Ana SayfaHaberlerAmasya'da 4 Köy Okulu Köy Yaşam Merkezi Oldu

Amasya’da 4 Köy Okulu Köy Yaşam Merkezi Oldu

Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi (HEM) iş birliği ile 4 köy okulu yaşam merkezine dönüştürüldü. Köy yaşam merkezlerinde isteyen vatandaşlara eğitimler veriliyor.

Amasya merkeze bağlı Bulduklu, Ermiş, Bağlıca ve Yassıçal köylerindeki atıl okullar, bakım ve onarımları yapıldıktan sonra yaşam merkezine dönüştürüldü. Farklı yaş grubundaki köy halkının büyük ilgi gösterdiği yaşam merkezlerinde ilk ders küresel ısınma ve enerji verimliliği oldu.

HEM uzmanları ilk derslerinde, vatandaşları iklim değişikliği konusunda bilgilendirirken, köylülerin istedikleri kursların da açılabileceğini ifade etti. Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, köy okullarında tarım ve hayvancılık, enerji verimliliği gibi alanlarda ve ihtiyaç duyulan konularda eğitimlerin devam edeceğini söyledi.

Türkmen, Milli Eğitim Bakanlığınca köy okullarından aha çok kişinin faydalanması için çalışmalar yürütüldüğüne işaret ederek şöyle dedi: “Atıl durumdaki köy okullarının eğitime kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Köy okullarında öğrenci sayısı sınırı da kaldırıldı. İlkokulların köylerde açılması ve bakanlıkların katkıları sayesinde, Halk Eğitim Merkezleri üzerinden eğitim verilecek köy yaşam merkezleri oluşturuyoruz. Biz köylerimizi ziyaret ediyoruz, okul öncesi eğitimle ilgili olarak teşvik ediyoruz ve okullarımızı açmaya çalışıyoruz. Amasya şehrimiz okul öncesi 5 yaş grubunda yüzde 98 oranında. Bu oranı yüzde 100’e taşımaya gayret ediyoruz.”

“11 köy okulu daha yaşam merkezi olacak”

Amasya’da 11 köy okulunda daha yaşam merkezi oluşturma çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Türkmen, şunları söyledi: “Halk Eğitim Merkezimizle birlikte köy halkının ihtiyacı olan tüm alanlarda eğitim vermeye gayret ediyoruz. Bugün de yaşam merkezlerinin eğitimlerine katıldık. Küresel ısınma ve enerji verimliliği ilgi çekici. Herkesin tarlada, bağda, bahçede işinin olduğu dönemde eğitime katılım sağladığını görmekteyiz. Bu bizi sonraki eğitim çalışmaları için umutlandırıyor. Bakanlığımızın hedeflerine ulaşmaya çalışacağız.” Bağlıca köyünde eğitimlere katılan Murat Bülbül “Okulumuz yaşam merkezi olmuştur. Halk Eğitim kursları açıldı. Devletimizin verdiği hizmetlerden ötürü mutluyuz. Sağ olsunlar, var olsunlar.” dedi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/amasyada-4-koy-okulu-koy-yasam-merkezine-donustu/2650009

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler