geniş bir kesim tarafından mesleki ve hobi olarak tanınıp benimsenmiştir. Mobilyaların, ev eşyalarının, aksesuarların ve dekorların boyanması ve üzerlerine resimler yapılarak süslenmesi de bu sayede ilk defa İtalya’da moda olmuştur. Boyalı ve süslemeli mobilya modası hızla yayılmıştır.

Ahşap boyamada yeni işlemlerinin gelişip artış göstermesi sayesinde ortaya çıkan her yeni buluş, ahşap boyama endüstrisine yeni aletler kazandırmaktadır. Ahşap boyama sanatı bu şekilde günümüzde bütün dünyada uygulanılan bir sanat dalı olmayı sürdürmektedir.

Ahşap Boyama Kursu Nedir?

Ahşap boyama sanatı köklü geçmişi ile kültürümüzde önemli bir yeri olan çok eski bir el sanatıdır. Ciltçilikte de uygulanan ahşap boyama sanatı ilk olarak kök boya ve altın varak ile nakışlar şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çıkış noktası saray kenti Edirne olan bu kıymetli sanat; kapı kanatları, tavanlar, çeyiz sandıkları, dolap kapakları, para kutuları, ahşap pencere kepenkleri ve cilt kapakları başta olmak üzere pek çok mobilya ve eşyada uygulanmıştır. Birbirinden farklı ahşap süsleme teknikleriyle kullanılan ahşap boyama sanatı günümüzde hala mesleki ve hobi olarak yapılmaktadır.

Bu alanda bilgi sahibi olmak ahşap boyama sanatını mesleki veya hobi amaçlı yapmak isteyen kişilerin ise ahşap boyama eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitimler sayesinde bireyler; malzemeyi seçen, boya ve vernik araç-gereçlerini kullanan, boya ve vernik atan, kontrol eden, üretmeye yatkın ve beceri düzeyi yüksek kişiler olarak programı tamamlayacak ve alanla ilgili önemli beceri ve kazanımlar edineceklerdir.

Ahşap Boyama Kursu Ders İçeriği Nedir?

  • Boyama Yüzeyi Nedir?
  • Renk Numunesi Nedir?
  • Lekeleri Çıkarma Nasıl Yapılır?
  • Yüzeyi Onarma Nasıl Yapılır?
  • Boyama Yapma Teknikleri Nelerdir?
  • Boyama ve Vernikleme Hataları Nelerdir?
  • Dolgu Verniği Nedir, Nasıl Yapılır?
  • Son Kat Verniği Nasıl Yapılır?
  • Son Katman Parlatma Nasıl Yapılır?

Ahşap Boyama Kursuna Kimler Katılabilir?

Ahşap boyama kurslarına her yaştan ve her gruptan kişiler katılım gösterebilirler. Fakat incelikli bir sanat dalı olması sebebiyle bu alanda eğitim almak isteyen kişilerin; en az okur yazar biliyor olmaları ve mesleğin gerekliliklerini yerine getirebilecek bedensel ve zihinsel yeterliliğe sahip olmaları gerekmektedir.

Ahşap boyama kurslarındaki eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar kişiler, bu alanda hizmet veren atölye ve mağazalarda çalışabilir veya kendi atölyelerinde üretim yapabilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.