Ana SayfaHaberlerYÖK, 35 Yaş Üstü Kadınlar İçin Ek Kontenjan Açacak

YÖK, 35 Yaş Üstü Kadınlar İçin Ek Kontenjan Açacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, üniversiteye yeni girecek lise mezunlarının hakkını yememek adına 35 yaş üstü kadınların ayrı bir kulvarda üniversiteye girmelerine yönelik kontenjan çalışması yapacaklarını söyledi.

Amaç, Kadınların Yükseköğretimdeki Görünürlüğünü Artırmak

YÖK Başkanı Erol Özvar, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreninde şu sözleri söylemişti: “Kadınlarımıza yükseköğretimde yeni bir kapı açıyoruz, 35 yaş üzerindeki kadınlarımız için ön lisans ve lisans programlarında ek kontenjan tanımlayacağız.” Özvar, ek kontenjan çalışmasının ne aşamada olduğuna ilişkin soruya büyük bir gayret gösterdiklerini ve Türk kadınının sadece öğrenci değil, bilim insanı olarak da görünür olmalarına yönelik çalışmanın devam ettiğini aktardı. Özvar ayrıca, bir şekilde yükseköğretime katılamayan ve üniversitelere erişemeyen 35 yaş ve üstü kadınların yükseköğretime katılım projesi ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“35 yaş üstü kadınlarımız için diğer öğrencilerimizin gireceği kontenjanları kullanmadan yani yeni üniversiteye girecek ya da tekrar üniversiteye girecek lise mezunlarının hakkına halel getirmeden onların da ayrı bir kulvarda yüksek öğretime katılabileceği şekilde bir kontenjan çalışması yapıyoruz. Bu vesileyle inşallah üniversite sınavına girecek 35 yaş üstü Türk kadınları, kendileri için eğer sınavı elbette başarabildikleri takdirde arzu ettikleri puanları alabildikleri takdirde üniversitelere girebileceğini şimdiden duyurmak isterim.” sözlerini ekledi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yokte-universiteye-girecek-35-yas-ustu-kadinlar-icin-ek-kontenjan-hazirligi/2743841

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler