Ana SayfaHaberlerSon Dakika! Öğrenci Affı Meclisten Geçti!

Son Dakika! Öğrenci Affı Meclisten Geçti!

Öğrenci affı ve 3600 ek gösterge ile ilgili detayları içeren Torba Kanunu mecliste kabul edildi. Çeşitli nedenlerle üniversite ile ilişiği kesilen binlerce öğrenci aftan yararlanarak yüksek öğrenimlerine devam edebilecek.

Yükseköğretim kurumlarıyla ilişikleri kesilmiş öğrencilerin geri kazandırılmasını amaçlayan öğrenci affı ile ilgili detaylar belli oldu. Lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kapsayan öğrenci affı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Öğrenci affının kabul edilmesinin ardından, 5’inci yasama yılını tamamlayan meclis 1 Ekim 2022 tarihine kadar tatile girdi.

Öğrenci Affı Nedir?

Öğrenci affı, yükseköğretim kurumlarına kayıt hakkı elde ettiği halde kayıt yaptıramayan veya yükseköğretim kurumlarında öğrenim gördüğü sırada ilişiği kesilen öğrencilerin yüksek öğrenimlerine devam etme hakkıdır.

2022 Öğrenci Affı Kimleri Kapsıyor?

Öğrenci affı, hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü öğrenimi gören öğrencileri kapsayan bir aftır. Son kabul edilen öğrenci affında terör suçu, af kapsamı dışında bırakıldı. Buna göre öğrenci affından; kayıt yenilememe, lise diploması olmadığı için kayıt silinmesi, yatay geçiş, açık öğretim fakültesi için üst üste 4 dönem kayıt yenileme yapmama gibi nedenlerle ilişiği kesilen öğrenciler öğrenci affından yararlanabilecek.

Öğrenci affından kasten öldürme, cinsel saldırı, işkence, eziyet, çocuk istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarından mahkûm olanlar ile terör örgütleri ve devletin milli güvenliğine karşı faaliyet gösteren oluşumlara üye olanlar yararlanmayacak. Teklife eklenen önergeye göre yükseköğretim kurumlarından ‘intihal’ suçu nedeniyle ilişkisi kesilenler de aftan yararlanamayacak.

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler