Ana SayfaHaberlerTürk Öğretmenler, Avrupa Dijital Eğitim Projelerinde Zirveye Yerleşti

Türk Öğretmenler, Avrupa Dijital Eğitim Projelerinde Zirveye Yerleşti

Avrupa’daki okullar kapsamında çevrim içi iletişim kurulmasını ve ortak projeler geliştirilmesini hedefleyen eTwinning platformunu üzerinden yapılan çalışmalarda; Türkiye, son 4 yılda en fazla “Ulusal Kalite Etiketi” ve “Avrupa Kalite Etiketi” kazanan ülke oldu.

Avrupa’da 2005’te hayata geçen, Türkiye’de ise 2009 yılından bu yana MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce yürütülen eTwinning projesine kayıtlı 44 ülke bulunuyor.

Avrupa’daki okulların müfredatları kapsamında seçtikleri bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını sağlayan “eTwinning” projesi öğretmen ve öğrencilerin katıldıkları faaliyetlerle, bilişim teknolojileri ve yabancı dil becerilerini geliştirme imkanı sağlıyor.

MEB tarafından paylaşılan bilgiye göre Türkiye, “eTwinning” projesinde en fazla faaliyet düzenleyen ülkeler arasında ilk sıralarda. Bununla birlikte Türkiye, son 4 yıldır hem “Ulusal” hem “Avrupa Kalite Etiketi” alan ülkeler arasında birinci sırada yer alıyor. 4 yılda platformda verilen 89 bin 437 “Ulusal Kalite Etiketi”nin yüzde 56,68’ini, 45 bin 135 “Avrupa Kalite Etiketi”nin ise yüzde 46,8’ini Türkiye kazandı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/turkiyeden-ogretmenler-avrupa-dijital-egitim-projelerinde-kalite-etiketi-ile-zirvede/2627786

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler