Ana SayfaHaberlerLGS Tercihleri Başladı!

LGS Tercihleri Başladı!

Liselere geçiş kapsamında düzenlenen LGS’nin tercihleri 4 Temmuz itibariyle başladı. Öğrenciler 4 Temmuz ile 20 Temmuz tarihleri arasındaki LGS tercihlerini https://e-okul.meb.gov.tr adresinden yapabilecekler.

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Öğrenciler, 4 Temmuz Pazartesi günü başlayan tercihlerini, 20 Temmuz Çarşamba saat 17.00’a kadar tamamlayabilecekler. LGS tercihleri ise https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi ortaokul ve imam hatip ortaokul müdürlükleri tarafından da yapabilecek. LGS tercihinde ise öğrenciler, üç okul türü kapsamında tercihlerini yazabilecekler. Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi ve İmam Hatip Anadolu liseleri ise öğrencilerin tercih edebilecekleri üç okul türü olarak geçiyor.

MEB tarafından açıklanan LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre ise öğrenciler; merkezi sınav puanı ile öğrenci alan liseler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan liseler ve pansiyonlu liseler olmak üzere üç grup dahilinde tercih yapabilecekler. LGS merkezi puanı ile tercih yapmak isteyenler, tercih listesine 10 tane lise ekleyebilecekler.

Ayrıca öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara başvuru yapacaklar. Merkezi puan ile yerleşmek isteyen adaylar da dahil olmak üzere tüm öğrenciler, bu puan türü dahilinde 5 okul tercih edebilecekler. Merkezi puan ile yerleşmek isteyen öğrenciler, yerel yerleştirme tercihini tamamladıktan sonra merkezi puan ile öğrenci alan liselere başvurabilecekler.

LGS’ye Girmeyenler İki Grupta Tercih Haklarını Kullanabilecekler

Liselere Geçiş Sınavına girmeyen öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okulları tercih edebilecekler. Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemlerini yapan öğrencilere ise tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, 4 Temmuz ile 20 Temmuz arasındaki tercih süresinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercih yapabilecekler.

LGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LGS tercihleri, 20 Temmuz günü kapanacak. Açıklanan bilgiye göre LGS yerleştirme sonuçları ise 25 Temmuz’da ilan edilecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/lgs-tercihleri-basladi/2629635

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler