Ana SayfaHaberlerMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den Öğrencilere Müjdeli Haber!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den Öğrencilere Müjdeli Haber!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğrencilerin okuma beceri düzeylerinin öğretmenleri tarafından tespit edilip geliştirilebilmesi amacıyla yürütülen bakanlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bu çalışmalar kapsamında farklı türlere göre oluşturulmuş içerikler ve bu içeriklerle ilgili soru hazırlama çalışmalarının sınıf ve Türkçe öğretmenleri tarafından büyük bir hassasiyetle yürütüldüğünü bilgisini paylaşarak öğrencilere müjdeli bir haber verdi.

Bakanlık sayfasında yazılı olarak açıklanan müjdeye ilişkin Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer “Türkçe’nin dört temel dil becerisinden daha çok anlama ile ilişkili olan okuma becerilerinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik 3, 4 ve 5. sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde bir çalışma başlatıldı. Okuma becerisinin, dinleme/izleme, konuşma ve yazma gibi diğer dil becerilerini de doğrudan etkilediği göz önüne alındığında etkin bir okuma becerisi geliştirmenin önemi daha da çok ortaya çıkıyor. Bununla birlikte bireylerin akademik, bilişsel ve duyusal gelişimi açısından da okuma becerisi yadsınamaz bir etkiye sahip. Öğrencilerin ilkokul 1. sınıfı bitirdiklerinde edindikleri okuryazarlık düzeyi okuma sürecinin en temel düzeyi ancak bu düzeyin sürekli geliştirilmesi ve okumanın niteliğinin artırılması, bireylerin okuduklarından anlam çıkarıp farklı bakış açılarıyla değerlendirme yapabilmeleri için çok önemli. Bu durum gerek öğrencilerin akademik başarılarının gerekse sosyal yaşama katılımlarının artmasına destek oluyor. Bu hususta yapılacak çalışmalara ne kadar erken başlanırsa bireylerin okuma süreci içerisinde o derece aktif rol alması sağlanabilir.” ifadelerini kullandı.

Farklı içerik türleri ve detaylı puanlama kılavuzu

Bakan Özer, çalışma kapsamında hikâye, masal gibi edebî metin türünde ve bilimsel ya da biyografi gibi bilgilendirici türde hazırlanan metinlerin zenginleştirilmiş resim ve çizimlerle desteklendiğini söyleyerek “Dünyada artık üst düzey düşünme ve akıl yürütme gerektiren, karmaşık durumlar içeren, yeri geldiğinde bilgi ve becerilerini yeni bir duruma aktarmasını barındıran işlemlere açık bireyler yetiştirmek odak noktasına alınıyor. Bizim çalışmamız da bu konuda destek olabilecek soru ve metinler içeriyor. Metinler üzerinden öğrencilerin okuma becerisinin değerlendirilebileceği çoktan seçmeli, çoklu seçim ve öğrencilere kendi cevabını oluşturabilme imkânı veren açık uçlu sorular oluşturuldu. Ayrıca çoktan seçmeli ve çoklu seçim soruların cevap anahtarı ile açık uçlu maddelerin puanlama kılavuzu da hazırlandı.” dedi. 

Okuma becerilerinin geliştirilmesi için hazırlanan metinler, 2022-2023 eğitim öğretim yılı başında 3, 4 ve 5. sınıf öğrencilerine basılı olarak ulaştırılacak

İlk etapta 4. sınıf düzeyine yönelik hazırlanmış metinlerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı başında basılı ve ücretsiz olarak öğrencilere iletildiğini belirten Bakan Özer, geçtiğimiz ekim ayından itibaren de dijital ortamda öğrenciler ve öğretmenlerin çalışmalarına destek olarak sunulan 3 ve 5. sınıf düzeyindeki bu çalışmanın 2022-2023 eğitim öğretim yılı başında da basılı olarak öğrencilere ulaştırılacağını söyledi.

kaynak: https://www.meb.gov.tr/mebden-okuma-becerilerinin-gelistirilmesine-yonelik-calisma/haber/26427/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler