Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTekstil Sanforculuğu Kursu Sertifika Programı

Tekstil Sanforculuğu Kursu Sertifika Programı

Tekstil Sanforculuğu Nedir?

Tekstil sektöründe, dokuma ve örgü kumaşların daha dayanıklı olabilmesi için sanfor makinesi kullanılır. Bu makineyi kullanan kişilere ise tekstil sanforcu denir. Meslek kodu 8152.45 olan tekstil sanforcular makinenin kullanıma hazırlanmasından kumaşların kalite testine tabi tutulmasına kadar olan tüm süreci yönetmekle sorumludur.

Tekstil Sanforculuğu Kursu Eğitim Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tekstil sanforculuğu kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Tekstil Sanforculuğu Kursu Nedir?

Tekstil sanforculuğu kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan tekstil sanforculuğu eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin, iş sağlığı ve güvenliği kurallarını iş sağlığı ve güvenliği kurallarını uygulamak için gereken bilgi ve beceriye sahip olmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ders içerikleri şöyledir:

  • İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği
  • Tekstil Sanforculuğu

Tekstil Sanforculuğu Kursuna Kimler Katılabilir?

Tekstil sanforculuğu kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Tekstil Sanforculuğu Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tekstil sanforculuğu kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve temel teorik bilgiler verilir.

Online Tekstil Sanforculuğu Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tekstil Sanforculuğu Kursu Kazanımları

Tekstil sanforculuğu kursu ile kursiyerlerin sektörde tekstil makinesi kullanarak sanfor işlerini yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Tekstilin yüzey özellikleri nasıldır, özellik tespiti nasıl yapılır?
  • Sanfor işlemleri nelerdir, bu işlemler nasıldır?
  • Sanfor makinesi nasıl özelliklere sahiptir?
  • Sanfor makinesi nasıl kullanılır?
  • Numuneye göre proses uygulamasında göz önünde bulundurulması gerekenler nelerdir?
  • Tekstil sektöründe sanfor işlemleri yaparken iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tekstil Sanforcusu Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tekstil sanforcusu olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Tekstil Sanforculuğu Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tekstil sanforculuğu sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tekstil Sanforculuğu Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tekstil sanforculuğu sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Tekstil sanforculuğu sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Tekstil Sanforculuğu Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tekstil sanforculuğu sertifikası e-devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.