Ana SayfaHaberlerÖğrenci Affı Hakkındaki Usul ve Esaslar Belirlendi

Öğrenci Affı Hakkındaki Usul ve Esaslar Belirlendi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), kamuoyu tarafından öğrenci affı olarak isimlendirilen yasal düzenlemenin uygulanmasına yönelik usulü ve esasları belirledi.

YÖK’ün açıklamasına göre, 5 Temmuz 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7417 sayılı Kanun’a ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Bu düzenlemeyle birlikte terör, cinsel saldırı, kasten öldürmenin yanı sıra devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduklarına karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği ile mensubiyeti bulunanlar kanun kapsamının dışında kalacak.

Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda öğrenim gören öğrencilerden ilişiği kesilenler, öğrenci affı kanunundan yararlanabilecek.

Bir programı kazanıp kayıt hakkı elde ettikleri halde kayıt yaptırmayanlar bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla 4 ay içinde (7 Kasım 2022’ye kadar) ilgili yükseköğretim kurumuna başvurmak koşuluyla kanunun ilgili hükümlerinden faydalanabilecek.

Yükseköğretim kurumlarından 5 Temmuz 2022 tarihi öncesinde ilişiği kesilen öğrenciler de kanundan yararlanmak için aynı tarihe kadar yükseköğretim kurumuna başvuru yapabilecek. Başvuru sürecinde mücbir sebeplerle başvuramayanlar ise mücbir sebebin ortadan kalktığı tarih itibarıyla bir ay içinde başvuru yapabilecek. Sağlık nedenleriyle başvuramayanlar heyet raporunu 5 Aralık 2022 mesai bitimine kadar ibraz etmeleri koşuluyla öğrenci affı kanunundan yararlanabilecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yok-ogrenci-affina-iliskin-usul-ve-esaslari-belirledi/2643662

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler