Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuYapı Kimyasalları Üretimi Kursu Sertifika Programı

Yapı Kimyasalları Üretimi Kursu Sertifika Programı

Yapı Kimyasalları Nelerdir?

Yapı kimyasalları adından anlaşılacağı üzere inşaat sektöründe kullanılan malzemelerdir. Bu malzemelerin özelliği en yeni teknoloji ile üretilmiş olmaları ve yardımcı malzeme niteliği taşımalarıdır. Farklı çeşitleri bulunan yapı kimyasalları özel formüller içermesi sayesinde yapı süreçlerinde etkin rol üstlenir.

Yapı Kimyasalları Üretimi Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde yapı kimyasalları üretimi kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Yapı Kimyasalları Üretimi Kursu Nedir?

Yapı kimyasalları üretimi kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen bir eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan yapı kimyasalları üretimi kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere yapı kimyasalları üretim sürecinde meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

 • Kurs programında, kursiyerlerin;
 • Yapı kimyasalları hammaddeleri,
 • Ambalajlara dolum ve paketleme,
 • Sevkiyata hazırlık görevlerini yerine getirebilecek bilgi ve becerilere sahip olmaları amaçlanır.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran yapı kimyasalları üretimi kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Yapı Kimyasallarının Yapısı
 • Yapı Kimyasalı Hammaddelerine Hazırlık ve Hammadde Depolama
 • Ambalajlama ve Paketleme
 • Ambalajlanan Ürünleri Sevkiyata Hazırlama
 • Yapı Kimyasalları Üretiminde İş Sağlığı ve Güvenliği

Yapı Kimyasalları Üretimi Kursuna Kimler Katılabilir?

Yapı kimyasalları üretimi kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin yapı kimyasalları üretimi sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Yapı Kimyasalları Üretimi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Yapı kimyasalları eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Yeterli katılımcı sayısı olması durumunda online eğitim programı açılır ve bu eğitim programında mesleki nitelik kazandıran teorik bilgiler aktarılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitim yapı kimyasalları üretimi kursu alabilir.

Online Yapı Kimyasalları Üretimi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Yapı Kimyasalları Üretimi Kursu Kazanımları

Yapı kimyasalları üretimi kurs programıyla kursiyerlerin yapı kimyasallarının üretim sürecinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

İş sağlığı ve güvenliği açısından yapı kimyasalları üretimi çalışma koşulları nasıl olmalıdır ve acil durumlar karşı alınması gereken önlemler nelerdir?

 • Yapı kimyasalları ne demektir?
 • Yapı kimyasalları üretiminde nelere dikkat etmek gerekir?
 • Yapı kimyasalları üretim süreci nasıl işler?
 • Yapı kimyasallarında depolama ve ambalajlama nasıl yapılır?

Yapı Kimyasalları Üretimi Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Yapı kimyasalları üretiminde sorumlu meslek elemanı olarak çalışmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Yapı kimyasalları üretimi elemanı disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın olmalıdır.

Yapı Kimyasalları Üretimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler yapı kimyasalları üretim elemanı sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Yapı Kimyasalları Üretimi Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Yapı kimyasalları üretimi sertifikası, bireyin üretim sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Yapı kimyasalları üretimi sertifikası olanlar da yapı ve inşaat sektöründe istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Yapı Kimyasalları Üretimi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı yapı kimyasalları üretimi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.